Sık sık internet ve bağlantı kopması düşmesi durumu ve çözümü TTNET

Arkadaşlar şu TTNET’in verdiği teknik desteği anlatmayacağım zaten de, en sonunda elit diye bir hizmet çıkarmışlar o da ayrı bir durum, kapıdaki ankastre denen zımbırtıya kadar bakacaklarmış, kalsın kardeşim dedim, 40 tlye kadar çıkabilen bir masrafları da olabiliyormuş ama rahatlayın bazen para almıyorlarmış, nasıl para almıyorlar, 40 TL’ye ben router alırım ya da alacaklarsa alsınlar ne yapalım, eğer şu internetten düşme sorununu halledeceklerse önlerine güller serelim n’apalım  ama rahatlatan bir serinlikte vermiyorlar değil faturaya yansıyor zaten diyorlar, faturaya yansıyınca cepten çıkmıyor doğru, hey allahım ya, siz hissetmezsiniz diyor yani, bir de ben sorun olduğunu zaten bildirmişim, bu hizmet paralı olduğu için benden onay bekliyorlar o daha farklı bir konu, ben arar sorunumu bulurum, baktım çok teknik bir şey lazım, mesela fiber optik kablolar lehimlenecek, apartman bahçesine sondaj yapılacak ancak o zaman ararım sizi tekrar, dedim ve kapattım.

Türlü türlü şeyler yani, yanisi hiç memnun kalmadığım bir hizmet 2 hafta oyaladıkları yetmiyormuş gibi (açtığım her telefonda yok splitterdan ayır, yok kabloları kontrol et, yok modem ışıkları vs..) bir de gelen teknik servis elemanlarının gitgelleri ile uğraşamam abi ben, işimiz gücümüz var, akşam gelin diyorum adam sabah saat 10’da telefonla arıyor, nerdesiniz? İşteyim, iş icra ediyorum. Yahu ona rağmen bakın 2 hafta boyunca teknik servisin gitgellerine rağmen bir bağlantı sorununun çözümünün yine müşterinin onayına bırakılması garip değil mi? Niye benden onay bekliyorsun? Hizmet paralı o yüzden, e diyorsunuz para almama gibi durumları da var. Yahu gelin dibine kadar bakın bulun sorunu eğer ücretli olacaksa o zaman konuşalım, nedir bu, önceden söyleme halleri, gelip ücret alacaklar, sonra başımızı ağrıtmayın yaklaşımı. Önce bana 15dB SNR Margine vereceksiniz sonra bir de para alacaksınız, bravo. Millet 30-40 dB SNR Margine’den bahsediyor yurt dışında ki burda alt yapı olayına hiç girmeyeceğim.

Bu arada şu router ve modem firmalarının telefonda teknik hizmet vermeye çalışan elemanlarını tebrik ediyorum, böyle bir sabır taşı olamaz, adamların sinirlerini almışlar gibi, bravo vallahi.

Az biraz biliyoruz da şu işin ucundan tutabildik.  Bakın ben neler yaptım, sorun ise nerde.

Bu gibi sorun yaşayan kimselere sorulacak soru, fantastik birimiziniz? olmalı, yani evde 2 modem access point, 2 router ve bir tanede menzil genişletici kullanıyor musunuz? gibisinden kişinin setup’ına bakılmalı. Ben telefon açıyorum sık sık kopuyor diyorum adamlar diyor ki evet sık sık kopuyor gerçekten, teşekkür edip telefonu kapat yani. Yahu hocam bu iş telefondan da halledilir kıvamda ama yok yani. Vallahi adamlar bildi, sık sık kopuyor..

Neyse bir tane teknik servis gönderdiler (haftasonu sanırım teknik servis elemanının düğünü vardı) Cuma bıraktığım arızaya ancak pazartesi cevap geldi, neyse adamcağız gelmiş bakmış işte aşağıdaki kutuya portu filan değiştirmiş gitmiş, akşam yine aradım dedim ki abi bu düşmeler düzelmedi, teyzem dedi ki splinterdandır o, ninja kaplumbağlar yemiş senin modemi, hmm dedim, hattı doğrudan modeme taktım bu sefer, ancak gelin görün ki tık yok. Elite hizmet, üzerinde E yazan tshirtlü abiler beklemiyorum tabi ama dedim ya yok kardeşim sizle olmayacak ben bunu kendi kendime halledeyim.

