Bootmgr eksik , ctrl alt del basıp yeniden başlatın (BOOTMGR is missing Press Ctrl Alt Del to restart)

Merhaba,

Yaşadığım bu sorunla ilgili olarak sizlere ufak bir bilgi vermek ve benim başıma nasıl geldiğini anlatmak istedim.

Kendime bir adet önyüklenebilir ya da boot edilebilir Linux USB hazırladıktan sonra bu USB aracılığı ile sistemi başlatmaya çalıştığımda aldığım bir hataydı.

Çözümü ise o kadar zor değil, benim bu hatayı almamım nedeni, USB diskin formatı ya da biçiminin NTFS olması idi, bu format FAT32’ye çevrildiğinde ortada bir sorun kalmamıştı.

Benzeri bir sıkıntı yaşarsanız, yukarda söylediğim çözüm önerisini dikkate alabilirsiniz.

Kolay gelsin..

Openoffice karşılama ekranı (splash screen) nasıl engellenir?

Openoffice benim online ya da offline ofis yazılımları arasında en çok kullanıdğım program böyle olunca bu programın ihtiyaçlarıma daha hızlı cevap vermesini istiyorum. Bu ihtiyaçlarımdan birisi ise hız ve open office’in herhangi bir uygulamasını daha hızlı çalıştırabilmek için yapılması gerekenlerden biri bu açılış ekranını etkisiz kılmak peki bunu nasıl yaparız?
Okumaya devam et Openoffice karşılama ekranı (splash screen) nasıl engellenir?

Linux işletim sistemi nasıl kaldırılır? (MBR, fixmbr, grub, lilo)

Linux’e yeni geçen kullanıcılar genelde aşama aşama olgunlaşıyor, bu aşamalırın ilki işletim sistemini yüklerken yaşanan heyecan ile ilgili, ya eski verilerim giderse, ya windows silinirse, bu gibi korkularla olgunlaşan bir süreç bu nedenle windowsun kurulu olduğu sabit diskin kablosunu çeken kullanıcılar görmek mümkün, ikinci aşama yüklediken sonra yaşanıyor, ben nerdeyim veya ben kimim sendromu, bu C:/ ararken bulamamakla ilgili bir durum, bir yabancılık çekiyor kullanıcılar, bu nedenle arayüz yeterli olsa da alışkanlıklarından kolay vazgeçemiyorlar ve hazır windows kuruluyken linux’e gerek yok deyip, windowsa geçiyorlar. Tabi bazısının aklında bir soru işareti kalıyor, linux neydi acaba? Bu kullanıcı grubu genelde linux’e geri dönüp başarılı işler yapabilen kimseler oluyor, diğeri ise parayı veren düdüğü çalar gibi linux felsefesine taban tabana zıt bir felsefe ile bilgisayarlı ömürlerini sürdürüyorlar.
Bu yazıda windows yüklü sistemine merakla linux kurmuş ancak daha sonra yaşadığı sevimli depresyon nedeniyle windowsa dönmek isteyen ancak GRUB ve LILO gibi ön yükleyicilerinin azizliğine uğrayıp bilgisayarı teknik servise götürmek zorunda kalan kullanıcılar için bildiğim en kısa ve en net şekilde linux’ü nasıl kaldıracağını ve windows ile devam edeceğini anlatacağım…
Okumaya devam et Linux işletim sistemi nasıl kaldırılır? (MBR, fixmbr, grub, lilo)

Gentoo Linux 2008.0

Gentoo Linux 2008.0 duyuruldu, bu bağlantıdan indirme dizinlerine geçiş yapabilirsiniz, pek çok yenilik olduğu söyleniyor, benim indirip kurma gibi bir fırsatım olmadı ancak bu yenilikleriz bazılarından bahsetmek gerekirse; Yükleyici yani installer da düzenlemeler yapıp geliştirmişler. Profillerde yenilikler yapmışlar ve LiveCD’nin GNOME olan masaüstünü Xfce olarak değiştirmişler. Ancak bu LiveCD’yi kullanarak kurulum yapanlar daha sonra tabiki GNOME ya da KDE kurabiliyorlar, bunu yapmalarının nedeni ise GNOME’un boyutunun fazla olması ve boyuttan kazanmakmış. Bazı paketlerde güncellemeler olmuş bunlar sürümleri ile birlikte şöyle Portage 2.1.4.4, a 2.6.24 kernel, Xfce 4.4.2, gcc 4.1.2 ve glibc 2.6.1. Ayrıca 2.6.24 kernel ile birlikte donanım açısından pek çok destek eklenmiş ve donanım desteği arttırılmış.

Okumaya devam et Gentoo Linux 2008.0

Pardus Kullanıcıları Derneği

Güzel bir haber, Pardus’a sağlanan TÃœBİTAK desteği yanında bu gibi derneklerle ne kadar çok yayılırsa o kadar etkin olaktır. İlgili sitenin forumlarını takip ederim, yazılarını okurum ancak şu ana kadar aktif bir katılımım olmadı. En azından bu haberi duyurmak istiyorum ki bir katkımız olmuş olsun.TÃœBİTAK isminden ziyade bu gibi dernek isimlerinin oluşu ve etkinlikleri kullanıcıyı Pardus’a daha çok yaklaştıracakmış gibi geliyor bana. Dernek hakkında çok ayrıntılı bir bilgim yok, kimsenin de olduğunu sanmıyorum çünkü çok yeni, belki derneğin Linux Kullanıcılar Derneği ile paralel bir seyri olacak zaman içinde göreceğiz.
Başarılar dilerim arkadaşlar.

Extended, Primary ve Logical Partition

Sabit diskinizi biçimlendirmeniz gerektiğinde, yeni bir işletim sistemi kurarken ya da olan işletim sisteminin yanına bir tane daha işletim sistemi kurmak istediğinizde bu üç terim ile sık karşılaşacaksınız, isterseniz bu terimler tam olarak nelerdir yakından bakalım.
Okumaya devam et Extended, Primary ve Logical Partition

Pardus 2008

Erkenden duyurmakta yarar var (ne erkeni geç bile kaldım), hatta Pardus ile doğrudan ilgili olmayan bu gibi günlük ve sitelerde duyrulsa hiç fena olmaz, ne duyurulacak diyorsunuz. Pardus 2008 işletim sistemi 27 Haziran 2008 Cuma günü sizlerin kullanımına sunulacak. Pardus hakkında özellikle RC (Release Candidate) sürümlerini deneyen tecrübeli kullanıcıların yorumlarını okuyupta etkilenmemek elde değil.
Okumaya devam et Pardus 2008