langturk adlı kişiyi Twitter'da takip et langturk adlı kişiyi Twitter'da takip et

Kredi Yurtlar Kurumu Öğrenim, Katkı Kredisi Borç No Sorgulama

Üniversitede okurken bu kredilerden bende aldım şimdi geri ödemesi ile uğraşıyoruz, işin garip tarafı aşağıdaki bağlantılarda bulunan sorgulama ekranlarında bazen vergi dairesine verildiğim yazıyordu, “Vergi Dairesi: Borcunuz …….. VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ’ne Tahsil Edilmek Üzere Bildirilmiştir” daha sonra gidip hemen 2-3 ay peşin ödüyordum, o ibare kayboluyordu. Bu duruma gelmiş kimseler yani bu ibareyi gören kimseler icralık demektir. O yüzden öncelikle sayfada gösterilen toplam tutarı zaman kaybetmeden ödemeye bakın. Bazı aklı evveller ise bu uyarı arada bir verilir, bu KYK’nun kalan paraları toplama stratejisidir, bişey olmaz derler ama unutmayın, devlet kimsede 1 kuruşunu bırakmaz.

kykkredi

Bu konu ile ilgili bazı püf noktalar vereyim, mağdur olmayın.

Ayrıca eklemek istiyorum, ben bu paraları üniversitede okurken nereye harcadım hatırlayamıyorum inanın meğer ne çok kredi almışım!

Devletin 1 kuruş dahi alacağı olsa kesinlikle bırakmaz ve alır dedik ya, o nedenle bu borçlardan kaçış yok, mümkünse aksatmadan ve faiz getirtmeden ödemek gerekli, bazı arkadaşların durumu yok biliyorum, elinizden geldiğince arkadaşlar, sizi de anlıyorum. :(

Bazen aksamalar olabiliyor ve kırmızı büyük puntolarla uyarı alabiliyorsunuz. Bu durumda ya kalan borcunuzun toplam ödemesini yapın ya da ne kadar ödeme yapabiliyorsanız yapın ve eğer çok rahatsız oluyorsanız, kredi yurtlar kurumuna bu ibarenin kaldırılması ile ilgili bir dilekçeyi, banka dekontunun bir kopyasını da dilekçeye iliştirerek teslim edin.
Mesela

” ….TL tutarındaki katkı kredisi borcumu ödemiş bulunuyorum, yaptığım ödemeye ilişkin banka dekontu ektedir, hakkımda başlatılmış olan icra takibinin durdurulmasını bilgilerinize arz ederim…..” şeklinde.

Bu ekranlar her ayın 15′inde güncellendiği için o yazının hemen kaybolmasını ya da ödediğiniz tutarın hemen düşmesini beklemeyin, 15′inden sonra bir kontrol edin. Mesela siz ayın 20 sinde gereken borcun tamamı olan 5 lirayı odediniz, ancak bu ödeme ekrana gelecek ayın 15′inde yansıyacağı için, gelecek ayın 15′ine kadar ekranda o 5 liranın üzerine faiz gelmiş gibi siz ödeme yapmış olsanız dahi arttığını görebilirsiniz ancak gelecek ayın 15′inde yapılacak hesaplamada ayın 20′sinde yaptığınız ödemeden sonraki faizler otomatikman düzenlenecek ve düşülecek o yüzden heyecan yapmayın, ekranın güncellenmesini bekleyin ya da çok tereddüt ederseniz. Kredi Yurtlar Kurumu’na bahsettiğim dilekçeyi verebilirsiniz.

Ödemeleri bazı arkadaşlar maliyeye yapmış ancak tavsiye etmiyorlar, ödemeler konusundaki ipucu ise şu: T.C. Ziraat Bankasına ödeme yapın ve dekontları saklayın.

Aşağıda kredi numaralarınızı öğrenebileceğiniz, öğrendiğiniz numaralar ile borcunuzu sorgulayabileceğiniz bağlantılar bulunmakta. Bir ipucu vereyim.

Borç sorgularken şöyle bir adrese gidiyorsunuz.

http://www.kyk.gov.tr/Yurtkur/katkiGeriOdemeBilgisiGetir.do?kKrediNo=******&tarih=19/08/2010

Mesela ben ay sonuna kadar bu parayı ödeyemeyeceğim ama ay sonunda gelecek faizlerle ne kadar ödeyeceğimi ise bilmiyorum nasıl öğrenirim diyorsanız, yukarıdaki adresin tarih kısmını ay sonuna göre ayarlayıp değiştirerek o adrese gidebilirsiniz. Böylece gelecekte yapacak ödemelerdeki durumu da görmüş olursunuz. Tekrar hatırlatıyorum ekranlar 15′inden 15′ine güncelleniyor.

