Comodo Secure DNS

Blog’da DNS ile ilgili yazılar bulabilirsiniz ancak bu konuyla en çok ilgili olan yazıya bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Daha önce size OpenDNS nedir anlatmıştım. Şimdi ise gerek SSL sertifikaları, gerekse BoClean gibi bir programı kullanıcılara ücretsiz vermesi aynı zamanda kendi yazılımlarını geliştirerek pek çok kullanıcının artık yabancı olmadı Comodo firması şimdi de OpenDNS‘in açtığı yolu genişletiyor ve kendi DNS sunucuları ile birlikte kullanıcılara daha güvenli ve hızlı bir internet öneriyor.


Bilgisayarla pek aşına olmayan kimseler halen kendi ISP (bu durumda telekom)’lerinin DNS lerini kullandıklarını pek bilmezler. Ancak alternatif DNS‘ler eğer bu şekilde özellikliyse kullanılması ve tadılması gerekir. Bazı özelliklerini şöyle sıralayabilirsiz.

Dünya çapında 15 alanda ve 5 kıtada Tier 1 destekli sunucucları var ve bu 15 alan da kendi içerisinde pek çok sunucu barındırıyor sadece bu iş için özelleşmiş.

15 alanda olması şunu etkiliyor: Hızı. Dünyanın neresinde olursanız olun size en yakın konumdaki alan kullanılıyor ve bu da hızı etkiliyor bunun yanında bir de bu sunuculardaki kullanıcıların siteleri gezerek oluşturdukları bellek sözkonusu. Eğer siz bir siteyi gezmişseniz ve Comodo DNS kullanıyorsanız aynı siteyi gezecek olan başka bir Comodo DNS kullanıcısı daha hızlı geziyor ve sizde sonraki gezmelerinizde daha hızlı geziyorsunuz.

Park edilmiş alan adları ya da googgle.com yazdığınız zaman o sitelere gitmiyor doğru olanlarına yönlendiriliyorsunuz.

DNS Cache Poisoning saldırıları gibi bir durum söz konusu bu saldırıları da önlediklerini iddia ediyorlar. Kimlik bilgisi çalan siteler hakkında ise birebir bir yazı okumadım ancak onları önlediğini deneyerek gördüm. Tavsiyem ya openDNS ya da Comodo Secure DNS kullanmanız yönündedir.

Comodo Secure DNS ip adresleri ise
yeğlenen (tercih edilen) : 156.154.70.22
Diğer : 156.154.71.22

Ayarları nasıl yapacağınıza ve daha fazla bilgiye bu siteden ulaşabilirsiniz.

3 thoughts on “Comodo Secure DNS”

  1. bu yazın için çok çok teşekkür ederim,

    büyük sıkıntılarımı giderdiniz…

    saygılarımla…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir