Firefox SQLite veritabanı bakımı

Firefox eskiden yerimlerini barındırmak için sqlite’dan farklı ve kullanımı hem tarayıcı hem de kullanıcı için zor olan bir dosya ya da depolama sistemi kullanıyordu. SQLite kullanımına geçmesiyle doğru bir karar verdikleri aşikar. Her veritabanının zamanla bakıma ihtiyacı olduğu gibi bu veritabanınında bakıma ihtiyacı mutlaka var. Peki ne amaçla ve nasıl, firefox kullanıcılarına ne gibi yararları olur?


Öncelikle kısa bir hatırlatma places.sqlite dosyası firefox profil klasöründe bulunan ve yer imlerini ya da favorileri barındıran dosyadır. Bir veritabanı dosyasıdır. Zamanla yer imlerini düzenledikçe, sildikçe ya da ekledikçe bu dosyanın boyutunda artışlar olur ve gereksiz veriler içermeye başlar. Bu gereksiz veriler dosyanın boyutunu arttırır ve artan dosya boyutu hem firefox’un fazla ram kullanmasına neden olur hem de daha hızlı işlem yapmasını engeller. Bu nedenle bu ve benzeri sqlite dosyalarının bakıma ihtiyacı vardır.

Kendi sqlite dosyam en son 18 MB boyutundayken yaptığım temizlik sonucunda dosya boyutu 6 MB’a kadar indi ve gerçektende hem hız hem de performansta gözle görülür bir hızlanma hissettim.

Bunu yapabilmek için öncelikle sqlite komut satırı programını bu adresten edinmelisiniz ve bu programı firefox profil klasörünüze kopyalamalısınız.

Daha sonra komut satırından (Başlat-Tüm Programlar-Donatılar-Komut İstemi) aşağıdaki kodu girmeniz bu bakımı yapmanız için yeterli olacaktır. Eğer vista kullanıyorsanız komut istemini admin yani yönetici olarak çalıştırmanız gerekiyor.

for %i in (places.sqlite) do @echo VACUUM; | sqlite3 %i

hemen yukarı satırdaki komut windows kullanıcıları içindi eğer linux kullanıyorsanız yapacağınız tüm işlemler aynı sadece indireceğiniz dosya bu ve kullanmanız gereken komut ise aşağıda.

$ for i in places.sqlite; do echo “VACUUM;” | sqlite3 $i ; done

hepinize kolay gelsin.

3 thoughts on “Firefox SQLite veritabanı bakımı”

  1. Delicious eklentisini kullanıyorsanız, yerimleri ve etiketler birbirine girip karışabilir. İki ayrı makina da başıma geldi. Haberiniz olsun. Böyle bir durumda yerimlerini “Full Sync” yapmanız durumu düzeltiyor.

    “Full Sync” için bir karşılık bulamadım. Siz biliyorsanız onunla değiştirin lütfen.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir