c004c008 hata kodu

Windows etkinleştirirken alınan bir hata kodudur, bu durumda windowsunuzu internet aracılığı ile etkinleştiremezsiniz, bunun için yapmanız gereken şey, telefon ile etkinleştirmektir,  bunun için iki adet numara vereceğim bunlar 08002113939 (ücretsiz) ve 02123366999 (ücretli) telefonla etkinleştirme hatlarıdır, buraları arayarak, internet aracılığı ile etkinleştiremediğiniz ürününüzü çok kolay bir şekilde etkinleştirebilirsiniz. Önemli olan nokta telefonla etkinleştirme seçeneğini seçtikten sonra windowsun size vereceği 54 haneli numrayı telefonda girmek daha sonra aynı şekilde size 54 haneli bir etkinleştirme kodu verilecek ve bu kodu da aynı pencereye girerek işletim sisteminizi etkinleştirebilirsiniz.

Mac OSX – Batarya kalibrasyonu nasıl yapılır?

Daha uzun ömürlü bir bataryanız olsun istiyorsanız, ayda ya da iki ayda bir yapmanız gereken işlemlerden birisi bataryanın kalibrasyonudur. Macbook ve türevlerinde kullanılan batarya türü Lityum-İyon olduğu için anlatılan kalibrasyon yöntemi PowerBook G4, Macbook, Macbook Pro ve Macbook Air için aynıdır. Bunun yanında düşündümde çoğu taşınabilir bilgisayar aynı tür batarya içermekte neden diğerleri için geçerli olmasın?
Okumaya devam et Mac OSX – Batarya kalibrasyonu nasıl yapılır?

Mac OSX – .bin .cue ve açılmayan diğer kalıp dosyaları

Mac kullanırken belkide en fazla yararlandığım uygulamalardan biri poweriso yazılımıydı. ISO gibi standart kalıp dosyalarını açması hiç zor değilken bazı kalıp dosyalarının çalıştırılması zor. O nedenle bu ve benzer kalıp dosyalarının nasıl çalıştırılabileceğine dair bir araştırma yaptım. Bu araştırmayı yaparken kullanıdığım mac os x 10.5.6 sürümü. Mac kullananlara faydalı olacağını düşündüğüm için ekleme gereği duyuyorum.
Okumaya devam et Mac OSX – .bin .cue ve açılmayan diğer kalıp dosyaları

FreeDOS işletim sistemi

Bu yazıda size farklı bir işletim sisteminden bahsedeceğim çünkü taşınabilir “dizüstü” bilgisayarların satışlarındaki artış ile birlikte bu işletim sistemi de yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı.

Şuna inanıyorum ki taşınabilir bilgisayarların linux kurulumu ile gelmesi doğru ancak çok doğru değil. Çünkü linux tamamen özgürlüktür ve hangi linux dağıtımını yükleyeceğime ben karar vermeliyim. (Bu nedenle de eğer alacaksam FreeDOS yüklü taşınabilir bilgisayarlar bana daha yakın gelmektedir.)

Diğer taraftan taşınabilir bilgisayar üreticilerinin bu yaptığını hoş karşılamak da gerekebilir ne de olsa windows’a bir alternatif çıkarıyor, taşınabilir bilgisayar fiyatlarını belli bir ölçüde ucuzlatıyor ve hiç bilmeyen ya da yeni başlayan kullanıcılara (asıl amaçları bu mudur bilmiyorum) linux’ü sevdirmede rol oynuyorlar. Tabi bunlar diğer boyutları biz konumuza dönelim.
Okumaya devam et FreeDOS işletim sistemi

Centos 5.2

RHEL (Red Hat Enterprise Linux) herkesin para verip kullanabileceği bir GNU/linux işletim sistemi değil, ancak dipnot olarak belirtmek istiyorum, Red Hat Enterprise Linux Amerika’da ilk defa halka açılan (borsada) GNU/linux işletim sistemidir yani microsoft karşısında linux zafer kazanmaya çalışırken, microsoft için çok anlamlı bir sahada (ticari alanda) büyük başarı elde etmiştir (bunları VA Linux Kurucusundan dinlemiştim ki yanılmıyorsam bu şirket 2001 yılında ya kapanmış ya da başka bir şekilde kabuk değiştirmişti.)
Konuyu dağatmak istemiyorum, CentOS kurulum rehberine buradan ulaşabilirsiniz. Biraz daha ayrıntılı anlatmak gerekirse.
Okumaya devam et Centos 5.2