YENİ GERİ ÖDEME BORÇ SORGULAMA

ÖĞRENCİYE ÖDENEN ÖĞRENİM KREDİSİ/BURS SORGULAMA

ÖĞRENCİYE ÖDENEN KATKI KREDİSİ SORGULAMA

konu ile ilgili kyk genel müdürlüğüne gittim, üzerinde aşağıdaki bilgiler yazan bir kağıt verdiler, size de yardımcı olacağını düşünüyorum.

ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE:

KREDİLERLE İLGİLİ DAİRE BAŞKANLIĞIMIZ AŞAĞIDA YAZILI ADRESTE BULUNMAKTADIR.

KREDİ VE HARÇ BİNASI:

SİYASAL BİLGİLER FAK. KARŞISI

CEMAL GÜRSEL CADDESİ NO:61 CEBECİ/ANKARA

TELEFON : 0 312 363 87 70 -71- 72

81 Responses to “Kredi Yurtlar Kurumu Öğrenim, Katkı Kredisi Borç No Sorgulama”

 1. Borçlu Says:

  Benim de durumumda bu var vadesi gelen tüm borçlarımı (faizleriyle birlikte) ödedim. Eylül 2010 ve Aralık 2010 olmak üzere 2 taksidim kaldı. Hala bu yazı görünüyor. Yazıdan (icra takibinden aslında) kurtulmak için kalan tüm borçları mı ödemek gerek?

  Yeni yapılanmadan yararlanmıyorum bu arada.
  Teşekkürler

 2. webdr Says:

  Bende de durum aynı ama şükür ki tüm borcu yatırabildim şimdi gelecek ayın 15′ini bekliyorum, eğer güncelleme sonrası yazı halen görünmeye devam ederse o zaman dilekçe vermeyi düşünüyorum, dilekçe örneğini yukarıda belirtmiştim. Yazının gitmesi için gecikmiş taksitlerin yatırılmasının yeterli olup olmadığını bilmiyorum (çok net hatırlamıyorum ama daha önceden evimize bir yazı gelmişti, onunla kredi yurtlar kurumuna gitmiştim bana gecikmiş borçları ödeme için ihtar edilmişsin gecikmişleri öde sorun olmaz demişlerdi, bende öyle yapmıştım sorun olmadı ama şimdiki durum farklı bu yazı internette görünmeden önce ne yazı geldi ne de başka birşey). Aslında bu beliren yazının tüm borçlar için mi yoksa taksiti geçmiş borçlar için mi olduğunu net bilmiyorum, yanıltmakta istemem, ancak şunu önerebilirim, eğer imkanınız varsa borcun tamamını yatırın ve gelişmeleri takip edin, ben durumumdaki değişikliklerden sizi haberdar edeceğim, önümüzdeki hafta içi kyk genel müdürlüğüne gideceğim, oradan bu sorduklarınızı öğrenir yazıyı güncellerim.

 3. Borçlu Says:

  Selamlar

  Vergi dairesiyle görüştük, kredi numaramızı isteyip kontrol etti; ödemişsiniz bir şey olmaz dedi. Anlamadık ne olduğunu açıkçası.

  Sizde bir gelişme var mı?

 4. webdr Says:

  Bu sabah KYK Genel Müdürlüğüne gittim elime Kredi ve Harç Binasıyla ilgili bir kağıt tutuşturdular, buradan yani genel müdürlükten halledilmiyor bunlar dediler, bende yazıyı güncelliyorum şimdi konu ile ilgili yazının sonuna bir bakın, eğer bugün olmadı yarın buraya gidebilirim.

 5. webdr Says:

  Sayfayı tekrar kontrol ettim, şu anda borcum sıfır görünüyor (15′inden önce güncellemişler) ancak o kırmızı yazı halen orada, şimdi bu yazının gitmesi için 15′ini bekliyorum.

  Öğrenim kredisinde hiç borcum kalmadı. Sayfayı açmak isteyince, borç bilgileri ödeme bilgileri yazmıyor sadece kırmızı büyük harflerle ÖĞRENİM KREDİSİ BORCUNUZ BULUNMAMAKTADIR yazıyor, herhalde bu yazıyı KATKI KREDİSİ BORCUNUZ BULUNMAMAKTADIR şeklinde gördüğümde rahata ereceğim borcum sıfır görünmesine rağmen acaba neden güncellemediler o VERGİ DAİRESİ yazısını, sinir bozucu.

 6. webdr Says:

  Bugün bahsedilen yerede gittim, konuyu güzelce araştırdım, konuya ekleme yapacağım ve bir tane de dilekçe örneği ekleyeceğim.

 7. Borcunuz VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ’ne Tahsil Edilmek Üzere Bildirilmiştir · LT Says:

  [...] şeklinde gidecek ve alt kısımda bir adet dilekçe örneği bulacaksınız. Bu yazıdan önce bu bağlantıdaki yazıyı okumak size yardımcı [...]

 8. Borçlu Says:

  Ben İstanbul’da yaşıyorum bu durumda APS ile iadeli taahhütlü dilekçe göndermem yeterli olacak sanırım.

 9. webdr Says:

  İadeli taahhütlü güzel fikir çünkü bir faks numarası bulamadım, emin değilim ancak evrak kabul 2.kat şeklinde belirtirseniz, dilekçeyi aldıklarında numara verirler ve daha sonra ilgili yere iletirler diye düşünüyorum.

 10. özge Says:

  ben borç yapılandırması yaptım 12 ay, aylık ödüyordum ama 11. ayda borcumu ödeyemedim diğer 2 ay ödemeye devam etsemde bir sorun olur mu acaba ?

 11. webdr Says:

  Bugüne kadar yaptığım ödemelerde (ki borç yapılandırması olmadan) bir taksit atlattıktan sonra böyle bir uyarı ile karşılamadım ancak 2 taksit atlattığımda hep bu kırmızı uyarı ile karşılaştım. Karşılaşacağınız ilk sorun ekranda bu kırmızı yazıyı görmek olur ondan sonra biraz zahmetli işler. O yüzden borcu zamanında yatırın hiç kafanız ağrımasın, 11.ay borcunu 12.ay ile birlikte yatırırsanız sorun olacağını sanmam.

 12. Multitap Says:

  Aradığım bir konuydu.Teşekkürler

 13. emre Says:

  arkadaşlar selam. ben de borç yapılandırması yaptım.
  9 aydır da ödüyorum ziraat e parayı. fakat bugün itibariyle ziraatteki memure tc kimlik nomu girdi herhangi bir borcum olmadığını söyledi. fakat benim ödemelerim 2012 ye kadar devam ediyor. nette borcumu sağlıklı bir şekilde sorgulayacak bir sayfa bulamadım. bu konu hakkında bir fikir yürütrbilen var mıdır acaba.

 14. webdr Says:

  Yeni bir bağlantı getirmişler buradan T.C. Vatandaşlık No girerek öğrenebilirsiniz.

 15. heath Says:

  kredi ödeme tarihim kapıda.erteletmeyi düşünüyordum ama geç kalmışım.geri ödeme tarihinden 1 ay önce dilekçeyle ertelenmesi gerekiyormuş.zaten erteletsen bile yine faiz uygulanıyormuş.ne iş anlamadım.

 16. Kredi Yurtlar Kurumu Öğrenim, Katkı Kredisi Borç No Sorgulama · LT | KREDİ MERKEZİ Says:

  [...] link: Kredi Yurtlar Kurumu Öğrenim, Katkı Kredisi Borç No Sorgulama · LT banka-dekontunun, bir-dilek, bir-kopyas, deme-yapabiliyorsan, demesini-yap, ibarenin-kald, [...]

 17. ottman Says:

  ark sorgulama sayfası açılmıyor bilgisi olan yardımcı olursa sevnrm…

 18. murat Says:

  arkadaslar daha ilk taksıdımı odedım ama ogrenım kredisini tamamen bitirmek istiyorum bankdakı hanfendi bilgisayarda tek taksıt gorunuyor dıyor hepsını bırden odeme şansım yok mu

 19. SERKAN Says:

  BU BORÇLARDAN HAPSE GİRENİDE İCRALIK OLANIDA GÖRMEDİM

 20. webdr Says:

  Sonunda o yazı gitmiş, rahatladım diyebilirim :)

 21. şeyma altındemir Says:

  sorgulama sayfası error veriyo ya kafama takıldı ben daha hiç ödemedim ve ne yapacagımı araştırmak istedim bilgilere teşekkürler ama bi de sayfayı açabilsem:((((

 22. webdr Says:

  Birde yeni bir bağlantı var, T.C. Kimlik numara ile sorgulama adında, ona tıklayarak bakın isterseniz. O bağlantıda yazının içinde var, dikkatli bakın lütfen.

 23. erbaşaran Says:

  Çok teşekkür ederim. sağolun.

 24. İLHAN Says:

  meraba ben2009 yılının 01.07 tarihinden itibaren ögrenim kredsi almaktayım ve bu kredimide kestirmek istiyorum acaba ayda nekadar para ödemem gerk şimdiye kadar aldıgım parada 2200 milyon olmuş acaba toplumu verecegim birkısmını yoksa taksitle versem olurmu taksit olursa nekadar ödeme yaparım üçaydabir önden verecek olursam nekadar verecegim yardımcıolmanız dilegiyle.

 25. selin Says:

  benim kredi borçlarım yapılandırılmıştı. biraz geç atandımda. normalde her ay düzenli ödüyordum sadece ekim ayını aksattım onuda 1 kasımda ödedim. ama şu an ekranda yatırdığım gözükmüyor ve yapılandırmadan çıktınız diyor. çok endişeliyim .ne yapabilirim. birde kırmızı yazı bulunuyor aynı durumda olan varmı. faizi ne kadar olur. yapılandırma devam eder mi nasıl olacak

 26. HAFİT Says:

  arkadaşlar1999-2000 yılında bir kıredi almıştım,öğrenim yada katkımı bilmiyorum, sogulamalardada borcum çıkmıyor telefonlada aradım bisonuca ulaşamadım. yol gösteren olusa sevinirim

 27. hakan acar Says:

  bu kadar dandik bir kurum hayatımda görmedim. telefonları açan yok. diyorki şu an hepsi meşgul sonra tekrar arayın. tekrar ara ara hep aynı terane. yazık size yazık..

 28. Borcunuz VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ’ne Tahsil Edilmek Üzere Bildirilmiştir » Arşiv Takımı Says:

  [...] şeklinde gidecek ve alt kısımda bir adet dilekçe örneği bulacaksınız. Bu yazıdan önce bu bağlantıdaki yazıyı okumak size yardımcı [...]

 29. ibrahim Says:

  slm,ben 2004 yılında almıstım bursu.aama yurt dısına cıktıgım için unuttum aradadn 10 sene gecti borcum cok fazla olmuş.amaa ne yapaacam borcu nasıltaksitllendircem bilmiyorum yardım lütfen

 30. ayse Says:

  merhabalar Ben 2 sene onece borcumun tamamini odedim ve vergi dairesinden borcu yoktur kagidi alarak avustralyaya geldim simdi ise 1400 tl borcumun oldugunu ve 7 gun icinde yatirmami soyluyorlar borc 2 yil once 300 tl iken 1400 olmus bir bilen olabilir mi bir ay icindeoturma iznine basvuracagim sicil kaydinda gozukebilir mi acaba…

 31. webdr Says:

  Tamamını ödediğinize dair belgeniz elinizdeyse bir sorun olmaz, gerekirse kredi yurtlar kurumunun yukarıda verilen adresine posta gönderin, bu postanın içine borcum yoktur yazısının fotokopisini de ekleyin, daha sonra cevap bekleyebilirsiniz bu süreç içerisinde yasal olarak oturma izni için sorun oluşturur mu net bilgi veremem ancak sorun olacağını zannetmiyorum, bir yeminli tercümanla borcunuz olmadığına dair belgeyi ingilizceye çevirtir isterlerse oradaki makamlara da sunarsınız ama şahsen bu kadar endişelenmezdim. 300 TL’nin 1400 TL olması sorun değil, bir yanlış varsa muhakkak düzeltilecektir.

 32. TEKİN ŞENGÜL Says:

  AF YASASI İLE İLGİLİ BİR GELİŞME VARMI?NEZAMAN BELLİ OLUR

 33. webdr Says:

  Şu anda kanunlaşmış durumda değil herhalde. Takip ediyoruz.

 34. webdr Says:

  Faizlerin affı konusunda bir husus gündemde haber kaynaklarından yakın takipte olun aksi takdirde ödemek durumundasınız başka bir ülkede olmanız buna engel olmaz!

 35. webdr Says:

  Ben gittim gördüm, aktarayım, bir oda var oda da kulaklarında kulaklık önlerinde bilgisayar olan, yanlış saymadıysam yaklaşık 5 kişi var, genelde cevap veriyorlardı ancak ilginç bir durum.

 36. webdr Says:

  Yazıda belirttiğimiz sorgu sayfasından bakın, belki aldığınız kredi değil burstur, aslında ne aldığını bilmeyen kimseye nasıl yardım edilir onu da ben bilmiyorum.

 37. webdr Says:

  Yapılandırmayı yaptığınız bölüm ile görüştünüz mü? Yatırma işlemleri ancak diğer ay güncellendiğinde görünür Selin Hanım, ayrıca KYK’nu verdiğimiz telefonlardan arayarak sonuca ulaşabilirsiniz.

 38. webdr Says:

  KYK’a krediyi almak istemediğinize dair bir dilekçe ile başvurun ve borçlarınızı ise ödemek istediğinizi belirtin, size mutlaka bir ödeme planı sunacaklardır, ısrarla isteyin.

 39. webdr Says:

  Rica ederim, işinize yararsın da başka birşey istemiyorum!

 40. webdr Says:

  Var, lütfen verilen bağlantılardan toplam borcunuzu öğrenin, bankaya gidin ödeyin, dekontu ise mutlaka saklayın, daha sonra ise yazı isteyin KYK’dan borcu yoktur şeklinde.

 41. webdr Says:

  Yeni bağlantı eklendi, yeni bağlantıda artık kredi numaralarınızla değil, T.C. Kimlik No ile kontrol ediyorsunuz!

 42. bahoz Says:

  kırmızı puntolarlar yazılı ‘…. vergi dairesine borcunuz tahsil edilmek üzere bildirilmiştir’ yazısı ekranımda belirdikten sonra kalan borçları mı yine ziraat bankasına mı yapmam gerekiyor..?

