Borcunuz VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ’ne Tahsil Edilmek Üzere Bildirilmiştir

Bu yazı bir süre soru cevap şeklinde gidecek ve alt kısımda bir adet dilekçe örneği bulacaksınız. Bu yazıdan önce bu bağlantıdaki yazıyı okumak size yardımcı olacaktır.

Bu kırmızı yazı ne demek?
Bilgileriniz KYK’dan Vergi Dairesine gönderilmiş ve vergi dairesinde işleme konulma sırasını bekliyor. Vergi dairesi borcu tahsil etmek için sizinle ne zaman irtibada geçer, bunu sorduğumda kimse net bir cevap veremedi. Bu nedenle aradaki bu süreyi eğer sizinle kimse irtibata geçmemişse akıllı kullanın ve hemen borcu yatırın ya da yatırabildiğinizi ve aşağıdaki gibi mutlaka ama mutlaka dilekçe verin.
Bu esnada Vergi Dairesinden hiçbir uyarı gelmedi, borcumu hemen yatırmak istiyorum, nereye yatırayım?
T.C. Ziraat Bankası
Vergi Dairesinden haciz için geldiler ne yapmam lazım?
Borcunuzu vergi dairesi aracılığı ile onların belirttiği şekillerde yatırarak, borcunuzun tahsil edildiğine dair yazıyı mutlaka vergi dairesinden almalısınız.
Ne vergi dairesinden ne de KYK’dan herhangi bir kağıt ya da yazı gelmedi ama ekranda bu kırmızı yazılar yazıyor ne yapmam lazım?
Kalan borcunuzu hemen ödeyin, en azından tarihi geçmiş borclarınızı ödeyin ve ilgili dilekçeyi bu yazıdaki KYK Ek Binasına gönderin.
Parayı yatırdım, dilekçe de verdim ama bu yazı gitmiyor, ne yapmalıyım?
Sabırlı olun çünkü sorduğum kadarıyla bu yazının gitmesi 3-4 ay alabiliyormuş.

Bütün bu soru cevaptan sonra birazda size kendi durumumdan kısaca bahsedeyim, yaklaşık 2 taksit geçirdim yani 6 ay ödeme yapmadım, sonra bu yazıyı görünce, tutuşan eteklerimi de yanıma alıp T.C. Ziraat Bankasına gittim ve hemen görünen tüm borcu yatırdım. Yatırdıktan 2-3 gün sonra internet sitesinde artık borcumun olmadığı görünüyordu ancak bu yazı gitmemişti, yani değişen tek şey toplam borç “00” yazmasıydı. Bende tabana kuvvet bu yazıda belirtilen kredilerle ilgili ek binaya gittim, onlarda bilgisayarlarda kontrol edip borcum kalmadığını söylediler ancak evraklar vergi dairesine gitmiş olduğu için dilekçe vermemin en doğrusu olacağını bu sayede yani verdiğim dilekçe ile KYK’nun araya girerek durumu vergi dairesine belirteceğini ve herhangi bir hacizle karşılaşmayacağımı ifade ettiler. Dilekçeyi okudukça neden vermem gerektiğini daha önemlisi vermeniz gerektiğini fark edeceksiniz, bu dilekçe ile KYK, bilgilerimi gönderdiği Vergi Dairesine tekrar bir bilgi gönderecek ve diyecekmişki, bu arkadaş ödemeyi yaptı bize borcu kalmadı dolayısıyla sizinde tahsil edebileceğiniz birşey kalmadı, o yüzden ilgili evraklarını bize geri gönderin, herşey yolunda. Bu işlem ve dilekçeye cevap çok uzun sürmüyormuş. Eğer vergi dairesi ile herhangi bir muhattaplığınız olmadıysa bence gidip borcunuzu yatırın, daha sonra bu ek binaya dilekçenizle gidin, önce 2’inci kattaki evrak kabule gidip, dilekçe için sayı numara alın, daha sonra bu dilekçeyi 4’üncü kata verin ve sonucu bekleyin.

Diyelimki borcunuzu vergi dairesi tahsil etti o zamanda vergi dairesinin tahsil ettiğine dair kağıdı dilekçeye ekleyin ve dilekçede durumu belirtin ve yine aynı yolları izleyerek dilekçenizi bu yazıdaki ilgili yere teslim edin.

Özetlemek gerekirse bu duruma düşen kimselerin yapacağı ya da karşılaşacağı 2 şey var.
1-) Bu yazıyı gördünüz ve sizinle ne KYK ne de Vergi dairesinden irtibata geçilmemiş, gidin borcunuzu yatırın ve ilgili bir dilekçe yazın onu da KYK’na yukarıda belirttiğim yolu izleyerek teslim edin.
2-) Sizinle Vergi Dairesi bağlantı kurmuştur, borcu vergi dairesi aracılığı ile yatırın ya da onların belirttiği şekilde ve sonra KYK’na aynı şekilde, borcun vergi dairesince tahsil edildiğini belirten bir belgeyi de dilekçeye ekleyerek yukarıda belirttiğim yolu izleyerek dilekçeyi KYK’na teslim edin.

DİLEKÇE ÖRNEĞİ

Şu an için durum bu şekilde arkadaşlar, hepimize kolay gelsin, stres olmayın lütfen, bir şekilde halledeceğinize eminim.

Kolay gelsin.