Trafikte Rehinli Araba ve Banka Kredisi sonucu rehin ya da hak mahrumiyeti?

Bankadan kredi çekilerek araç alındığında, aracınız siz krediyi ödeyene kadar trafikte rehinli olarak görünür, yani size değil bankaya aittir, yani başkasına olan borç yüzünden araç satılamaz ya da benzeri bir durum söz konusu olamaz. Bunun yanında aracı satmak bir kenara konu banka olduğu zaman, krediyi ödeseniz ve bitirseniz bile acaba borcunuz ödendiğinde araba üzerindeki rehin ya da başka bir ifade ile hak mahrumiyeti kalktı mı nasıl sorgularız? Eskiden, yanlış hatırlamıyorsam bu rehini kaldırmak için bankaya gidilir,  belli bir ücret karşılığında rehin kaldırma yazısı alınır, daha sonra noterde bu yazı yine belli bir ücret karşılığında onaylatılır ve ardından trafik şubesinin yolu tutulurdu. Bu süreç yaklaşık 100-200 TL arasında ek masraf demekti. Ancak 2010’dan sonra işleyişin şu şekilde olması gerek diye biliyorum, bankaya gidilir, kredi borcu bitirilir ve banka aynı gün ya da en geç 1-2 gün içerisinde borcun kapandığını trafiğe bildirir ve rehin ortadan kalkmış olur. Peki eğer rehin ya da hak mahrumiyeti kalkmış mı? Bunu sizin yerinize sorgulayacak bir polis memuru ya da trafik şubeye gidecek zamanınız yoksa, nasıl öğrenebiliriz?

Bunu öğrenmenin en kolay yolu, e-devlet kapısıdır, e-devlet sitesine gidiğ giriş yapınız. Girişten sonra yan menüden sorgulamalar kısmına geçiniz, aşağıdaki resimde gördüğünüz yolları izleyiniz ve aracınızın hak mahrumiyeti olup olmadığını ya da rehin durumunu öğrenebilirsiniz. Eğer hak mahrumiyeti alanında Hayır yazıyorsa o zaman sıkıntı yoktur, her ne kadar bu veriler bilgi amaçlı dese de doğru birdir ve şaşmaz hele ki e-devlet gibi bir sitede şaşmaması lazım, %1 pay bırakarak bu bilgi %99 doğrudur diyebiliriz, kalın sağlıcakla.

 

HakMahrumiyeti2 300x209 Trafikte Rehinli Araba ve Banka Kredisi sonucu rehin ya da hak mahrumiyeti?

Rehin
Rehin

Kredi Kartı asgari ödeme tutarları ve kredi kartı limit değişikliği ile ilgili düzenleme

Öncelikle o kadar kredi kartım var ancak bankalardan sadece bir tanesi bu inceliği düşünüp, bizi bilgilendirme ihtiyacı hissetmişler. HSBC Bank A.Ş.’ye duyarlılığını diğer bankalar gibi sadece ekstre gönderirken değil aynı zamanda müşteriyi bilinçlendirirken kullandığı için teşekkür ederim.

Yakında yapılan bir düzenleme ile asgari ödeme tutarları ve limitler konusunda değişiklikler oldu. Bu değişiklikleri size şöyle aktarayım.

17.12.2011 tarihinden itibaren kart sahibi olanlar 1 yıl boyunca kart limitine bakılmaksızın asgari ödeme olarak borçlarının en az %40’ını ödeyecekler. Bu süreden sonra ise asgari ödeme tutarı kart limitlerine bağlı olarak %25-30 ya da %40 olabilecekmiş. Bu durumda kartınızda olabilecek ani limit artırımları konusunda uyarmak isterim.

Bunun dışındaki düzenlemeler ise bankanın bana gönderdiği maile göre kendi bünyelerinde yaptığı değişiklikler.

Kredi Kartı Ekstre ve Hesap Özeti

Arkadaşlar, neredeyse hepimizin kredi kartı var, elimize hesap özeti ya da ekstreler geliyor, ancak bunların üzerinde yazanlar hakkında kimimizin ne kadar bilgisi var? İşte bu bu eksikliğini gidermek için kredi kartlarının ortak noktası olan ve hesap ekstrelerinde yazan özel isim taşıyan faizler vb.. kavramları açıklama gereği duydum, inşallah faydalı olur.

