Memory Fox – Firefox memory hafıza RAM kullanımı sorununa çözüm

Eğer bunun bir çözüm olmadığını bilsem böyle dertli bir konuda bu şekilde bir başlık oluşturmazdım. Ancak denemelerim sonucu gördüklerim beni şaşırttı ve gerçekten işe yaradığını fark edince sizlerle paylaşmak istedim. Bu sayede 200-300 MB’lara çıkan firefox RAM kullanımım maksimum 100 MB olurken bunun yanında çoğu zaman 50MB üzerine çıkmıyor.
Okumaya devam et Memory Fox – Firefox memory hafıza RAM kullanımı sorununa çözüm

Firefox SQLite veritabanı bakımı 3 – Vacuum Places

Firefox SQLite veritabanı bakımı 2 ve Firefox SQLite veritabanı bakımı adlı yazılarda firefox’un kullandığı ve gezilen siteler ve de sık kullanılanlarınızın ya da favorilerinizin bulunduğu dosyaların nasıl iyileştirileceğini anlatmıştım. Bunları tüm dünya bilirken birilerinin bunun için bir eklenti hazırlamamış olması firefox söz konusu olunca imkansız. Uzun zamandır size bir firefox eklentisi önermiyordum. Ama şimdi bu veritabanı bakımını yapmanızı sağlayacak olan başarılı bir eklenti önereceğim.
Okumaya devam et Firefox SQLite veritabanı bakımı 3 – Vacuum Places

SearchStatus ve firefox başlangıç hızı

Bu bağlantıda webmaster arkadaşlara önerdiğim firefox eklentileri hakkkında yazmıştım. Bunlardan bir tanesi ise SearchStatus idi. Ancak farkettimki SearchStatus kaldırdığımda firefox daha da hızlanıyor ancak bu güzel eklentiden neden mahrum kalalım? Tabiki alternattifleri mevcut (seoquake) ancak alışkanlıklardan vazgeçmek zor. Bunun üzerine bu eklentinin yapımıcısına posta gönderdim aldığım cevap sonucu herşey normale döndü ve bu eklentiyi tekrar kullanabiliyorum. Sizlerle paylaşmak istedim.
Okumaya devam et SearchStatus ve firefox başlangıç hızı

AVG Safe Search

AVG ücretsiz antivirüs yazılımını yükleyim dedim, ne yalan söyleyim uzun zamandır AVG kullanmıyordum. Hatta en son geçenlerde yabancı bir sitede AVG’nin Avusturalya’da bir forumun yöneticileri tarafından “AVG kullanan kullanıcılarımız fazladan band genişliği harcıyor” şikayet edilmesiyle aklımın bir köşesine takıldı herhalde, neyse ki bu hata AVG’den kaynaklanıyormuş ve yeni bir yazılım güncellemesi yayınlayarak durumu kurtarmış AVG. Neyse yüklemesine yükledim ancak AVG Safe Search diye birşey çıktı karşıma, nedir yenir mi içilir mi?
Okumaya devam et AVG Safe Search

WordPress resimleri yeniden boyutlandırma, otomatik sığdırma, küçültme

Geçenlerde günlüğü geziyorum, bazı sayfalarda resimlerin yazı alanları dışına taştığını ve günlüğe hoş olmayan bir görüntü verdiğini düşündüm, nasıl yapsamda bunu düzenlesem ve resimleri metin yazdığım alana taşmadan sığdırsam diye düşünüyordum. Daha sonra baktım olacak gibi değil hemen her Türk gencinin yapacağı ve bir kısmınında yapmayacağı gibi eklenti avına düştüm ama eklentiye gerek olmadığını kolay bir css düzenlemesi ile bunun ayarlanabileceğini anlamam uzun sürmedi. Büyük ihtimalle sizinde wordperss tema klasörünüz içinde style.css içinde bir dosya vardır. Bu dosyayı bir metin editörü ile açalım, daha sonra aşağıdaki css kodunu style.css dosyası içine yerleştirelim.

p img {padding: 0; max-width: 100%}

Bundan sonra resimleriniz metin yazdığınız yere sınırlı kalacak, taşmayacak (altta 1024*768 bir masserati’nin nasıl sığdırıldığını göreceksiniz), eğer resim çok büyük bir resim ise resmin üzerine tıklayan kullanıcılarınız, tam resme ulaşabilecekler. Bunun yanında eğer illa resmin altında resim yeniden boyutlandırılmıştır gibi bir ibare istiyorsanız, tabiki javascrpit destekli bir eklentiye ihtiyacınız var ancak ben o kadar eklenti meraklısı değilim, bence sizde olmayın 🙂 böyle gül gibi geçinip gidiyoruz.