 43. webdr Says:

  Evet T.C. Ziraat Bankası’na ödedim ve daha sonra borcumun hepsini yatırdığıma dair dilekçe verdim, dilekçe formatını yazıda bulabilirsiniz.

 44. bahoz Says:

  dilekçeyi kyk’ya mı yoksa vergi dairesine mi verdiniz..?

 45. webdr Says:

  Dilekçeyi KYK’na verdim, genel evrak kısmıydı herhalde, buradaki yorumlarda ve mesajlarda nereye göndereceğiniz yazıyor, lütfen okuyun, KYK daha sonra dilekçeye istinaden vergi dairesine haber veriyormuş, siz ilaveten dilekçeye vergi dairesine belirtilmesi hususunu şeklinde bir ek yapabilirsiniz.

 46. GİZEM Says:

  merhabalar… benim bu ayın sonuna kadar ödeme yapmam gerekiyor fakat 28inde bankaya gittim ve orda son ödeme tarihim 28 aralık ve borç tutarı 0 tl olarak göründü..ama bana gelen kagıtta son ödeme tarihi 31 aralık ve 952 tl ilk taksit.bende yatırmaya çekindim.3 gundur kyk yı arıoyurm kmse açmıo arastırmadıgım yer kalmadı ama ekrandan taksitlerimide göremiorum sayfa görüntülenemiyor yazısı çıkıyor. napmam gerek bugun gidip yatıriyim mi. lütfen yardımcı olunn

 47. webdr Says:

  Merhaba Gizem Hanım,

  Elinizde iki şey var, birincisi bankanın söylemi ikincisi KYK’nun size gönderdiği bir ödeme planı. Tabiki elle tutulan bir belge söylemlerden daha değerlidir. Başka bir şubeye daha gidin, bir gün sora gidin ve sorun durum nedir? Eğer borcun yok görünüyor derlerse, size bir kağıt vermelerini rica edin borcunuzun görünmediğine dair, yarın biri size neden ödemedin elinde KYK’dan gelen kağıt var dediğinde, siz de bankadan aldığınız evrağı gösterebilirsiniz. Banka ya da banka görevlilerinin söylemleri ile hareket etmeyin, elinizdeki belgeler ile hareket edin ve ödeme sonrası dekontlarınızı mutlaka ama mutlaka saklayın.

  Evet bende günlerdir siteyi kontrol ediyorum ancak başarılı bir şekilde giremedim, siz de ara ara kontrol etmeye devam edin.

 48. murat Says:

  slm
  ben 2009 da kredilerimi yapılandırmıştım 2010 temmuz ayına kadar da ödedim bitti.ama şimdi benim karşıma katkı kredisinden borç çıkarıyo nasıl bi iş bu anlamadım ya.neyapmmam gerekiyo bilmiyorun yardımcı olursanız sevinitim arkadaşlar…

 49. webdr Says:

  Elinizde ödediğiniz dekontlar varsa sorun yok, her zaman bu dekontları saklayın diyorum. Şimdi bu dekontların bir fotokopisini çıkarın, daha sonra bir dilekçe yazın, ben borçlarımı ödedim ve ödediğime dair dekontlar ektedir, halen borcum çıkmaktadır, gerekli düzenlemenin yapılmasını ve tarafıma borcum olmadığına dair yazı gönderilmesini arz ederim gibi.. Ve sonucu bekleyin diyebilirim.. Bu arada telefonla aramayı deneyebilirsiniz..

 50. mlk brr Says:

  bende öğrenim kredisl aldm.fakat geçen hafta borcunuzu 7iş günü içinde …vergi dairesi adına ödmenz şeklinde ödeme emri geldi, anck bendn katkı kredisi almadım.vergi dairesine gidp öğrenm borcumun tamamını öddim.ödeme emrinde gelen katkı kredisl borcu vergi dairesinde çıkmadı.katkı borcuma nasıl itiraz edeblrm.son 1 gün kaldı itiraz etmezsm sanırım borcu kabullenmik mi olacağm?lütfen yardmcı olun.

 51. webdr Says:

  Bu bağlantıda gidip itiraz için başvuracağınız yer belirtilmiş.
  http://www.langturk.com/astiden-kredi-yurtlar-kurumuna-nasil-gidilir-kredi-yurtlar-kurumu-nerede/
  Bu bağlantıdaki yazının son kısımlarında ise adres ve telefon numarasını bulabilirsiniz.
  http://www.langturk.com/kredi-yurtlar-kurumu-ogrenim-katki-kredisi-borc-no-sorgulama/

 52. ebru Says:

  ben gerekli siteyi bulamadım yardımcı olursanız çok sevinirm acil cevap lazım çünkü sabah kyk’a dilekçe göndereceğim.okuduğum üniversitede bulunmadığım için öğrenci belgemi arkadaşım bulunduğum şehre fakslayacak ben o faksı posta ile göndersem kabul olur mu aciiiill :S

