c004c008 hata kodu

Windows etkinleştirirken alınan bir hata kodudur, bu durumda windowsunuzu internet aracılığı ile etkinleştiremezsiniz, bunun için yapmanız gereken şey, telefon ile etkinleştirmektir,  bunun için iki adet numara vereceğim bunlar 08002113939 (ücretsiz) ve 02123366999 (ücretli) telefonla etkinleştirme hatlarıdır, buraları arayarak, internet aracılığı ile etkinleştiremediğiniz ürününüzü çok kolay bir şekilde etkinleştirebilirsiniz. Önemli olan nokta telefonla etkinleştirme seçeneğini seçtikten sonra windowsun size vereceği 54 haneli numrayı telefonda girmek daha sonra aynı şekilde size 54 haneli bir etkinleştirme kodu verilecek ve bu kodu da aynı pencereye girerek işletim sisteminizi etkinleştirebilirsiniz.

Bir G/Ç aygıt hatası nedeniyle istek yürütülemedi

Geçen gece harici sabit diske yaklaşık 15 GB boyutunda dosya atıyorum, dosya gidiyor geliyor %25 de takılıyor ve başlıktaki hatayı veriyor. Tabiki derin araştırmalara girdim, böyle bir hata aldığınızda yapılacak işlemler kısaca şöyledir.

  1. Öncelikle harici diski farklı bir USB’ye takıp tekrar deneyin
  2. USB Kablosunu değiştirin
  3. Sabit diskinizde ve harici disk üzerinde bad sector taraması yapın, bunun için hdtune kullanabilirsiniz.
  4. Windows’un konu ile ilgili açıklamasına göz atın.

Böyle bir hata almamın nedenini bu şekilde araştırdım ve sonuçta sabit diskte bad sector nedeniyle aldığımı gördüm, bu bad sectorlar baş belasıdır ki bu yüzden bir sonraki sabit disk tercihim SD olacaktır, fiyatlarının biraz daha inmesini bekliyorum.

Bu bad sector konusunda neler yaptığıma gelince

  1. chkdsk ile tarattım o bölümü
  2. spinrite level 5 kullandım
  3. sabit diski birleştirdim mydefrag ile

Şu anda olabildiğince iyi, yani çok iyi değil ve halen veri kaybı yaşayabilirim çünkü halen var olan bad sectorlerin artması mümkün bunun yanında bu bad sectorlerin fiziksel zarardan mı yoksa manyetik zarardan mı olduğundan emin değilim, manyetik zarardan olmuşsa mutlaka bir şekilde düzelir ancak fiziksel hasarsa çok içaçıcı bir durum değil.

Böyle bir durumda kullanıcı iki şey yapabilir.

  1. Sabit diski anında yedekleyip yeni bir sabit disk alır
  2. Sabit diskini kullanmaya devam eder ama 3-5-7 gün yani belli aralıklarla bu diski yedekler ve önemli bilgilerini bu diskte bulundurmaz.

Ben sanırım 2.yi deneyeceğim.

Kolay gelsin

Dosya ve klasör dizini nasıl bulunur

Mesela bir DOS penceresi açtınız, bu DOS penceresi ile klasörün ya da dosyanın bulunduğu dizine gitmek istiyorsunuz bunu yapmak için DOS komut satırına bu yolu girmelisiniz. Peki dosyanın ya da klasörün yolunu bulabilmek için ne yapmanız lazım, windows 7 kullanıyorsanız çok basit bir işlem, dosyanın üzerine gelin, önce shift tuşuna basın ardından dosyaya sağ tıklayın windows içerik menüsünde şu metni arayın “Yol olarak kopyala” bu sayede dosyanın nerede bulunduğunu hangi dizinde olduğunu kolayca tespit edebilirsiniz.

OEM mi Kutu mu?

Windows işletim sistemi satın almaya gitmeden önce sorulan en önemli sorulardan birisidir. Aynı ürünün kutulu ve oem olarak satılan sürümleri arasındaki fiyat farkını gören ve bunda bir çapanoğlu olabilir şeklinde düşünen ya da bu farkın nedeni nedir, oem almam bir dezavantaj sağlar mı ya da kutu almam bir avantaj sağlar mı diye düşünen herkesin merak edebileceği bir soruyu aydınlatmaya çalışacağım. Öncelikle oem nedir? Açılımı “Original Equipment Manufacturer”, bu kelime oyunlarını bir kenara bırakalım, kafa ütülemeyelim, en basit sorudan başlayalım ve tüm soruları yanıtlayalım. 🙂
Okumaya devam et OEM mi Kutu mu?

