jebo/lifetech dış filtrelerde tıkırtı ses sorunu (resimli)

Akvaryum forumlarında bazı kullanıcıların resim bulamadıklarına dair bilgiler gördüm, ben de bulamamıştım ve garip karşılamıştım, bunun üzerine hem kısa bir anlatım hem de resim ekliyorum. Yeni başlayan ve nasıl yapacaklarını merak edenlere bilgi vermesi dileğiyle, kıymetli akvarist arkadaşlarım.

Şimdi öncelikle bu ses yapan bilye olayı nedir? Tek yönlü bir kapak gibi düşünebilirsiniz, filtrenin su çıkış deliğinde bir plastik bilye var, su çıkarken çıkmasını engellemiyor ama filtreye dışardan hava, su girmesini engelleyen tek yönlü bir kapak gibi. Ancak bilye su çıkış kısmında cuk diye oturan değilde suyun akışı ile çıkış kısmının duvarlarına hafif hafif çarpabilen ve ses çıkartan bir yapısı var, resimde göreceksiniz bilye su çıkış borusuna nazaran ne kadar küçük, su bilyeye vurup hortuma giriyor ama bu sırada suyun yaptığı girdap ve akıntı ile savrulan bilye, çıkış borusunun duvarlarına vuruyo, ses bu şekilde oluşuyor diye düşünüyorum.

Eğer bu bilyeyi çıkarırsak karşılaşacağımız olası felaket senaryoları nedir? Neticede üretici kullanılmayacak ve ses yapacak bir maddeyi oraya neden koysun?Çok büyük felaketler olacağını zannetmiyorum, siz de düşünerek karar verin sorumluluk kimseye ait değil, içerden dışarıya herhangi bir madde çıkışını engellemiyor, sadece çıkış borusundaki suyun ya da bu boru aracılığı ile filtreye dönebilecek herhangi bir şeyin dönmesini engelliyor.

Kısaca anlatayım resimlerin üzerinde zaten anlattım.

Öncelikle 4 tane vida var onları sökün, daha sonra filtre kafasını açmanız lazım, vidaları söktükten sonra iki kapağı birlikte tutan sadece su giriş ve çıkış kısımlarına girmiş musluklar ve contaları var, o yüzden yumuşak yumuşak alıştıra alıştıra çekerek muslukları kapakla birlikte su giriş ve çıkış borusundan çıkarıyoruz, zorlamayın lütfen ve dikkat edin. Çıkardıktan sonra 2. resimdeki su çıkış deliğinin içinde bilyeyi görmeniz lazım, hafif yana çevirdiğinizde bilye düşecek, şimdi o ünlü ses yapan bilyeyi ya da küçük plastik topu çıkardınız, işlemleri tersten yapıp filtre kafasının kapaklarını birleştirin ve deneyin, ses gitmişse ne mutlu, ses gitmemişse ikinci en sık ses sebebi olan, mil mıknatısı başındaki pervanenin dönerken yalpa yapması aklınıza gelsin ki bu da zamanla olur, olurda talep olursa onun da nasıl yapılacağını resimlerle anlatırım yok eğer uğraşmam diyorsanız yedekleri piyasada satılıyor alır takarsınız. Bu arada bilyeyi de atmayın, belli olmaz filtreniz bozulur geri vermek ya da garantiye göndermek istersiniz bilye yok diye garantiye kabul etmezler 🙂

Sıhatli balıklar efendim.. Bol yavru almanız dileğiyle..jebolifetech dış filtrelerde ses tıkırtı sorunu 2jebolifetech dış filtrelerde tıkırtı ses sorunu 1

Sump nedir? İç, yan, üst sump nasıl yapılır? Akvaryum filtreleme sistemi olarak sump yapımı!

SUMP
Sonunda bir sump sahibi oldum, emek vererek, elimi keserek, kan akıtarak, günlerce kafa patlatarak, çizimler ölçümler yaparak ancak sonunda “neden daha önce yapmamışım” dediğim bir sumpum oldu, sanırım gözümde büyütmüş olmamla alakası var, bu yazıyı yazmamdaki asıl nedenlerden biri “işte benim de bir sump’um var, ben daha güzelini yaparım vs… ” demek değil kesinlikle, siz de aklınızda büyütmeyin istiyorum, sump yapmaya özendirme çabası benimki.