Windows Xp Service Pack 3 ve Windows Vista Service Pack 1 için Haziran 2008 güvenlik DVD’si

Bu imaj dosyası windows xp service pack 3 ve windows vista service pack 1 için gerekli olan, kritik değerde önem taşıyan güncellemeleri içermekte. Bu imaj dosyası 2.5 GB büyüklüğünde indirdikten sonra DVD’ye yazdırmalısınız. Bu iso imajı windowsun desteklediği her dil için gerekli olan güncellemeleri içermekte yani sadece ingilizce değil aynı zamanda Türkçe işletim sistemleri için de kullanılabilir. Bu paket içinde aslen 3 adet kritik değerde güncelleme mevcut, bunlardan biri bluetooth için diğer ikisi ise internet explorer için ve bu 3 adet kritik güncelleme nerdeyse tüm windowsları etkiliyormuş. Dosyayı bu bağlantıdan indirebilirsiniz.
Kolay gelsin.

Windows kopyalama özelliğini geliştirelim, Piky Basket

Windows üzerinde ardarda 10 kopyalama yapmanızı ve daha sonra bunların hepsini teker teker istediğiniz yere aktarmanızı sağlayan bir yazılım, ben böyle yazılımları seviyorum, işimi kolaylaştırıyor ve zamandan kazanmamı sağlıyor, bu tür yazılımlar nedense hep küçük boyutlu ve sistem kaynağından az yeme taraftarı oluyor ve bu da yazılımı kullanmayı daha çok özendiriyor.

Windows sağ tık içerik menünüze bir piky basket menüsü ekleniyor ve siz bu menüyü kullanarak kopyalama işlemlerinizi gerçekleştiriyorsunuz, kullanımı hiç ama hiç zor değil.

Geri planda çalışan yazılımlar güvenli mi?

Bu konu genelde sıkıntılıdır, günlükte de bununla ilgili yazılar bulabilirsiniz ancak geçenlerde internette gezerken arayüzü Türkçe olan ve hangi yazılımın ne işe yaradığını eğer çevirisi bulunmaktaysa Türkçe olarak, yoksa ingilizce olarak veren ve neticede size dosyanın güvenli ya da güvenli olmadığını söyleyebilen çok hoş olmuş diyebileceğim bir site ile karşılaştım, eğer site uzun soluklu olursa, sanırım şüphelendiğiniz ve görev yöneticisinde gördüğünüz mesela “winlogon.exe” gibi dosyaları aratıp, huzur bulabilirsiniz. 🙂 Siteye Türkçe olarak bu adresten ulaşabilirsiniz.

clipboard01xy6 Geri planda çalışan yazılımlar güvenli mi?

Linux işletim sistemlerinde nasıl program kurulur

Öncelikle linux üzerinde program kurulumunun windows gibi olmadığını, next next şeklinde adlandırılan klasik bir uygulamadan söz edilemeyeceğini buna rağmen makaleyi okuduktan sonra windows kadar kolay ve ondan daha çeşitli ve zevkli kurulum aşamalarının olduğuna bereber tanıklık edeceğiz ve programları yüklerken dahi programlar üzerindeki kontrol gücünüzün fazlalığı sizi şaşırtacak. O nedenle çoğu kullanıcının başlarken yaptığı hataya düşmeyelim ve kolay değildir, zordur gibi ön yargıları bir kenara bırakalım.

Temel olarak linux işletim sisteminde program kurmanın 5 yöntemi vardır. Bu yöntemleri teker teker incelemeye çalışıp size linuxu daha da yakından tanıtacağız.
Okumaya devam et Linux işletim sistemlerinde nasıl program kurulur