 53. melike Says:

  benim öğrenim kredim 7 haziran 2010 da kesildi okul bittiği için fakat geri ödeme tarihi önceleri eylül 2012 görünürken gecenlerde yeniden baktım bu sefer 1 nisan 2010 diyor nasıl olur? ben kredi alırken nasıl geri ödemeye başlarım? üstelik 300 milyon faiz binmiş ben şimdi napabilirim? arıyorum kimse açmıyo telefonları mail gönderdim geri dönen olmadı ankaradayım kredi ile ilgili büroya mı gitmeliyim? teşekkürler

 54. solangul forum Says:

  Blog Güzel olmuş.. Acaba bu temanızın ismine

 55. sare Says:

  2004 2005 ögretim gördüm bu yıl içinde başbakanlık bursu çıktı başbakanlık bursu aldım 2005 yılı sonunda okulu bıraktım. 2005 2006 yılı içinde başvurum olmadıgı halde adıma ögrenim kıredisi çıkartılmış şu anda adıma vergi dairesinden ödeme emri çıkartılmış. araştırmalarım sonucunda k y k tarafından bana hesap nosu veriliyor ziraat bankasındada böyle bir hesap bulunamıyor.lütfen yardımcı olun

 56. c&a Says:

  benim elime cumartesi günü öğrenim kredimin geri ödenmesiyle ilgili bir yazı geldi, borcumun 7 iş günü içerisinde ödemezsem haciz için gerekli işlemlerin başlayacağı söyleniyor. borcumun bir kısmını ödemiştim ama bir süredir ödemiyordum. üstelik borç ödeme planımın sonuna gelmemiştim, mart ayında taksit sürem bitiyor. şu anda bana gönderilen borcun tamamını da ödeyecek durumda değilim, ne yapmam lazım?

 57. şehriban gökçe Says:

  meraba bende kredi yurtlara 4 taksit halinde borşlarım vardı son bir tanesini ödeyemidim yeni kanundan nasıl faydalanabilrim

 58. tuncay Says:

  arkadaslar benim katkı kredısı borcum vardı 2007 yılında bır kagıt geldı avukatta oldumu oğrendım o gun ben tum borcumu odedım simdi yıne bır odeme emrı geldı ıkıye katlamıs bır halde elımde dekonta yok nerden bılıyım aradan 4 yıl gecmıs

 59. merve Says:

  merhabalar, benim tc numaram da kayıtlı değil. http://……………www.kyk.gov.tr/YENI_GRODEME/geriOdemeKimlikBildirimEkle.do# ………….. bu sayfadan kaydetsemde kayıt gözükmüyor böylece borcumu ödeyemiyorum .zaten mevcut tel nodan ulaşmanın imkanı yok. yardımcı olursanız sevinirim.hiçbişey yapamıyorum. şimdiden teşekkürler….

 60. ali Says:

  merhaba ben aksaray üniversitesi 2 yıllık bilgisayar programını bitirdim.bu süre zarfında sadece 2.yılda öğrenim kredisi aldım.son ödeme tarih üzerinden yaklaşık 6 ay geçti ben son ödeme zamanı dolmadan doğu akdeniz üniversitesine başladım ne kdar faiz alırlar ya da ne yapmam lazım benim aldığım para 1 yıl da 1.600tl idi.

 61. BAKİ SAYKI Says:

  bu benim hesabımım nezamana kadar yatırmam gerekiyor yatırmam gereken para burs ve ögrenim kıredimi yoksa sadece ögrenim kıredesimi bunu ögrenmem gerekiyor parayı yatırmam lazım cevap bekliyom

 62. BAKİ SAYKI Says:

  bu benim hesabımım nezamana kadar yatırmam gerekiyor yatırmam gereken para burs ve ögrenim kıredimi yoksa sadece ögrenim kıredesimi bunu ögrenmem gerekiyor parayı yatırmam lazım cevap bekliyom

 63. AYŞE GÜL Says:

  BENDE ÖĞRENİM KREDİSİ ALDIM VE YAPILANDIRARAK TAKSİTLENDİRDİM ÖDEMELERİMİDE DÜZENLİ OLARAK YAPIYORDUM YALNIZ SON 2 TAKSİTE GELDİĞİMDE YAPILANDIRMADAN ÇIKMIŞ OLDUĞUM ANLAŞILDI .ŞİMDİ NE YAPACAM BİLMİYORUM BİLGİLENDİRİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM..

 64. kenan Says:

  herkese merhaba.ben burs alııyorum ama ödeme bilgilerimde geri ödeme tarihi olark 2016 gösterlmiş burs geri ödenmiyor die bliyordm ama.. biri bana bilgi vereblrmi?

