Dijital imza ile zararlı taraması

Herşeyi anti-virüs ve anti-malware yazılımlarından beklemek gerekli değil mi? Dijital imza bir dosyanın sahiplenilmesi demektir. Dijital imzası olan bir dosyanın sahibi vardır ve sahibi olan dosya zararlı değildir ancak zararlı bir dosyaya kimse imza atmaz. O zaman bizde bilgisayarımızı zaten windowsta bulunan bir yazılım aracılığı taratabiliriz böylece dijital imzası olmayan bir yazılım var mı diye kontrol edebiliriz. Eminim bu taramayı güvenlik yazılımları gerçekleştiriyordur ancak birde bu pencereden kendimiz deneyerek görelim.


Öncelikle Başlat -> Çalıştır ile ilgili windows bölümüne ulaşıyoruz. Daha sonra bu alana sigverif.exe yazıp enter tuşluyoruz. Karşımıza Dosya imza doğrulaması adında bir pencere çıkacak, başlat düğmesini tıkladığımızda ise bilgiyardaki dosyalar taranmaya başlayacak, tarama sonucunda eğer imzasız bir yazılım bulursa size bilgi veren bir pencere açılacaktır, aynı zamanda dosya imza doğrulaması penceresindeki Gelişmiş seçeneğini seçersek tarama ile ilgili kayıt dosyalarına da ulaşabiliriz.

Diyelimki tarayıcı imzasız bir dosya buldu şimdi ne yapacağım? O zaman bu dosyayı sistemde bulup daha sonra bir güvenlik yazılımı ile ya da çevrimiçi tarayıcı tabanlı bir tarayıcı ile taratıp emin olabilirsiniz.

Mesela benim yaptığım taramada vclone.sys adında bir dosya dijital imzasız çıktı, bu dosya virtual clonedrive’ın sürücüsü, şu an sistemde beta sürümü kullandığım için slysoft dijital imzaya gerek duymamış anlaşılan. Bu dosyayı isterseniz burayı ya da burayı kullanarak taratabilirsiniz.

Kolay gelsin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir