Zemana Antilogger

Değerli okurlarım,

TeknoTokat forumunda Zemana Antilogger lisansı dağıtmaktayız. Konu hakkında ayrıntılı bilgiyi ve bu lisanslara nasıl sahip olacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Zemana Antilogger hakkında bilgiye ise çok güzel bir Türkçe arayüze sahip olduklarından  sitelerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz eğer ki yazılımla ilgili bir sorunuz varsa lütfen forumda sorun.

Şimdilik değerli katılımcılara ve bize bu fırsatı veren Zemana yetkililerine çok teşekkür ediyorum.

Saygılarımla.

Bootkit nedir?

Bootkit bir Rootkit olarak değerlendirilebileceği gibi başlı başına ayrı bir dert olarak da değerlendirilebilir. Derdin böylesini Allah düşmanımın başına dahi vermesin dememizi sağlayabilen bir bilgisayar zararlısı yani malware familyasındandır.

Önemli özelliği bir diskin boot sektörlerini yani önyükleme birimlerini enfekte etmesidir. Zamana göre ayak uyduran bootkitler eskiden CD ya da disket gibi yazılabilir medyaların boot sektörlerine bulaşırken teknolojinin ilerlemesi ile taşınabilir HDD’lerin de boot sektörlerini enfekte etmekte ve sadece enfeksiyonla kalmayıp, diğer bilgisayarların sabit HDD’lerine de bulaşabilmektedir. Hatta bulaşmakla kalmayıp işletim sistemlerinin güvenli an olarak tabir ettikleri boot loader’ın işletim sistemini başlattığı anda dahi etkin olmaktadırlar. Daha kötüsünü söyleyim mi? Şu anki teknoloji ile zar zor tespit edilebilmekte hatta hiç tespit edilememektedirler. Hatta evet üzgünüm hatta tespit edilseler de ancak özel yazılımlarla kaldırılabilmekteler.

Şu ana kadar yapılan çalışmalarda bunun tespitinde sizi şüpheye düşürecek yaşanmış örnekler ise

“İnternet explorer’ı ya da başka bir tarayıcıyı açıyorum, sonra internette 10 dakika geziyorum gezmiyorum hop bilgisayar kendini yeniden başlatıyor”, bence böyle bir durumda bir bootkit enfeksiyonunu listenize alın. Başka bir örnek daha vereyim, “Sistemde varsayılan tarayıcım firefox ama her ne hikmetse internet explorer’a dokunmadığım halde 10 tane internet explorer sayfası reklamla açılıyor” şüphelenin. “Bilgisayarda hiçbir program çalıştırmıyorum ama ardarda sanki program çalışıyormuş gibi program başlatma sesleri geliyor” şüphelenin. Benim bulabildiğim örnekler bunlardan ibaret ve bu 3 örneğin bootkit enfeksiyonlarında birebir yaşandığı gösterilmiş.

Peki bir güvenlik programı bootkit bulduğunu söylüyor ve onu onardığını belirtiyor. Güvende miyim? Sanmıyorum, hangi bootkit olduğunu o güvenlik programı aracılığı ile öğrenin ve eğer internette varsa özel temizleme yollarına bakın, çünkü boot sector’den zararlı temizlemek gerçekten şu aşamada çoğu güvenlik programının sahip olmadığı bir özellik, harcı değil mi desem?

Nasıl korunabilirim? Bunun için size ayrı bir başlıkta zararlılardan nasıl korunduğunu anlatacağım zaten..

Kolay gelsin.

Google buzz güvenliği

Gmail kullanan Türk kullanıcıları belki buzz ile çoktan tanışmıştır, zaten heryerde buzz şudur budur diye anlatılan birşeyi sanki yeni bir şeymiş gibi ya da ben keşfetmişim gibi anlatmayacağım. Kısaca facebook, twitter gibi sosyal ağların yanına eklenebilecek, kimilerine göre ise tüm bu eski sosyal ağların resim paylaşmaydı, video paylaşmaydı tüm özelliklerini kendinde barındıran daha gelişmiş bir ağ.
Diyelimki google buzz kullanmaya karar verdiniz, gerekli işlemleri yaptınız hem takip ediyor hem de takip ediliyorsunuz ancak gözden kaçırmamanız gereken birşey var. O da google buzz’un en sık posta ile haberleştiğiniz kimseleri otomatik olarak profilinizdeki sayfaya takip edilenler ve takip edenler şeklinde yerleştirip diğer kimseler tarafından görüntülenmesine izin vermesidir, mesela kız arkadaşınız, mesela ailenizden biri ya da belli bir sebeple görüntülenmesini istemediğiniz bir posta profilinizde görüntülenir hale gelebilir. Bu engellemek için yapmanız gerekenleri adım adım anlatayım.
Okumaya devam et Google buzz güvenliği

Comodo Cloud Scanner

Cloud teknolojisi bana çok cazip geliyor ve elimde fırsat oldukça bu teknolojiden bahsetmek istiyorum, comodo’nun yeni çıkardığı cloud scanner’da buna bir fırsat vermiş oldu. Size Comodo’nun bu yeni ürününden bahsedeyim biraz ama daha önceden cloud teknolojisi hakkında bilgi almak istiyorsanız. Bu, bu ve bu yazıları okumanızı tavsiye ederim.
Okumaya devam et Comodo Cloud Scanner

Dijital imza ile zararlı taraması

Herşeyi anti-virüs ve anti-malware yazılımlarından beklemek gerekli değil mi? Dijital imza bir dosyanın sahiplenilmesi demektir. Dijital imzası olan bir dosyanın sahibi vardır ve sahibi olan dosya zararlı değildir ancak zararlı bir dosyaya kimse imza atmaz. O zaman bizde bilgisayarımızı zaten windowsta bulunan bir yazılım aracılığı taratabiliriz böylece dijital imzası olmayan bir yazılım var mı diye kontrol edebiliriz. Eminim bu taramayı güvenlik yazılımları gerçekleştiriyordur ancak birde bu pencereden kendimiz deneyerek görelim.
Okumaya devam et Dijital imza ile zararlı taraması

Dosya klasör silinmiyor erişim engellendi

Eğer windows kullanıyorsanız ve bir dosyayı silmek istediğinizde böyle bir uyarı alıyorsanız tecrübelerime göre bunun iki anlamı vardır. İlk önce bilgisayara bir zararlı bulaşmıştır ve bu dosyayı kullanıdığı ve o an hafızada çalışır halde olduğu için silmeniz imkansızdır. Ya da windows’a ait bir uygulama mesela explorer.exe ya da bilgisayarınızdaki bir uygulama bu dosyayı kullanıyordur. Bunu silebilmek için önce bu programın sonlandırılması gerekmektedir. Şimdi çözüm yollarına bakalım.
Okumaya devam et Dosya klasör silinmiyor erişim engellendi

Vba32 yeni yılda kampanya yapacakmış

Bilgilendirme amaçlı bir yazı bu ancak pek çok güvenlik yazılımı ya da şirketi bu alanda kampanyalar başlatacaktır. VBA32 ise bir lisans fiyatına 3 yıllık lisans vereceğini ifade ediyor. Konu ile iligili ayrıntılı bilgiye bu siteden ulaşabilir ve daha sonra google translate kullanabilirsiniz aynı zamanda bu yazılımın Türkçe arayüze sahip olduğunu da hatırlatayım. Kullanan çevreler tarafından Dr.Web’e benzetilir, genel pazarı Rusya, Belarus ve Almanya’dır. Sezgisel analizi güçlüdür. Sürekli tırmanışta olan bir antivirüstür ancak yazılımın isteğe bağlı tarama hızı yavaş olarak değerlendirilir. Denemenizi tavsiye ederim.

Hitman Pro güvenlik yazılımı

Son zamanlarda cloud teknolojisine kafayı takmış durumdayım, bu nedenle bu alanda isim yapmaya aday ve çeşitli güvenlik sitelerince ön plana çıkan yazılımlar hakkında bilgi vermek hoşuma gitmiyor değil. Kısaca size hitman pro’yu tanıtayım. Bir arkadaşınız ya da akrabanız size bilgisayarından dert yanıyor, virüs bulaştı diyor. Hitman Pro ile ne yapabileceğinizi ve nasıl temizlik yapacağınızı ve hitman pro ile ilgili ayrıntıları vereyim.
Okumaya devam et Hitman Pro güvenlik yazılımı

Wireless kablosuz güvenliği için basit adımlar

Artık tahmin ediyorumki çoğu insanın evinde her ne kadar yaydığı sinyallerden ötürü taşıdığı zarar bilinse de wireless yani kablosuz modemler bulunmakta ancak bu kablosuz modemler nasıl güvenlik altına alınır? Bazı güvenlik yazılımları bunu da sağlamakta ancak kendi alacağımız basit önlemler bulunmakta ben bunları size madde madde birer cümle ile yazmaya çalışacağım. Wireless yani kablosuz ağınıza sızan bir kimse bilgisayarınızdaki çoğu bilgiye rahatlıkla ulaşabilir, şimdi bu güvenlik tehditinin nasıl aza indireceğimize bir bakalım.
Okumaya devam et Wireless kablosuz güvenliği için basit adımlar