 65. erol Says:

  slm.
  katkı kredisini izmir dokuz eylül vergi dairesine yapılandırıp peşin ziraat bankasına ödedim.katkı kredisi borcum dokuz eylül vergi dairesinde görünüyordu kyk nın sitesinde . Ödemeyi yaptıktan 1hafta sonra izmir yamanlar vergi dairesinden aradılar katkı kredisi borcunuz bize bildirilmiştir diye. Şimdi borcum kyk nın sitesinde yamanlar vergi dairesinde görünüyor ve vergi dairesinden eve mektup geldi borcunuzu yapılandırın diye. Bu durumda ne yapmalıyım katkı ziraat bankasından aldığım dekont elimde mevcut.

 66. dilara Says:

  slm ben öğrenim katkı kredilerimi 2009 da ödemeye başladım ilk 4 taksidini ödedim 4 taksit kalmıştı ödeyemedim şimdi vergi dairesinden ödeme emri gönderilmiş yapılandırmışlar sorularımdan biri ödemeleri erteletme imkanım varmı?vergi dairesinemi ödemeliyim?ödemezsem nolur? şimdiden teşekkürler.

 67. faysal Says:

  yapmış olduğum toplam 12 ödemeden 2 tanesinin ödemesini 10 güner kadar geciktirmiştim. tahsil edilmek üzere bildirilmiştir yazısı bendede görünüyordu. şuan tüm ödemelerimi banka aracılığı ile yaptım hatta alacağım bile sistemde (-0,49 tl)görünüyor. sormak istediğim borcumu fazlasıyla yatırmış olmama rağmen, sorgulama ekranında öğrenim/katkı kredisi borcu yoktur yazısı neden hala görünmüyor. bunun için ne yapmalıyım

 68. webdr Says:

  @faysal bir arama yaparsan, neler yapacağın, ilgili dilekçe örneği ve nereye göndereceğin, o yazının nasıl gideceği hepsi yazıyor!

 69. hknts17 Says:

  ayrıca 4 sene boyunca alıcagım para 11.000 civarındayken 14.250 gıbı bır rakam kafamda soru ısareti olusturdu lütfen yardımcı olun bana

 70. historian Says:

  Merhabalar, arkadaşlar çok ciddi anlamda yardıma ihtiyacım var. webdr yazılarını okudum ama tam olarak bana gereken açıklamayı alamadım. Senden ricam bana yardımcı olman. Ben 2009 yılından beri ara ara gereklı borcumu faizleriyle birlikte yatırdım. Dekontlarımdan 2 si eksik ama internette borc sorgulama kısmında yatırdıgım tutarları gecıkme faizleriyle görebiliyorum. Ögrenimde son olarak 518 lira borcum görünüyor. Borcumun son ödeme tarihi Eylülün 30′u.
  Katkı kredisi 123,88 lira olarak görünüyor.
  Bugün işim oldugu için bankaya gidemedim. Bi arkadaş gidip Ziraat Bankasında borcumu ödemek istemiş fakat bankadaki görevliler borcun vergi dairesi tarafından tahsil edilecegini yazmıslar. Arkadaş vergi dairesine gidip 245 lira yatırmıs. Vergi dairesindeki yetkililer de borcumun 1350 lira oldugunu söylemisler. İnanın ben anlamadım bu işi. Ben 518*123 lira borcum var diye dusunurken adamlar bana 1,300 lük borc cıkarıp bunun 245 lirasınıda tahsil etmisler. Lütfenn yardım edin bana napmalıyım şimdi?

 71. metin Says:

  ya nerden öğrenci olduk nerden bu borç tuzağına saplandık.okuduk bişeyde olamadık.sadece 2 taksidi geçirdim diye yapılandırmayıda iptal ettiler.ya faizinide alıyosunuz niye iptal ediyorsunuz taksitlendirmelerimizi.biliyolar tümünü birden ödeyemeyeceğimizi hergün faiz alırız diyolar ödemedikçe.ya şimdiki öğrencilere o kadar burs veriyolar bizden aldıkları faizlerle devlet işte anlamıyoruz.

 72. burak Says:

  ben halan unuverste okuyorum basbakanlık çıktı 4 zayıfla donem tekrar edıyorum gerı odemelıye donmusmudur bursu ıptal ettrsem okul bıtınce 2 yıl sonra taksıtlemı yoksa pesın mı odıyecem bılgınız varsa benımle paylasırmısınız şımdıden tesekkurler

 73. Hülya Says:

  Merhaba,
  Üniversite’de aldığım öğrenim ve katkı kredisi borçlarımın tamamını son yapılandırmadan yararlanarak ödedim. Kyk’nın da sitesinde borcum görünmüyor fakat,bugün icra mektubumu geldi. İnternette bulduğum tüm telefonları aramama rağmen kimseyle görüşemedim. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar cevap yazarlarsa çok sevinirim.

