Kredi Kartı asgari ödeme tutarları ve kredi kartı limit değişikliği ile ilgili düzenleme

Öncelikle o kadar kredi kartım var ancak bankalardan sadece bir tanesi bu inceliği düşünüp, bizi bilgilendirme ihtiyacı hissetmişler. HSBC Bank A.Ş.’ye duyarlılığını diğer bankalar gibi sadece ekstre gönderirken değil aynı zamanda müşteriyi bilinçlendirirken kullandığı için teşekkür ederim.

Yakında yapılan bir düzenleme ile asgari ödeme tutarları ve limitler konusunda değişiklikler oldu. Bu değişiklikleri size şöyle aktarayım.

17.12.2011 tarihinden itibaren kart sahibi olanlar 1 yıl boyunca kart limitine bakılmaksızın asgari ödeme olarak borçlarının en az %40’ını ödeyecekler. Bu süreden sonra ise asgari ödeme tutarı kart limitlerine bağlı olarak %25-30 ya da %40 olabilecekmiş. Bu durumda kartınızda olabilecek ani limit artırımları konusunda uyarmak isterim.

Bunun dışındaki düzenlemeler ise bankanın bana gönderdiği maile göre kendi bünyelerinde yaptığı değişiklikler.

Hesap İşletim Ücreti Nedir, İade Edilir mi?

8 NİSAN 2011 – 1.GÜN – Bankadan gelecek cevap bekleniyor:

Kafama yeni dank etmedi, sadece uğraşacak zamanım yoktu ancak şimdi kendimi bunlarla uğraşacak kadar boş ve aynı zamanda dirençli hissediyorum. Bugün sabah uyandığımda şu hesaplarımdan birinin ekstrelerini ayrıntılı olarak kontrol edeyim dedim. Baktım ki zamanın birinde bundan yaklaşık 3 ay kadar önce hesabımdan (vadesiz mevduat) hesap işletim ücreti adı altında 40 TL çekmişler, hemen ilgili dekontu edindim (internet bankacılığına teşekkürler) ve yazıcıdan çıktı aldım ve daha sonra bir dilekçe yazdım (daha sonra kendi uyarladığım bu dilekçeyi sizlerle paylaşacağım) ve bu dekontu dilekçeye EK-1 şeklinde ekledim. Tam PTT ile iadeli taahütlü gönderecekken, dedim ki; gel şu banka ile bir anlaşma zemini bul yani yasal olmayan sempatik yollardan bir sor bakalım nedir durum, geri ödeyecekler mi bilgi iste vs.. bunun üzerine yazdığım dilekçeyi bir kenara koydum ve bankaya e-posta gönderdim (müşteri memnuniyeti sayfasından), şimdi onlardan gelecek cevabı bekliyorum. Ve bu cevaba göre şekillenecek aksiyonları buradan sizlere aktaracağım.

15 Nisan 2011 – 8.Gün – Bankadan Cevap Geldi, İstikamet Kaymakamlık

Bankadan beklediğim cevap dün geldi, bir sürü şey yazmışlar, şunu şunu yapandan bu ücret alınmıyor da vs… sayfanın sonunda hesap işletim ücreti iade talebinize olumlu yanıt veremeyeceğiz demişler. Peki o halde dedim hatta peküüüüü dedim ve kaymakamlığı aradım (Tüketici Sorunları Hakem Heyeti), dedim böyle böyle hesap işletim ücreitne itiraz edeceğim, peki dediler şu belgeler lazım.

  1. Bankanın hesap işletim ücreti aldığına dair dekont (internet bankacılığından edinin ya da bankaya gidip hesap dökümünüzü isteyin, size neden bu dökümü istiyorsunuz dediklerinde, hesap işletim ücreti için istiyorum demeyin)
  2. İtiraz dilekçesi
  3. Bankanın cevabı ve daha önce banka ile iletişim kurduğunuza dair belge (Bunu ben ekledim iyice ispatlamak için, yoksa dilekçede banka ile daha önce iletişim kurduğunuz ve olumsuz yanıt aldığınızı belirtiyorsunuz zaten)
  4. İlgili kararlar (Ben iki tane karar ekledim hepsini aşağıdaki bağlantıda verdim)

Daha sonra hakem heyetinin adresini aldım ve hakem heyetine bu belgeleri içeren zarfı PTT’ye gidip iadeli taahhütlü şekilde postaladım. Neden böyle yaptım elden veremezmiydim? Verebilirdim ama siz de böyle yapın vardır bir bildiğim!

Şimdi şu dosyaları sizinle paylaşayım

Hakem Heyetine Verilecek Dilekçe (iyi okuyun, kendinize göre düzenlemeler yapabilirsiniz)

Banka hesap işletim ücreti iade kararı

Banka hesap işletim ücreti iadesi yönünde tüketici mahkemesi onama kararı

Bakalım seyir nasıl olacak hep birlikte göreceğiz, eğer bu ücreti geri alabilirsem bu da değerli okuyucularıma bir emsal teşkil etsin.