2639628258 1286341166 o Wordpress resimleri yeniden boyutlandırma, otomatik sığdırma, küçültme

WordPress spamdan korunmak için WP-reCAPTCHA

Belli bir süredir anlamadığım derecede fazla miktarda kullanıcı kaydı yapılıyordu günlüğe, bunun önüne geçmek istedim, bir ara kullanıcı kaydını kapatayım dedim ancak kalıcı bir çözüm olmayacaktı, kendi kendime captcha sayfası hazırlamak istedim ancak zaman kısıtlı olduğu onun yerineWP-reCAPTCHA eklentisini kullandım. Captcha’nın ne olduğu konusunda burada bir yazı yazmıştım ancak bu güne kadar günlükte kullanmamıştım ama günlüğün popülerliği ve PR değeri arttıkça bir gereklilik haline geldi. CAPTCHA Wordpress spamdan korunmak için WP reCAPTCHA Çoğumuz Captcha girmekten hoşlanmıyoruz ancak konunun bir de site yönetme durumu söz konusu, alınan spamların sayısı arttıkça insana yapacak fazla birşey bırakmıyorlar.Kısaca nasıl yükleyeceğinizden bahsedeyim, wp-recaptcha klasörünü /wp-content/plugins dizinine atıyor daha sonra wordpress yönetici panelinden Eklentiler sekmesini seçip, bu eklentiyi etkinleştiriyorsunuz. Etkinleştirdiğinizde yine wordpress yönetici bölümündeki ayarlar kısmında reCAPTCHA adlı bir bölüm ortaya çıkıyor, bu sayfada reCAPTCHA Key denen ve girmenizi gerekecek Public Key ve Private Key alanları bulunmakta, bu alanlara girilecek değerleri ise recaptcha sitesinden alacağınız hesapla ulaşabilirsiniz. Bu bölgelere de gerekli bilgileri girdikten sonra ne için bu korumayı etkinleştirmek istediğinizi yine bu keyleri girdiğiniz bölümden seçeceksiniz, ben sadece kayıt bölümü için kullanmak istedim, dilerseniz yorumlar için de kullanabilirsiniz.

Not: Uygulamanın Türkçe arayüze sahip olanı da bulunmakta bu nedenle günlüklerinize koyduğunuz zaman yeni kayıt yaptıracak kullanıcılar “bu ne yahu” 🙂 demeyeceklerdir.

n
{democracy_archives}
Democracy WordPress eklentisi sorunu

Bu wordpress eklentisi günlüğünüze anket eklemenizi sağlıyor, bu anketleri yazılarınızın içine, sidebar’a ya da anket arşivi oluşturmak istiyorsanız bir sayfaya yansıtabiliyorsunuz. Eklentinin indirileceği sitenin bağlantısı bu, ancak buradan indireceğiniz biçimiyle ile bir anket arşivi yapmak isterseniz, ekranda sadece n harfininin olduğu bir sayfa ile karşılaşabilirsiniz. Bu sorunu engellemek için yapmanız gereken
Okumaya devam et n

{democracy_archives}

Democracy WordPress eklentisi sorunu

Ãœcretsiz Photoshop Eklenti ve Filtrelerini (Süzgeç) Bulabileceğiniz Adresler

Her ne sebepten olursa olsun, isterseniz profesyonel bir fotoğrafçı olun isterseniz webmaster isterseniz Hülya Avşar bir tv programında photoshop demişti bu ne olaki diye merak edin, bilgisayarla ilgileniyorsanız, mutlaka photoshop yazılımına eliniz değer. Bu yazılımın güzel taraflarından biri çeşitli eklenti ve süzgeçlerle işlevselliğine işlevsellik katabilmenizdir. Ancak bunların çoğu paralıdır bunun yerine ücretsiz eklenti ve süzgeç dağıtan bazı sitelerin bağlantılarını vermenin yararlı olacağını düşündüm. Sadece resim boyutunu küçültmek için photoshop kullananlardan profesyonel fotoğrafçılara kadar hepinize kolay gelsin arkadaşlar.

Okumaya devam et Ãœcretsiz Photoshop Eklenti ve Filtrelerini (Süzgeç) Bulabileceğiniz Adresler