Tam yeni routerı aldığım yere ve markaya sövmeye hazırlanıyorum, dur dedim şu kabloları bir düzelteyim, sistemdeki tüm kabloları, ptt’nin duvara çaktığı kablolar hariç, değiştirdim, tık yok. Benim setup da şöyle, bir tane emektar modem, bu modeme cat5 ile bağlı canavar bir router var. Router taaa 500 metreye sinyal gönderiyor, alan var mı bilmem tabi, neyse. Sorun nerdeymiş biliyor musunuz? Bu routerı yapan adamlar tabi bizim alt yapıyı bilmedikleri için MTU değerini default 1500 olarak ayarlamışlar, e ptt bana veriyor maksimum 1492 o da ppoepaepooopee olayından dolayı, böyle olunca router 1500 geleceği yere 1492 alınca bağlantıda sık sık kopmalar illa ki yaşanıyor. Modemin de routerında MTU değerlerini 1480’e çektim, niye? Modem eski olduğu için o da en fazla o kadar destekliyor 🙂 O andan sonra sık sık yaşadığım kopmalardan eser kalmadı diyebilirim, hani siz de benim gibi fantastik kurulumlara kaçacaksanız bunları gözönünde bulundurun hoş bu fantastik kuruluma kaçacak adamlar her şeyi biliyordur ama bak gözden kaçabiliyor. Bunun dışında ne yapabilirsiniz?

Kanallar çok önemli, iki tane aygıt varsa wireless sinyali dağıtan bunların kanal bulma olayını auto da bırakmayın, biri 1 ken diğeri 11 olsun, birbirine bulaşmasınlar, arayı ne kadar açarsanız o kadar iyidir. Eğer routerın wireless ağını kullanacaksanız o zaman modem gibi kullanmayacağınız wireless ayarlarını, çekim gücünü vs.. hepsini en düşüğe getirin oraya buraya salça olmasın. Bunun yanında baktınız hiç olmuyor eğer çoklu priz, akım korumalı priz kullanıyorsanız, çıkarın o aletlerden ve tüm aygıtları duvardan gelen prizlere doğrudan takın, bazen güç kayıpları ya da gücün yetmemesi gibi durumlarda sık kopmalar yine olabilir, bir de son olarak kabloları tekrar iyi kontrol edin, mesela yanlış adaptörü yanlış aygıta takarsanız, o zamanda adaptör gücü yetmeyecek ve yine sık sık kopmalar olacaktır. Bu sebeple en ufak ayrıntıya baka baka ilerleyin dediğim gibi olayı artık çözemiyorsanız o zaman son olarak başkalarından farklı modemler alarak bir daha deneyin, baktınız o modemlerle oluyor sizin modemlerle olmuyor, o zaman da sorun modemdedir, bir modem almanın zamanı gelmiştir, bunların hiç biri ile olmadı mı? Çağırın elit force’u (ttnet) halletmeye  çalışsınlar artık yapacak bir şey maalesef yok.

Benzer sorunlar yaşarsanız yazın, cevaplamaya çalışırım, şu anda bağlantıda kesilmeler yok, olursa yine güncellerim, olmasın artık.. 🙂 Vallahi 4-5 gün geçti halen bağlantıda kesilme yok, demek ki yaklaşımım doğru.. İnşallah siz de elektronik aletlere zarar verme içgüdünüzü okşayabilecek bu gibi sık sık internet kopması problemlerinden kurtulursunuz, kolay gelsin..

Dijital imza ile zararlı taraması

Herşeyi anti-virüs ve anti-malware yazılımlarından beklemek gerekli değil mi? Dijital imza bir dosyanın sahiplenilmesi demektir. Dijital imzası olan bir dosyanın sahibi vardır ve sahibi olan dosya zararlı değildir ancak zararlı bir dosyaya kimse imza atmaz. O zaman bizde bilgisayarımızı zaten windowsta bulunan bir yazılım aracılığı taratabiliriz böylece dijital imzası olmayan bir yazılım var mı diye kontrol edebiliriz. Eminim bu taramayı güvenlik yazılımları gerçekleştiriyordur ancak birde bu pencereden kendimiz deneyerek görelim.
Okumaya devam et Dijital imza ile zararlı taraması

SEO – alan adı veya domain seçimi 2

Bu konu ile ilgili ilk yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Bu ikinci yazıyı yazmamın nedeni ilkine bir iki ekleme yapacak olmam ve genç girişimcileri uyandıracak bir fikir vermem, eğer bir webmastersanız ve canınız sıkılıyorsa bu yazıyı okuyun ve en azında bir ajax ya da java uygulaması ile güzel bir proje hazırlayın. Nasıl mı?
Okumaya devam et SEO – alan adı veya domain seçimi 2

a-squared Anti-Malware 4.5 11 kasım’da ücretsiz!

a-squared Anti-Malware 4.5 adlı yazılım 11 kasım’da herkese bir yıllık lisans sağlayacak. Yazılım olarak daima beğendiğim bir yazılım olmuştur kendisi. Kendisi ile iki adet motor kullanması ile övünür genelde bunlardan bir kendi geliştirdiği diğeri ise ikarus antivirus motorudur. Ayrıca yine güzide yazılımlardan biri olan Online Armor ++ yani antiviruslu sürümü Kaspersky kullanırken hangi nedenle olduğundan net emin değilim ancak a-squared’in çift motoruna geçiş yapmıştır. Yazılımın normal ücreti 40 dolar ve genelde sitelerine uğradığım ülkeniz için %50 indirimi sık sık görmüşümdür. Bence bu kampanya değerlendirilmeli. Peki yapmanız gereken nedir? Şu adresteki geri sayan sayacı takip edin o sayaç sıfırladığında konu komşu akraba bakkal amca vs.. alabildiğiniz herkese alın şeklinde bir tavsiyede bulunacağım.