 74. fırat Says:

  Ben kredi borcumun tamamını vergi dairesine ödedim ancak kyk sorgu ekranına baktığımda hala borç görünüyor.Ve gecikme zamlarıda ekleniyor.Bir ay geçti ama hala güncelleme yok acaba ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşkkrlr…

 75. İBRAHİM Says:

  kısa bir süre sonra askere gideceğim ondan dolayı aldığım krediyi ödeyemiyorum ne yapmam gerek

 76. sevdalinka Says:

  şunu bir türlü anlamıyorum. yapılandırılmış taksitlerimi ödedim..elimde dekontlar var..ama insanlık hali bu ya. 3 tanesi eksik..o zamanlar bilmiyorum tabi devletin bu kadar ters köşe yapıcağını.sonra akıllandım düzenli olarak sakladım. ama bu ödeme taksit planı(geri ödeme bilgileri)n de açıkça görüyorum ki ben devlete ödemişim ödiceğimi.hesaplanan toplam 947.14 ödenen toplam 948.tl yani benim ondan alacağım var.aman kalsın o kuruşlar.bu katkı kredisi arkadaşlar öğrenimi yazmaya elim varmıyor..yani ekranında belli alacak verecek…ne diye dilekçeyle ,telefonla uğraştırırsın bizi! devletsen yap hesabını kitabını neyse borcumuz ödeyelim.sevindim oh yapılandırdım şu borç bi bitsin kurtulucam diye…hoooop bu severde vergi dairesine borçlusunuz diye ibare çıkıyor..inanın ilk taksitlendirdiğimde böle bişey yoktu..bu kazığı sonradan soktular.neyse nalet olsun dedik gittim 453 tl de oraya ödedim.ama hala kırmızı puntolorla kocaman kocaman uyarı veriyor..yahu incele bak ödememi yapmışım..sil o ekrandan o yazıyı…adresim değişti dilekçe yazdım, vergi dairesine ödeme yaptım makbuzu fotokopisini çektim dilekçe yazdım..düzeldimi HAYIR! şimdide elimde olanların fotokopisini çektirip dilekçe yazıp tekrar postalıcam..size borcum kalmamıştır diye…ne saçma iş ya…burnumdan geldi..bilseydim böyle olucağını bankadan kredi çeker trink diye öderdim kuruma..bankaya borçlu kalmak daha iyi ya..bakalım bundan 5 sene sonra neler çıkıcak, ne borçlar ödicem.hiç şaşırmam doğrusu..şunu bilirim şunu söylerim yanlış coğrafyada dünyaya gelmişim..nalet olsun bu düzenbazlıklara… Türk olmaktan gurur duymuyorum artık..nefret ettirdiler.o öğrenimi aldığım günede lanet olsun..ihtiyacım vardı aldım..ama bilseydim böyle saçmalıklarla uğraşıcağımı aç kalsaydım daha iyiydi. TC DEVLETİ = TEFECİ

 77. zeliş Says:

  arkadaşlar ben 2003-2007arası öğrenim aldım. 2yıl sonra ödeneceğini biliyordum fakat ödeme planını bekledim.ödeme planı gelmedi bugün 7 gün içinde ödemem gerektiğini gösteren tebliğat geldi.tebliğatta ev adresinin yanlış olduğunu gördüm ne yapabilirim

 78. soner, Says:

  mrhb. arkadaşlar ben 2005 ila 2007 yıllarında öğrenim kredisi aldım fakat hiç ödeme yapmadım. tc. numaramdan borcum görünuyor, fakat bir icralık durum felan söz konusu olmadı hatta yazı bile göndermemişler. herhangibir işte de calışmıyorum yani kendi işimizi yapıyorum beklemede kalsam mı ödesem mi bu parayı. bilemiyorum…

 79. yunis kaya Says:

  kızımın öğrenin kredisini iptal etmek istiyorum katkı kredisini alacak ne yapmam lazım aldığı kredileri nasıl geri ödemesi lazım seneye yeniden burs müracaatı yapabilirmi

 80. hilal Says:

  LANET OLSUN ALDIGIM PARAYA BUKADAR İLGİSİZ ALAKASIZ Bİ İŞLETME GÖRMEDİM BEN. ARIYORUM 1 YILDIR TELEFONLARA CEVAP BİLE VEREN YOK HELAL OLSUN SİZİN GİBİ YURTLAR KURUMUNA

 81. UFUK Says:

  Ben borcumu yapılandırdım aksatmadan ödedim. 6 taksite bölünmüştü hepsini zamanında ödedim ve dekontları bende. Fakat banada ödenmemiş borçlarım olduğuna dair mektup geldi. Siteden baktım 2,92 tl lik bir borç görünüyor bu borç için gelmiş olabilir mi?

Yorumlarınız ve ilgili sorularınız için öncelikle FORUMUNUZU kullanmayı tercih edin, böylece sorularınıza daha hızlı cevap alabilir, katılımınızla nezih bir topluluk oluşturmada yardımcı olabilirsiniz.