Hesap Kesim Tarihi: Kredi kartı hesabınızın kesildiği ve hesap özetinin düzenlendiği tarihtir. Bu tarihten sonra yaptığınız harcama hesap özetinize geçmez. Bu tarihe kadar yapılan harcamalar faiz vs.. gibi kredi kartı ile ilgili yapılacak tüm hesaplamalarda esas alınır.

Son Ödeme Tarihi: Hesap özetinizde belirtilen
borcunuzun( tüm borcunuzun ya da asgari tutarın) ödenmesi gereken son tarihtir. Eğer bu tarihi geçirirseniz banka ödemediğiniz miktar üzerinde bu tarihten itibaren faiz işletmeye başlar.

Asgari Ödeme Tutarı (En Az Ödeme Tutarı): Çoğu banka ca son ödeme tarihinden önce ödenmesi gerektiği belirtilen borç miktarıdır. Bu borç adında anlaşılacağı gibi toplam borcunuz değildir. Toplam borcunuz üzerinden değişik bankaların değişik yöntemler kullanarak hesaplayıp ortaya çıkardığı bir rakamsa da şöyle bir genelleme kullanılabilir “hesaplanan bu tutar toplam borcunun %20’sinden az olamaz ve bu oran banka tarafından artırılabilir”.

Hesap Bakiyesi: Hesap kesim tarihi itibariyle kredi kartı hesabınızın bakiyesidir.

Devir Bakiyesi: Bir önceki hesap özetinin hesap bakiyesidir.

Bu noktaya kadar herşey net sanırım, buradan şunu çıkarabiliriz. Ödemeniz gereken iki tutar var, bunlardan biri toplam bocunuz, diğeri ise toplam borcunuz kullanılarak hesaplanan asgari tutar, hangisini ödemelisiniz? Kısa ve net biçimde söylüyorum, eğer kartınıza faiz işlemesini istemiyorsanız toplam borcu ödemelisiniz, eğer asgari borcu öderseniz, toplam borçtan asgari ödemeyi çıkarınca ortada kalan ve ödemediğiniz tutar üzerinden faiz işlenir. Şimdi faiz konusuna bir bakalım.
Unutmadan eğik yazdım, asgari ödeme için, ödenmesi gereken diyor, ödenmesi gereken derken şunu hiç unutmayın, eğer bir bankanın kredi kartının asgari tutarını belli bir süre ödemezseniz meşhurrrr kara listeye girmeniz olasıdır, bu listeye girdikten sonra kredi kartını unutsanız iyi olur çünkü bu listeye giren bir kimseye artık zor kart verir bankalar. Tabi bu ayrı bir konu şimdi girmeyeceğim.

Akdi Faizi Oranı : – %2,26 – Dönem borcunuza minimum ödeme tutarı veya üstünde ödeme yaparsanız, kalan hesap bakiyesine bu faiz oranı uygulanır.

Gecikme Faizi :%2,76 – Dönem borcunuzun minimum ödeme tutarının altında ödenmesi halinde, sadece minimum ödeme tutarınızın ödemediğiniz kısmına işletilen aylık faiz oranıdır.

Nakit Avans Faizi : – %2,26 – Kartınızla yaptığınız nakit çekim işlemleri için işlem tarihinden ödeme tarihine kadar işletilecek aylık net faiz oranıdır.

Limit Aşım Faizi : – %2,26 – Borç bakiyenizin, kartınıza tahsis edilen limiti aşması halinde günlük olarak limiti aşan tutara uygulanan akdi faiz oranıdır.

Nakit Avans Ücreti : Yurt içi Bankamızdan %3 + 3 TL diğer bankalardan %3 +5 TL.Kartınızla yaptığınız her bir nakit çekim işlemi başına alınacak ücrettir.

Yurt dışı % 3 + 3 USD, % 3 + 2 EUR. Bu ücret nakit çektiğiniz yere (otomatik vezne, şube vb.) göre değişiklik gösterebilir.

BSMV (Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi) %5 Yasa gereği alınır. Faiz, ücret ve komisyon tutarları üzerinden hesaplanır.

KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) %15 Yasa gereği alınır. Faiz tutarları üzerinden hesaplanır.

Yukarıdaki faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterebilir ve büyük ihtimalle bu oranlar size gelen ekstre üzerinde vardır, bir fikir vermesi açısında yazdım.

BURASI ÖNEMLİ çünkü bu kavramların ya da uygulamanın çoğu bankada aynı olduğunu düşünüyorum o yüzden faizle ilgili bu kısmı dikkatli okuyun lütfen.

1-) Önceki dönemden devreden borcunuz yok ise ve hesap özetinizde belirtilen borcunuzun tamamını son ödeme tarihine kadar ödediğinizde, alışverişlerinizden kaynaklanan borcunuza herhangi bir faiz işletilmez.

2-) Dönem borcunun bir kısmının ödenmesi halinde kalan hesap bakiyesi üzerinden faiz hesaplanacaktır. Kalan hesap bakiyesine, Minimum Ödeme tutarı ve üzerinde ödeme yapılması durumunda akdi faiz, Minimum Ödeme tutarının altında ödeme yapılması durumunda ise Minimum Ödeme Tutarının ödenmeyen kısmı için gecikme faizi, kalan hesap bakiyesinin Minimum Ödeme tutarını aşan kısmı için akdi faiz uygulanacaktır. Temerrüt başlangıcı olarak son ödeme tarihi esas alınmaktadır.

3-) Nakit avansa ve nakit kullanımı niteliğindeki işlemlere işlem tarihinden itibaren günlük akdi faiz uygulanır.

4-) Kredi kartı uygulamasından doğan borçlarda bileşik faiz uygulanmaz.

Bu bilgileri edinmek için şu bağlantıları kullandım, takıldığınız kısımları bana sorabilirsiniz yahut bu bağlantıları kullanabilirsiniz.

http://www.moneycard.com.tr/hesap-ozeti-aciklamalari.aspx
http://www.axess.com.tr/ekstre-aciklamalari.aspx
http://www.halkbank.com.tr/images/archive2008/misc/kart/form/hesap_ozeti.pdf

Kolay gelsin.

AŞTİ’den Kredi Yurtlar Kurumuna Nasıl Gidilir? Kredi Yurtlar Kurumu nerede?

İstanbul ya da başka bir şehirdesiniz, gelip şu borç olayını halletmek istiyorsunuz, Ankara’ya hava yolu ya da kara yolu ile gelseniz de AŞTİ’ye uğrarsınız, AŞTİ’de ineceksiniz, daha sonra Ankaray’a bineceksiniz, Kurtuluş durağında ineceksiniz, Kurtuluş’un Siyasal Bilgiler Fakültesi tarafından caddeye çıkın, Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni sorun, bu fakültenin kapısının girişine uyan şekilde caddenin karşısında Kredi Yurtlar Kurumunun bu borçlarla ilgilenen binası var. Binanın girişi çok dar, öyle görkemli olmadığı için belki atlayabilirsiniz, dikkatli olun lütfen.

Peki Kredi Yurtlar Kurumunun ana binası nerede? Bu sefer de aynı yolu izliyorsunuz. Kurtuluş durağında indikten sonra Kıbrıs Caddesi çıkışına yöneliyorsunuz, bu caddeye girip 20 metre yürüdüğünüzde sağınızda genel merkezi görebilirsiniz.

Kredi Yurtlar Kurumu Öğrenim, Katkı Kredisi Borç No Sorgulama

Üniversitede okurken bu kredilerden bende aldım şimdi geri ödemesi ile uğraşıyoruz, işin garip tarafı aşağıdaki bağlantılarda bulunan sorgulama ekranlarında bazen vergi dairesine verildiğim yazıyordu, “Vergi Dairesi: Borcunuz …….. VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ’ne Tahsil Edilmek Üzere Bildirilmiştir” daha sonra gidip hemen 2-3 ay peşin ödüyordum, o ibare kayboluyordu. Bu duruma gelmiş kimseler yani bu ibareyi gören kimseler icralık demektir. O yüzden öncelikle sayfada gösterilen toplam tutarı zaman kaybetmeden ödemeye bakın. Bazı aklı evveller ise bu uyarı arada bir verilir, bu KYK’nun kalan paraları toplama stratejisidir, bişey olmaz derler ama unutmayın, devlet kimsede 1 kuruşunu bırakmaz.

kykkredi

Bu konu ile ilgili bazı püf noktalar vereyim, mağdur olmayın.

