Komut programa gönderilirken bir sorun oluştu!

Şu anda FeedDemon (FD) kullanıyorum ve bu yazılımla takip ettiğim RSS beslemesindeki herhangi bir bağlantının üzerine tıkladığımda haber sistemdeki varsayılan tarayıcıda (bu sorun sadece Firefox (FF) ile yaşanıyor) açılacakken önce “dann” diye bir ses ve daha sonra şu uyarı mesajı ile birlikte açılan FF sekmesi görüyorum.

firefox_feeddemon

Bu problemin çözümü ise şu şekilde.
Okumaya devam et Komut programa gönderilirken bir sorun oluştu!

Memory Fox – Firefox memory hafıza RAM kullanımı sorununa çözüm

Eğer bunun bir çözüm olmadığını bilsem böyle dertli bir konuda bu şekilde bir başlık oluşturmazdım. Ancak denemelerim sonucu gördüklerim beni şaşırttı ve gerçekten işe yaradığını fark edince sizlerle paylaşmak istedim. Bu sayede 200-300 MB’lara çıkan firefox RAM kullanımım maksimum 100 MB olurken bunun yanında çoğu zaman 50MB üzerine çıkmıyor.
Okumaya devam et Memory Fox – Firefox memory hafıza RAM kullanımı sorununa çözüm

Firefox SQLite veritabanı bakımı 3 – Vacuum Places

Firefox SQLite veritabanı bakımı 2 ve Firefox SQLite veritabanı bakımı adlı yazılarda firefox’un kullandığı ve gezilen siteler ve de sık kullanılanlarınızın ya da favorilerinizin bulunduğu dosyaların nasıl iyileştirileceğini anlatmıştım. Bunları tüm dünya bilirken birilerinin bunun için bir eklenti hazırlamamış olması firefox söz konusu olunca imkansız. Uzun zamandır size bir firefox eklentisi önermiyordum. Ama şimdi bu veritabanı bakımını yapmanızı sağlayacak olan başarılı bir eklenti önereceğim.
Okumaya devam et Firefox SQLite veritabanı bakımı 3 – Vacuum Places

IPv6 ve firefox

Internet Protocol version 6 anlamına gelmektedir. Daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Ancak şu an çoğu DNS sunucusu IP adresleri ile alan adları arasındaki çevirileri yaparken IPv4 kullanıyor. Bu durumda firefox boşu boşuna IPv6 kullanarak internet sitelerinde gezinmenizi yavaşlatıyor. Firefox’ta IPv6 desteğini kapattığınızda yaşayacağınız hız artışını kendi gözlerinizle görmenizi isterim. Bu nedenle şimdi IPv6 özelliğinin nasıl kapatılacağını anlatacağım..
Okumaya devam et IPv6 ve firefox

openoffice ya da office belgelerini tarayıcı (browser, firefox) içinde nasıl görüntüleriz?

Eğer sizde benim gibi ofis dosyalarınız için ( word, excel, powerpoint) ücretsiz ve kaliteli bir alternatif olan openoffice kullanıyorsanız ve ayrıca tarayıcı olarak firefox ilk tercihiniz ise dosyaları tarayıcınız içinde görüntülemek isteyebilirsiniz, bunun için yapmanız gerekenleri aşağıda resimlerle birlikte anlattım…
Okumaya devam et openoffice ya da office belgelerini tarayıcı (browser, firefox) içinde nasıl görüntüleriz?

Firefox SQLite veritabanı bakımı

Firefox eskiden yerimlerini barındırmak için sqlite’dan farklı ve kullanımı hem tarayıcı hem de kullanıcı için zor olan bir dosya ya da depolama sistemi kullanıyordu. SQLite kullanımına geçmesiyle doğru bir karar verdikleri aşikar. Her veritabanının zamanla bakıma ihtiyacı olduğu gibi bu veritabanınında bakıma ihtiyacı mutlaka var. Peki ne amaçla ve nasıl, firefox kullanıcılarına ne gibi yararları olur?
Okumaya devam et Firefox SQLite veritabanı bakımı

SearchStatus ve firefox başlangıç hızı

Bu bağlantıda webmaster arkadaşlara önerdiğim firefox eklentileri hakkkında yazmıştım. Bunlardan bir tanesi ise SearchStatus idi. Ancak farkettimki SearchStatus kaldırdığımda firefox daha da hızlanıyor ancak bu güzel eklentiden neden mahrum kalalım? Tabiki alternattifleri mevcut (seoquake) ancak alışkanlıklardan vazgeçmek zor. Bunun üzerine bu eklentinin yapımıcısına posta gönderdim aldığım cevap sonucu herşey normale döndü ve bu eklentiyi tekrar kullanabiliyorum. Sizlerle paylaşmak istedim.
Okumaya devam et SearchStatus ve firefox başlangıç hızı

Orca Browser

Avant browser‘ı bilmeyen yoktur değil mi? Siteleri görüntülemek için internet explorer’ı kullanan bir arayüz (yazıyı tekrar okurken fark ettim çok çıkarcı bir yazılımmış gibi geldi 🙂 ) ve kullanıcılarına internet explorer’ın sunmadığı pek çok özelliği sunabiliyor (bu cümlede toparlamışım biraz). Çoğu zaman Firefox‘un açık kaynak kodlu olduğundan bahsetmiştik, bu sayede bireysel olarak ayarlar yapabiliyorduk. Ama herhangi bir grup çıkıp, madem Firefox açık kaynak kodlu, madem herkes tonla ayar yapıyor, o zaman bunu elealalım ve Firefox tabanlı daha gelişmiş bir tarayıcı oluşturalım dememişti. Ama artık böyle bir tarayıcı var OrcaBrowser, Firefox tabanlı ve Firefox‘un çoğu özelliği geliştirilmiş durumda mesela
Okumaya devam et Orca Browser

AVG Safe Search

AVG ücretsiz antivirüs yazılımını yükleyim dedim, ne yalan söyleyim uzun zamandır AVG kullanmıyordum. Hatta en son geçenlerde yabancı bir sitede AVG’nin Avusturalya’da bir forumun yöneticileri tarafından “AVG kullanan kullanıcılarımız fazladan band genişliği harcıyor” şikayet edilmesiyle aklımın bir köşesine takıldı herhalde, neyse ki bu hata AVG’den kaynaklanıyormuş ve yeni bir yazılım güncellemesi yayınlayarak durumu kurtarmış AVG. Neyse yüklemesine yükledim ancak AVG Safe Search diye birşey çıktı karşıma, nedir yenir mi içilir mi?
Okumaya devam et AVG Safe Search