Akvaryum ve Şelale Filtre

Değerli akvaristler, akvarist olmayıp bu işe biraz merak salan okuyucularım, umarım bu yazıyı okuduktan sonraakvaryum konusuna ilgi duyarsınız, evimdeki akvaryum sayesinde dünyamda sanki başka bir dünya oluşturmuşum hissini yaşıyorum, akvaryum oluşturmanızı ki eğer zamanınız varsa, akvaryumunuzu dahi kendinizin yapmasını şiddetle öneririm. Hatta çocuklarınız ile birlikte, herşeyin sanallaştığı şu günlerde elle tutulur ve insana haz veren çok güzel bir hobi.

Benim şu an sahip olduğum akvaryumda 3 adet japon balığı var, akvaryum küsüratı haric 55 litre ( daha fazla balık eklemeyi kesinlikle düşünmüyorum, bazen az mı diye düşündüğüm dahi oluyor, balık başına 17.5 litre düşüyor ki buna yuvarlak 15 diyelim), bu akvaryuma filtre olarak 650 LT/Saat devirli ve elektirik sarfı 6 Watt/Saat olan Atman HF-600 şelale filtre aldım.

Şelale filtre tercih etmemin nedenleri ise şunlar :

1-) Akvaryum içinde kocaman bir iç filtre yerine akvaryumun camına takılıyor ve akvaryum içinde kirli görüntü oluşturmuyor. Ayrıca dış filtre, sump gibi alternatifler şu aşamada bu tarz akvaryum için biraz fazla kaçacaktır diye düşündüm.
2-) Suyu akvaryuma şelale şeklinde geri verdiği için su yüzeyinde dalgalanma oluşturuyor ve buda suyun oksijenlenmesini sağlıyor. Küçük akvaryumlarda bir nebze hava motoru ihtiyacını azaltabiliyor. Ancak tatlı suda oksijen önemli bir faktör, hem balıkların gelişimi hem de biyolojik filtre için tankın oksijenlenmesi çok önemli, o yüzden ilave hava motoru kullanıyorum, belirtmeden geçmek istemem.
3-) Şelale filtrenin akvaryuma suyu verdiği ağzı ile akvaryum içindeki su yüksekliğini arada 1-2 mm kalacak kadar birbirine yaklaştırırsanız, akan şırıl şırıl su sesini duymanız çok zor ya da isterseniz bu sesin dinlendiriciliğinden yararlanabilirsiniz.
4-) Filtre motoru gayet sessiz çalışıyor ki çok büyük avantaj.
5-) Sadece akvaryum tabanından su çekmiyor aynı zamanda akvaryum yüzeyinden de su çekerek yüzey temizliği yapabiliyor. Yine de şelale filtrelerin iç filtreler kadar mekanik filtrasyon konusunda üstün olmadığı bir gerçek, lakin mekanik filtrasyonun filtrelerle değil düzenli su değişimleri ile yapılmasınının ve daha uygun olduğunu düşünüyorum.
6-) Modifikasyona açık bir sistem, içerisine dilediğiniz malzemeleri koyabilirsiniz ancak belli oranlarda ve kendi filtre sisteminizi oluşturmuş olursunuz.
7-) İç filtreler gibi suyu akvaryumun içine vererek balıkların alan özgürlüğünü kısıtlamıyor, her ne kadar iç filtrenin suyu veriş yönü aparatlarla ya da çıkışın ön cama verilmesi ile değiştirilse de suyu içeri verdiği için akvaryum içinde oluşturduğu akıntı balıkları biraz da olsun rahatsız edebiliyor, şelale filtre ise sadece yüzeyde dalgalanma yapıyor ve yaptığı dalgayı japonlarım çok seviyor, debiyi arttırdığımda dalganın altından kendilerini kaydırarak oynuyorlar.
😎 Akvaryum içine müdahaleden uzaksınız ve bu da daha sağlıklı akvaryum demek, elinizi akvaryuma sokmanız dahi orada oluşturduğunuz mikroçevre için bir tehdit, bu yüzden ne kadar akvaryumdan uzak durur ve oynamazsanız o kadar iyigerekli müdahaleler tabiki bunların dışında.
9-) Filtre temizliği ise gerek iç filtre, gerekse dış filtreden daha kolay diyebilirim.

Şelale filtrenin bu avantajlarını sıraladıktan sonra yaptığım modifikasyonu size aşama aşama anlatacağım. Lütfen her aşamada resme geri dönün ve bakın, takıldığınız yerleri ise mutlaka ve mutlaka sorun, çok tecrübeli bir akvarist olmasam da elimden gelen yardımı muhakkak yaparım, ayrıca hatalarım olabilir düzeltirseniz ve önerilerde bulunursanız mutluluk duyarım.

selale filtre

Okumaya devam et Akvaryum ve Şelale Filtre