Ayrıca eklemek istiyorum, ben bu paraları üniversitede okurken nereye harcadım hatırlayamıyorum inanın meğer ne çok kredi almışım!

Devletin 1 kuruş dahi alacağı olsa kesinlikle bırakmaz ve alır dedik ya, o nedenle bu borçlardan kaçış yok, mümkünse aksatmadan ve faiz getirtmeden ödemek gerekli, bazı arkadaşların durumu yok biliyorum, elinizden geldiğince arkadaşlar, sizi de anlıyorum. 🙁

Bazen aksamalar olabiliyor ve kırmızı büyük puntolarla uyarı alabiliyorsunuz. Bu durumda ya kalan borcunuzun toplam ödemesini yapın ya da ne kadar ödeme yapabiliyorsanız yapın ve eğer çok rahatsız oluyorsanız, kredi yurtlar kurumuna bu ibarenin kaldırılması ile ilgili bir dilekçeyi, banka dekontunun bir kopyasını da dilekçeye iliştirerek teslim edin.
Mesela

” ….TL tutarındaki katkı kredisi borcumu ödemiş bulunuyorum, yaptığım ödemeye ilişkin banka dekontu ektedir, hakkımda başlatılmış olan icra takibinin durdurulmasını bilgilerinize arz ederim…..” şeklinde.

Bu ekranlar her ayın 15’inde güncellendiği için o yazının hemen kaybolmasını ya da ödediğiniz tutarın hemen düşmesini beklemeyin, 15’inden sonra bir kontrol edin. Mesela siz ayın 20 sinde gereken borcun tamamı olan 5 lirayı odediniz, ancak bu ödeme ekrana gelecek ayın 15’inde yansıyacağı için, gelecek ayın 15’ine kadar ekranda o 5 liranın üzerine faiz gelmiş gibi siz ödeme yapmış olsanız dahi arttığını görebilirsiniz ancak gelecek ayın 15’inde yapılacak hesaplamada ayın 20’sinde yaptığınız ödemeden sonraki faizler otomatikman düzenlenecek ve düşülecek o yüzden heyecan yapmayın, ekranın güncellenmesini bekleyin ya da çok tereddüt ederseniz. Kredi Yurtlar Kurumu’na bahsettiğim dilekçeyi verebilirsiniz.

Ödemeleri bazı arkadaşlar maliyeye yapmış ancak tavsiye etmiyorlar, ödemeler konusundaki ipucu ise şu: T.C. Ziraat Bankasına ödeme yapın ve dekontları saklayın.

Aşağıda kredi numaralarınızı öğrenebileceğiniz, öğrendiğiniz numaralar ile borcunuzu sorgulayabileceğiniz bağlantılar bulunmakta. Bir ipucu vereyim.

Borç sorgularken şöyle bir adrese gidiyorsunuz.

http://www.kyk.gov.tr/Yurtkur/katkiGeriOdemeBilgisiGetir.do?kKrediNo=******&tarih=19/08/2010

Mesela ben ay sonuna kadar bu parayı ödeyemeyeceğim ama ay sonunda gelecek faizlerle ne kadar ödeyeceğimi ise bilmiyorum nasıl öğrenirim diyorsanız, yukarıdaki adresin tarih kısmını ay sonuna göre ayarlayıp değiştirerek o adrese gidebilirsiniz. Böylece gelecekte yapacak ödemelerdeki durumu da görmüş olursunuz. Tekrar hatırlatıyorum ekranlar 15’inden 15’ine güncelleniyor.

YENİ GERİ ÖDEME BORÇ SORGULAMA

ÖĞRENCİYE ÖDENEN ÖĞRENİM KREDİSİ/BURS SORGULAMA

ÖĞRENCİYE ÖDENEN KATKI KREDİSİ SORGULAMA

konu ile ilgili kyk genel müdürlüğüne gittim, üzerinde aşağıdaki bilgiler yazan bir kağıt verdiler, size de yardımcı olacağını düşünüyorum.

ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE:

KREDİLERLE İLGİLİ DAİRE BAŞKANLIĞIMIZ AŞAĞIDA YAZILI ADRESTE BULUNMAKTADIR.

KREDİ VE HARÇ BİNASI:

SİYASAL BİLGİLER FAK. KARŞISI

CEMAL GÜRSEL CADDESİ NO:61 CEBECİ/ANKARA

TELEFON : 0 312 363 87 70 -71- 72