Nexus 5 – Kitkat 4.4.3 Recovery Mode Komut Yok Hatası

Arkadaşlar yaşadığım kısa süreli bu sorunu nasıl çözdüğümü anlatmak istiyorum, çok fazla abartmaya ya da ayrıntıya girmeye gerek olduğunu düşünmüyorum. Ancak kitkat 4.4.2 kullanıyorken recovery mode seçtiğimde ekrana doğrudan 4 tane seçenek gelirken, 4.4.3 ile bu modu şeçtiğimde komut yok şeklinde bir ekran geliyor. Aslında ek bir iki tuşa daha basmak gerekiyor, telefon ya da  işletim sisteminin bir hatası değil.

Recovery Mode’a nasıl girilir.

Telefonu açarken güç tuşu ile birlikte ses kısma tuşuna birlikte basarsanız karşınıza bir ekran çıkacak. Bu ekranda yine ses tuşlarını kullanarak ileri geri gidip recovery mode’u seçeceksiniz.

Recovery Mode’da komut yok diyorsa.

Bu esnada önce kapatma tuşuna daha sonra ise bir defa ses açma tuşuna bastığınızda, recovery mode’un menüleri ekranın üzerinde hemen belirecek, bu durumda yine ses tuşları ile yapmak istediğiniz işlemi seçebilirsiniz, bu kadar basit.

Hepinize kolay gelsin..

Kapanmayan Google Chrome Sekmesi

Geçenlerde bir reklam sitesi açıldı chrome’da, bir javascript yerleştirmişler ki, sekmenin kapatma tuşuna bastığında çıkmana izin vermiyor. Yani bir türlü sekmeyi kapatamıyorsun, böyle olunca tüm tarayıcıyı kapatsan dahi eğer ki session yani oturumları benim gibi kaydetmeyi ya da chrome çalıştığında açık sekmeleri geri getirmeyi seçmişsen bu sekmeden kutrulmanın yolu yok, eğer siz de böyle kapanmayan sekmelerle karşılaşırsanız yapacağınız şey şöyle

Chrome açıkken, Üst Karakter + Escape tuş kombinasyonu yapın, bu tuşlara birlikte basın, aynı windows gibi chrome’un da görev yöneticisi açılacak ve bu pencerede açık olan tüm sekmeler görünecek, bu esnada kapanmayan o sekmeyi bulun ve mouse ile seçin, daha sonra o pencerenin en alt sağ köşesinde “İşlemi Bitir” düğmesini göreceksiniz, bu düğmeye tıkladığınızda kapanmayan bu sekme tamamen hayatınızdan çıkmış olacak.

Eğer Chrome görev yöneticisine menü aracılığı ile ulaşmak istiyorsanız, onun ise yolu şu şekilde, adres çubuğu yanındaki menü düğmesine basın, açılan pencereden Araçlar->Görev Yöneticisini seçin..

Kolay gelsin..

Chrome Webmaster eklentileri

Google chrome tarayıcısını bilmeyenimiz yok, çoğu kimse bu tarz tarayıcıların (chrome, dragon ve türevleri) her sekmenin birbirinden bağımsız çalıştığı için daha güvenli olduğunu söylüyor bunun yanında bu tarayıcının kullanımının artması webmaster arkadaşların bu tarayıcı ile ilgili daha çok şey bilmesi gerektiği anlamına geliyor. Bu yazıda daha önce firefox için yazdığım bu yazı gibi webmaster arkadaşların işine yarayacak bazı eklentileri aktaracağım.
Okumaya devam et Chrome Webmaster eklentileri

buzz gmail nasıl kapatılır?

Belki bazılarımız sinir oluyordur, sosyal paylaşımları sevmiyordur, olabilir. Gelen kutusu altında bir simge ve yanında buzz yazıyor. Peki bu simgeyi görmek istemiyorsanız ve buzz olayını kullanmayacaksanız neler yapmanız gerekiyor. Basit iki adımda anlatalım. Aslında cevap gmail kullanırken hiç bakmadığımız bir yerde.
Okumaya devam et buzz gmail nasıl kapatılır?

