Türkçe’mizi doğru kullanabilme çabası

Bazen şunu düşünüyorum acaba esnaf tabelarında yazılan yazılara bakıp ayıplanan ve Türkçe’miz ne hale geldi diyen bir toplum olarak kullanılması gereken kelimeler hakkında ya da Türkçe’mizi nasıl koruyacağımız hakkında ne biliyoruz. Örneğin sunshine hypermarket yazan bir alışveriş merkezine karşı sahip olduğumuz bu önyargıyı Türkçe hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için araştırma çabasına dönüştürüyor muyuz? Nerdeee…”Mahvettiler Türkçe’yi bak adam ne yazmış tabelaya sanşayn tüüüüüü”…

Bazı forumlarda moderatör ya da yöneticilerin Türkçe’mizi doğru kullanalım tavrı sergilerken düştükleri yanlışları görünce ağzınızdaki kabak tadı size nasıl geliyor? Peki bir insana Türkçe’yi doğru konuş het hüt yoksa forumda yazı yazma derken niye yol göstermiyorsunuz? Neden bir forum başlığınızda bu konuyla ilgili olmuyor? Tabiki ülke manzarası banane kardeşim ben mi yetiştireceğim bu saatten sonra ya da ben mi vereceğim bu bilgileri? EVET ARKADAŞIM EÄžER ELEŞTİRİYORSAN YOL GÖSTERMESİNİDE BİLECEKSİN, kolaya kaçamazsın. Eğer kullanıcı bir cevap yazarken yanlış yazmışsa, altına sen doğrusunu yazacaksın. Diyeceksinki Türkçe’de soru eki olan mi ayrı yazılır. Bunu dersen kullanıcı bir daha bu hataya senin forumunda değil başka yerlerde de düşmez ve o da senden öğrendiğini daha güçlü hissettiği bir yerde başkasına satar, kötü mü yapar? Kötü birşey satmıyor ki!!! Bilgi taslıyor…hemde yararlı cinsinden..

Kaçımız acaba oturupta Türkçe bir sözlüğü bitiriyoruz? Neden mi? Sözlükte bir kitap değil mi arkadaşlar? Rap sanatçısı Ceza da şarkılarını daha iyi yazabilmek için bir Türkçe sözlük okunması gerektiğini söylerken (bir tv programında bu öneriyi yaptığını izlemiştim) bu akımı takip eden ve ingilizce bilmeyen gençlerin “filanki hede büdü similnayşın” şeklinde garip cümleler sarf edip ingilizce şarkı söyleme çabası size garip gelmiyor mu?

Türkçe konusunda hassas davranmaya çalışıyorum, geçenlerde çevirisini yaptığım bir yazılımda reply ya da benzeri ingilizce kelimeleri cevap olarak mı yoksa yanıt olarak mı çevirmem gerektiği sorusu aklıma takıldı ve bir araştırma yaptım, sonuç biraz ayrınıtılı gibi gelecek ancak edindiğim bilgiler bir o kadar da ilginç, başarı dahil hemen hemen herşeyin ayrıntıda (detay değil 🙂 ) saklı olduğunu düşünen birisi olarak yazının devamını okumanızı ve eğer konu hakkında bilginiz varsa yorumda bulunmanızı isterim.
Okumaya devam et Türkçe’mizi doğru kullanabilme çabası

NFReader

Daha önce bir yazıda bahsetmiştim NFReader’ın ne olduğundan, kendisi bir RSS Okuyucusudur. Özellikle USB bellek için tercih ettiğim bir yazılım olması yanında kurulum gerektirmemesi ve boyutunun çok küçük olması (338 KB) benim bu yazılımı seçmem konusunda etkili oldu diyebilirim. Yazılımın beni kendisine çeken diğer bir özelliği ise küçük RSS simgesinin (turuncu üstünde bir nokta ve 2 çizik olan) yazılımın her yerinde olması, bilinç altımda bu simgeye karşı bir sempati duyduğuma karar verdim. Şimdi ise ekran görüntüleri ile birlikte size tanıtmak istiyorum.
Okumaya devam et NFReader