Safeonline prevx’in yeni işlevi!

Prevx nedir bu yazımda anlattım, bu uzun ve bilgilendirici yazıyı okumak istemeyenler için kısaca: cloud yani online yani çevrimiçi veritabanı kullanarak ve veritabanını bilgisayarınıza indirmeden bilgisayarda güvenlik sağlayan bir güvenlik yazılımıdır. Peki safeonline özelliği nedir?
Okumaya devam et Safeonline prevx’in yeni işlevi!

Firefox SQLite veritabanı bakımı 3 – Vacuum Places

Firefox SQLite veritabanı bakımı 2 ve Firefox SQLite veritabanı bakımı adlı yazılarda firefox’un kullandığı ve gezilen siteler ve de sık kullanılanlarınızın ya da favorilerinizin bulunduğu dosyaların nasıl iyileştirileceğini anlatmıştım. Bunları tüm dünya bilirken birilerinin bunun için bir eklenti hazırlamamış olması firefox söz konusu olunca imkansız. Uzun zamandır size bir firefox eklentisi önermiyordum. Ama şimdi bu veritabanı bakımını yapmanızı sağlayacak olan başarılı bir eklenti önereceğim.
Okumaya devam et Firefox SQLite veritabanı bakımı 3 – Vacuum Places

Google Chrome Unique ID ne ki bu?

Ağız tadıyla bir google chrome kullanmamıza izin vermeyecekler. Geçenlerde google’da arattığım sitelerden birine girerken, google chrome kullanmanızı önermiyoruz lütfen firefox gibi güvenlik bir tarayıcı kullanın yazıyordu. Niye ki diyor insan kendi kendine? Şöyleki chrome bilgisayarınıza yüklendiğinde sadece sizi tanımlayacak yani size özgü bir kimlik numarası veriyor. Bu durumda chrome ile birlikte o an google’ın mesela e-posta servisini de aynı tarayıcı da kullanıyorsanız. Google her ne kadar biz öyle şeyler yapmıyoruz dese de gezinti bilgilerinizi toplayabilme imkanına sahip. Eğer gezinti bilgilerinizin toplanması sizin için sıkıntı yaratacaksa google bu Unique ID fikrinden vazgeçene kadar chrome kullanmamak ya da şu ve şu yazılımları kullanarak Unique ID derdinden kurtulmak mantıklı gelmeye başladı. İroniktir bu mesajı da chrome ile yazıyorum 🙂

Comodo Secure DNS

Blog’da DNS ile ilgili yazılar bulabilirsiniz ancak bu konuyla en çok ilgili olan yazıya bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Daha önce size OpenDNS nedir anlatmıştım. Şimdi ise gerek SSL sertifikaları, gerekse BoClean gibi bir programı kullanıcılara ücretsiz vermesi aynı zamanda kendi yazılımlarını geliştirerek pek çok kullanıcının artık yabancı olmadı Comodo firması şimdi de OpenDNS‘in açtığı yolu genişletiyor ve kendi DNS sunucuları ile birlikte kullanıcılara daha güvenli ve hızlı bir internet öneriyor.
Okumaya devam et Comodo Secure DNS

Google Chrome ile arama yapmanın dayanılmaz hafifliği !

Gerçekten başlıkta da söylemeye çalıştığım üzere sistem kaynakları dostu çok hafif bir tarayıcı ile arama yapmak hatta bu işin biraz alengirli olması onu kullanmamı sağlıyor diyebilirim. Yazının devamında chrome’a arama motoru nasıl eklenir, nasıl anahtar kelimeler oluşturulur ve sadece araç çubuğu kullanılarak nasıl arama yapılır okuyacaksınız..
Okumaya devam et Google Chrome ile arama yapmanın dayanılmaz hafifliği !

Google Chrome Kısayolları

Şu anda netbook kullanıyorum ve her kullandığım teknolojik donanımda olduğu gibi bunda da yazılımlar hakkında bilgiler toplamaya ve adapte olmaya çalışıyorum yani gelişen teknolojiye ayak uyduruyoruz efendim. Evet firefox belkide çok sevdiğim ve beğenerek kullandığım bir tarayıcı ancak şu anki imkanlar dahilinde firefox ile 10 sekme açma ve aynı şeyi chrome ile yapma arasında dağlar kadar fark olduğunu söyleyebilirim. Chrome yağ gibi akıyor diyebilirim n280 işlemcili 2 GB RAM ile kullandığım netbookta durum böyle olunca bende tarayıcıya daha yakından bakmak istedim ve google yardım sayfalarında bulduğum chrome kısayolları belgesini türkçeye çevirerek sizlere sunmaya karar verdim.
Okumaya devam et Google Chrome Kısayolları