19 Nisan – 12. Gün – Posta Kaymakamlığa Ulaşmış

Az önce PTT sayfasından barkod numarasını girerek kontrol ettim.  Şöyle yazıyor..

Serbestçe girilemeyen yerde yetkilisine teslim.

Bakalım kaymakamlık ne kadar süre içinde olayı çözüme ulaştıracak. Takibe devam..

17 Temmuz- 12. Gün – PARA HESABA GERİ YATIRILDI, 3.YORUMA BAKIN

Kredi Kartı Ekstre ve Hesap Özeti

Arkadaşlar, neredeyse hepimizin kredi kartı var, elimize hesap özeti ya da ekstreler geliyor, ancak bunların üzerinde yazanlar hakkında kimimizin ne kadar bilgisi var? İşte bu bu eksikliğini gidermek için kredi kartlarının ortak noktası olan ve hesap ekstrelerinde yazan özel isim taşıyan faizler vb.. kavramları açıklama gereği duydum, inşallah faydalı olur.

Hesap Kesim Tarihi: Kredi kartı hesabınızın kesildiği ve hesap özetinin düzenlendiği tarihtir. Bu tarihten sonra yaptığınız harcama hesap özetinize geçmez. Bu tarihe kadar yapılan harcamalar faiz vs.. gibi kredi kartı ile ilgili yapılacak tüm hesaplamalarda esas alınır.

Son Ödeme Tarihi: Hesap özetinizde belirtilen
borcunuzun( tüm borcunuzun ya da asgari tutarın) ödenmesi gereken son tarihtir. Eğer bu tarihi geçirirseniz banka ödemediğiniz miktar üzerinde bu tarihten itibaren faiz işletmeye başlar.

Asgari Ödeme Tutarı (En Az Ödeme Tutarı): Çoğu banka ca son ödeme tarihinden önce ödenmesi gerektiği belirtilen borç miktarıdır. Bu borç adında anlaşılacağı gibi toplam borcunuz değildir. Toplam borcunuz üzerinden değişik bankaların değişik yöntemler kullanarak hesaplayıp ortaya çıkardığı bir rakamsa da şöyle bir genelleme kullanılabilir “hesaplanan bu tutar toplam borcunun %20’sinden az olamaz ve bu oran banka tarafından artırılabilir”.

Hesap Bakiyesi: Hesap kesim tarihi itibariyle kredi kartı hesabınızın bakiyesidir.

Devir Bakiyesi: Bir önceki hesap özetinin hesap bakiyesidir.

Bu noktaya kadar herşey net sanırım, buradan şunu çıkarabiliriz. Ödemeniz gereken iki tutar var, bunlardan biri toplam bocunuz, diğeri ise toplam borcunuz kullanılarak hesaplanan asgari tutar, hangisini ödemelisiniz? Kısa ve net biçimde söylüyorum, eğer kartınıza faiz işlemesini istemiyorsanız toplam borcu ödemelisiniz, eğer asgari borcu öderseniz, toplam borçtan asgari ödemeyi çıkarınca ortada kalan ve ödemediğiniz tutar üzerinden faiz işlenir. Şimdi faiz konusuna bir bakalım.
Unutmadan eğik yazdım, asgari ödeme için, ödenmesi gereken diyor, ödenmesi gereken derken şunu hiç unutmayın, eğer bir bankanın kredi kartının asgari tutarını belli bir süre ödemezseniz meşhurrrr kara listeye girmeniz olasıdır, bu listeye girdikten sonra kredi kartını unutsanız iyi olur çünkü bu listeye giren bir kimseye artık zor kart verir bankalar. Tabi bu ayrı bir konu şimdi girmeyeceğim.

Akdi Faizi Oranı : – %2,26 – Dönem borcunuza minimum ödeme tutarı veya üstünde ödeme yaparsanız, kalan hesap bakiyesine bu faiz oranı uygulanır.

Gecikme Faizi :%2,76 – Dönem borcunuzun minimum ödeme tutarının altında ödenmesi halinde, sadece minimum ödeme tutarınızın ödemediğiniz kısmına işletilen aylık faiz oranıdır.

Nakit Avans Faizi : – %2,26 – Kartınızla yaptığınız nakit çekim işlemleri için işlem tarihinden ödeme tarihine kadar işletilecek aylık net faiz oranıdır.

Limit Aşım Faizi : – %2,26 – Borç bakiyenizin, kartınıza tahsis edilen limiti aşması halinde günlük olarak limiti aşan tutara uygulanan akdi faiz oranıdır.

Nakit Avans Ücreti : Yurt içi Bankamızdan %3 + 3 TL diğer bankalardan %3 +5 TL.Kartınızla yaptığınız her bir nakit çekim işlemi başına alınacak ücrettir.

Yurt dışı % 3 + 3 USD, % 3 + 2 EUR. Bu ücret nakit çektiğiniz yere (otomatik vezne, şube vb.) göre değişiklik gösterebilir.

BSMV (Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi) %5 Yasa gereği alınır. Faiz, ücret ve komisyon tutarları üzerinden hesaplanır.

KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) %15 Yasa gereği alınır. Faiz tutarları üzerinden hesaplanır.

Yukarıdaki faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterebilir ve büyük ihtimalle bu oranlar size gelen ekstre üzerinde vardır, bir fikir vermesi açısında yazdım.

BURASI ÖNEMLİ çünkü bu kavramların ya da uygulamanın çoğu bankada aynı olduğunu düşünüyorum o yüzden faizle ilgili bu kısmı dikkatli okuyun lütfen.

1-) Önceki dönemden devreden borcunuz yok ise ve hesap özetinizde belirtilen borcunuzun tamamını son ödeme tarihine kadar ödediğinizde, alışverişlerinizden kaynaklanan borcunuza herhangi bir faiz işletilmez.

2-) Dönem borcunun bir kısmının ödenmesi halinde kalan hesap bakiyesi üzerinden faiz hesaplanacaktır. Kalan hesap bakiyesine, Minimum Ödeme tutarı ve üzerinde ödeme yapılması durumunda akdi faiz, Minimum Ödeme tutarının altında ödeme yapılması durumunda ise Minimum Ödeme Tutarının ödenmeyen kısmı için gecikme faizi, kalan hesap bakiyesinin Minimum Ödeme tutarını aşan kısmı için akdi faiz uygulanacaktır. Temerrüt başlangıcı olarak son ödeme tarihi esas alınmaktadır.

3-) Nakit avansa ve nakit kullanımı niteliğindeki işlemlere işlem tarihinden itibaren günlük akdi faiz uygulanır.

4-) Kredi kartı uygulamasından doğan borçlarda bileşik faiz uygulanmaz.

Bu bilgileri edinmek için şu bağlantıları kullandım, takıldığınız kısımları bana sorabilirsiniz yahut bu bağlantıları kullanabilirsiniz.

http://www.moneycard.com.tr/hesap-ozeti-aciklamalari.aspx
http://www.axess.com.tr/ekstre-aciklamalari.aspx
http://www.halkbank.com.tr/images/archive2008/misc/kart/form/hesap_ozeti.pdf

Kolay gelsin.

Türk Telekom Ankesörlü Telefon ve Telefon Bankacılığı

Şimdi bu ikiliyi birleştirirseniz, karşınıza ne çıkar? Bu zamana kadar bazı komedi yazarları ya da karikatüristler tabiki biraz da hayal güçlerinin katkısıyla çoğu insanı zor duruma sokan ve çileden çıkaran telefon bankacılığı konusunda bizi güldürmeyi başardılar ancak aslında yapmak istedikleri dokundurmalar yerine iletilmiş sayılmaz. Çünkü halen biz kullanıcılar telefonda beklemek olsun, tahmini bekleme süresinin 5 dakika denilipte 15 dakka beklediğimiz ve yanında servis edilen kulak tırmalayan reklam müziklerini dinlemek zorunda bırakıldığımız ya da acaba doğrudan müşteri temsilcisine nasıl ulaşırım diye o tuş senin bu tuş benim basa basa bir olduğumuz ama sonuç alamadığımız ve sonunda acaba ben salakmıyım bir müşteri temsilcisine ulaşamıyorum diye düşündüğümüz ya da müşteri temsilcisine ulaşmak için en azından bir müşteri temsilcisi sesini duyabilmenin verdiği rahatlığı yaşayabilmek için kredi kartımız çalınmasa da çalıntı kredi kartı düğmesine çaresizce basmamızla ilgili bu çileyi çekiyoruz, bence en çok fırça yiyenler bu çalıntı kredi kartları kısmına bakan müşteri temsilcileridir tezimi de görüşlerinize sunuyorum 🙂 . Bu nedenle telefon bankacılığı bana hep yeşil cimlerden yapılmış genelde gerilim filmlerinde sarışın kızın giripte çıkamayıp çığlık attığı labirent gibi gelir. Tabiki ne ben sarışınım ne de çığlık atıyorum ancak telefon bankacılığı kullanma sürem uzarsa sanırım kel olabilirim 🙂 . Bu yazıda hayal gücümü katmadan telefon bankacılığı ile ilgili yaşadığım traji komik bir olayı sizlere aktarmak istiyorum. Telefon bankacılığında da bir çıkmaz sokak var eğer ki ankesörlü telefon kullanıyorsanız.
Okumaya devam et Türk Telekom Ankesörlü Telefon ve Telefon Bankacılığı

Firefox autocomplete bankalarda sorun

Firefox ile yahoo, live.com veya banka hesaplarına girdiğinizde şifrelerinizi kaydetip etmeyeceğinizi soran bölüm bir türlü ortaya çıkmıyor. Bunun nedeni ise sitenin tarayıcıdan bunları kaydetmemesi için istekte bulunması bu yüzden Firefox bu gibi sitelere girdiğiniz parolaları, şifre ya da parola yöneticisine kaydetmiyor. Böyle bir durumda ne yapılabilir?

Okumaya devam et Firefox autocomplete bankalarda sorun