Google buzz güvenliği

Gmail kullanan Türk kullanıcıları belki buzz ile çoktan tanışmıştır, zaten heryerde buzz şudur budur diye anlatılan birşeyi sanki yeni bir şeymiş gibi ya da ben keşfetmişim gibi anlatmayacağım. Kısaca facebook, twitter gibi sosyal ağların yanına eklenebilecek, kimilerine göre ise tüm bu eski sosyal ağların resim paylaşmaydı, video paylaşmaydı tüm özelliklerini kendinde barındıran daha gelişmiş bir ağ.
Diyelimki google buzz kullanmaya karar verdiniz, gerekli işlemleri yaptınız hem takip ediyor hem de takip ediliyorsunuz ancak gözden kaçırmamanız gereken birşey var. O da google buzz’un en sık posta ile haberleştiğiniz kimseleri otomatik olarak profilinizdeki sayfaya takip edilenler ve takip edenler şeklinde yerleştirip diğer kimseler tarafından görüntülenmesine izin vermesidir, mesela kız arkadaşınız, mesela ailenizden biri ya da belli bir sebeple görüntülenmesini istemediğiniz bir posta profilinizde görüntülenir hale gelebilir. Bu engellemek için yapmanız gerekenleri adım adım anlatayım.
Okumaya devam et Google buzz güvenliği

Google ve 8004071c hatası

Google ürünlerinden google earth ile google chrome yüklemek istediğinizde (ister çevrimiçi isterseniz çevrimdışı yükleyicileri kullanın) almanız olası bir hata mesajıdır. Yazılımın yüklenemediğine dair bir mesaj penceresi karşınıza çıkar ve üzerinde 8004071c hede hede ve hede yazar. Çözümü ise.
Okumaya devam et Google ve 8004071c hatası

Google Chrome Unique ID ne ki bu?

Ağız tadıyla bir google chrome kullanmamıza izin vermeyecekler. Geçenlerde google’da arattığım sitelerden birine girerken, google chrome kullanmanızı önermiyoruz lütfen firefox gibi güvenlik bir tarayıcı kullanın yazıyordu. Niye ki diyor insan kendi kendine? Şöyleki chrome bilgisayarınıza yüklendiğinde sadece sizi tanımlayacak yani size özgü bir kimlik numarası veriyor. Bu durumda chrome ile birlikte o an google’ın mesela e-posta servisini de aynı tarayıcı da kullanıyorsanız. Google her ne kadar biz öyle şeyler yapmıyoruz dese de gezinti bilgilerinizi toplayabilme imkanına sahip. Eğer gezinti bilgilerinizin toplanması sizin için sıkıntı yaratacaksa google bu Unique ID fikrinden vazgeçene kadar chrome kullanmamak ya da şu ve şu yazılımları kullanarak Unique ID derdinden kurtulmak mantıklı gelmeye başladı. İroniktir bu mesajı da chrome ile yazıyorum 🙂

Google Chrome’dan ne istiyorsunuz?

Google Chrome gerçekten yararlı bir tarayıcı bazı sitelerde girilen form bilgilerinin ortada dolaştığını söyleselerde buna gerçekten inanmak için elde sağlam deliler gerekir. Şu ana kadar kendi netbook’um üzerinde opera’dan dahi daha hızlı çalışan bir tarayıcı kim ne derse desin sempatimi kazanıyor. Daha önce ise google chrome’da eksik olan bir şifre yöneticisi seçeneğinden bahsetmiştim bu ve bunun gibi pek çok özellik var eksik olan, bu siteye gittiğinizde mesela Ability to set a master password seçeneğini seçtiğinizde chrome yapımcıları bunu dikkate alacaklardır ve şifre yöneticisi ekleyebilme istimalleri yükselir aynı şekilde diğer özelliklere de oy verebilirsiniz. Buna chrome öneri sayfası deniyor.

Google Chrome ile arama yapmanın dayanılmaz hafifliği !

Gerçekten başlıkta da söylemeye çalıştığım üzere sistem kaynakları dostu çok hafif bir tarayıcı ile arama yapmak hatta bu işin biraz alengirli olması onu kullanmamı sağlıyor diyebilirim. Yazının devamında chrome’a arama motoru nasıl eklenir, nasıl anahtar kelimeler oluşturulur ve sadece araç çubuğu kullanılarak nasıl arama yapılır okuyacaksınız..
Okumaya devam et Google Chrome ile arama yapmanın dayanılmaz hafifliği !

Google Chrome Kısayolları

Şu anda netbook kullanıyorum ve her kullandığım teknolojik donanımda olduğu gibi bunda da yazılımlar hakkında bilgiler toplamaya ve adapte olmaya çalışıyorum yani gelişen teknolojiye ayak uyduruyoruz efendim. Evet firefox belkide çok sevdiğim ve beğenerek kullandığım bir tarayıcı ancak şu anki imkanlar dahilinde firefox ile 10 sekme açma ve aynı şeyi chrome ile yapma arasında dağlar kadar fark olduğunu söyleyebilirim. Chrome yağ gibi akıyor diyebilirim n280 işlemcili 2 GB RAM ile kullandığım netbookta durum böyle olunca bende tarayıcıya daha yakından bakmak istedim ve google yardım sayfalarında bulduğum chrome kısayolları belgesini türkçeye çevirerek sizlere sunmaya karar verdim.
Okumaya devam et Google Chrome Kısayolları