Dr.Web CureIt Türkçeleştirildi

Çok uzun sürmeyeceğini söylemiştim, fazla bekletmedim değil mi :)? Yazılımı Türkçeleştirdim ancak Dr.Web sitesinden indirip kullanabilmeniz biraz zaman alacaktır, isterseniz Türkçe dil dosyasını, sizinle paylaşıp manuel olarak nasıl ekleyeceğinizi anlatayım siz de bu mesajı okuduktan hemen sonra CureIt yazılımını Türkçe olarak kullanmaya başlayın ve eğer hata görürseniz önümüzdeki 2 gün içinde lütfen bana bildirin, şimdiden teşekkürler.
button cureit en Dr.Web CureIt Türkçeleştirildi
Okumaya devam et Dr.Web CureIt Türkçeleştirildi

CDBurnerXP Türkçeleştirildi

Ãœcretsiz olan ve çoğu kimsenin artık güncelleme yapılmıyor (3 sene dile kolay bir yazılım için hayli uzun bir süre), yakında kaldırılır diyerek üzüle üzele kullandığı bir yazılım. Böyle bir yazılımın ücretsiz olması ve bunun yanında gerek yazım kalitesi açısından gerekse de seçenekleri açısından çok kullanışlı, kullanıcı dostu bir yazılım olması sayılabilecek artıları. Neyseki son 4 sürümü geldi ve önceki mesajlarda bahsettiğim gibi bazı özelliklerde eklendi, bunun yanında yazılıma artık Türkçe desteği de eklendi. Çeviri forumlarında ilgili başlıklar açtım önerilerinizi gerek oraya gerek buraya gönderebilirsiniz, bundan sonra zamanım elverdiğince bakacağım. Şimdi isterseniz arayüze ve program yapımcısı. dll dosyasını hazırlayana kadar Türkçe olarak nasıl kullanacağınıza değinelim. Bu arada bu çevirinin tamamı bu yazılım ile yapılmış olup, ücretsiz sürümü de bulunmaktadır.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Okumaya devam et CDBurnerXP Türkçeleştirildi

KMPlayer Türkçe çevirisi tamamlandı

Merhabalar,

KMPlayer olarak bildiğiniz multimedya (mp3, video …) oynatıcısının Türkçe çevrisini bitirdik. En güncel Türkçe çevirisine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

KMPlayer Türkçe

Bu konuda sevgili arkadaşımız Pekel’e tekrar teşekkür etmek istiyorum. Yaklaşık 500 KB boyutundaki bir dil dosyasını, yaptığımız fikir alış verişleri ile bitirirken çeviriye asıl şeklini veren kendisi olmuştur.

Bundan sonra yine çevirilerimize ve programlar ile ilgili aktivitelerimize devam edeceğiz.

Saygılarımızla;

Smarty Uninstaller Türkçe Çevirisi

Merhaba,

Zaman zaman işletim sisteminize pekçok program kuruyor daha sonra bu programları değişik nedenlerle kaldırıyorsunuz. Ancak programları kaldırdıktan sonra geride bıraktığı dosyalar ve kayıt defteri girişleri sisteminizin zamanla kararsız çalışmasına neden oluyor. Smarty Uninstaller programı aracılığı ile hem programları kaldırıyor hemde programdan geriye kalan kısayollar, kayıt defteri anahtarları ve dosyaları otomatik olarak silebiliyor, sistem kararlılığınıza katkıda bulunuyorsunuz.

Okumaya devam et Smarty Uninstaller Türkçe Çevirisi

Free Registry Cleaner, Ãœcretsiz Kayıt Defteri Temizleme

Merhabalar,

Kayıt Defteri nedir ki? Neden temizlemeye ihtiyaç duyayım? Belkide bu konuyu okurken bunları kendinize soruyorsunuz. Ancak kayıt defterinin aslında windowsun tüm yapılandırma ayarlarını barındıran bir bileşeni olduğunu söylesem sanırım sizlerde bir an önce bu temizliği yapmak istersiniz. Peki tam bir kayıt defteri temizliği sadece bir program aracılığı ile kayıt defterini temizleyerek mi olur? Hayır diyebilirim …

Okumaya devam et Free Registry Cleaner, Ãœcretsiz Kayıt Defteri Temizleme