Ekran alıntısı aracı hatası – snipping tool error

Bu araç windows vista ve windows 7’de bulunan Solitaire’den sonra en fazla işe yarayan uygulamadır. Ekran görüntüsü almanızı sağlar ve doğal olarak benim gibi blogger (bu da kendini ne sandı diyecekler şimdi) yani forum olsun blog olsun günlük olsun bu gibi ortamlarda yazacağınız yazılara ekleyebileceğiniz ekran görüntüsünü bilgisayarınızdan almanızı sağlar ve bu resmin üzerinde boyama ya da belli bölgelerini vurgulama gibi dar alanda kısa paslaşmalar şeklinde yani sınırlı oranda işlevler sunar. Gelin görünki bir sorunla daha karşılaşmayalım.

Yine bir sorunla karşılaştım ve çözüm ararken pek çok belge elime geçti elbet birine yarar diye bu yazıda aktarmak istedim, benim sorunun ise ekran alıntısı aracını çalıştırmak istediğimde windows 7’nin XP’den kalma ama daha da yumuşamış ve son günlerin bazı şarkılarında remix malzemesi olarak kullanılan dannnnn sesi ile karşılaşırken ekranda şunların yazması.

Hata
Ekran Alıntısı Aracı şu an bilgisayarınızda çalışmıyor. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve yeniden deneyin. Sorun devam ederse sistem yöneticinize başvurun.

Bende hemen sistem yöneticime başvurdum zaten, tanıdık. Araştırdım ve bunun 4-5 farklı çözüm yolunu buldum, çoğu kullanıcı bunlardan sebeplenmiş ve sorununu çözmüş ama ben ne yaptıysam sorunu çözemedim, sonra daha derinlere indim ve çözümü buldum, diğer çözümler dahil kendi çözümümü derleyip sizlere aktarmak istiyorum.
Okumaya devam et Ekran alıntısı aracı hatası – snipping tool error

Windows 7 : Dosyalardan özel bilgilerinizi nasıl kaldırabilirsiniz?

Dosyayı başkasıyla paylaşacaksanız, dosya özelliklerinden bazılarını (özellikle kişisel bilgilerinizi içerenleri) kaldırmak isteyebilirsiniz. Örneğin, Yazar özelliğinde bir dosya üzerinde çalışan kişilerin adları bulunabilir veya etiketlerde başka kişilerin görmesini istemediğiniz sözcükler veya ifadeler bulunabilir.

Başka bir ifadeyle Windows 7 bazı dosya türlerine sizin özel bilgilerinizi girer, bu özel bilgiler bilgisayarınızın adından bilgisayar sahibine kadar değişebilir. Mesela bu bir resim dosyası ise bu dosyanın hangi fotoğraf makinası ile vs.. çekildiği bilgiler yer alabilir. Eğer bazı dosya tiplerinde ki bu dosya tipleri öncelikle resim ve microsoft office belgeleridir, bu bilgileri kaldırmak istiyorsanız. Yapmanız gerekenler aşağıda anlatılmıştır.
Okumaya devam et Windows 7 : Dosyalardan özel bilgilerinizi nasıl kaldırabilirsiniz?

Kopyalıyor kesiyor ama yapıştırmıyor

Windows işletim sisteminde karşılaştığım diğer ilginç bir problem, bir metini kopyalayabiliyorum, kesebiliyorum ancak gelin görünki bu metni bazı uygulamalara yapıştırabiliyor, bazılarına yapıştıramıyorum. Sorunun ne olduğunu buldum ve bu sorunun çözümü hiçbiyerde yazmıyor, sorun bilgisayarda o kadar çok yazılım çalışıyorki artık bilgisayar sanal belleği yetmiyor. Uygulamalardan bazılarını kapattığımda sorunun kendiliğinden çözüldüğünü fark ettim. Sabahtan beri proactive defense ve defense+ özelliklerinde uygulamaları engelleyen bir ayar mı var? Yoksa windowsun clipbrd özelliği mi bozuldu? Yoksa sistemde bir zararlı mı var diye araştırırken meğer sorun sanal bellekteymiş, sanal bellek boyuyu yetmiyormuş. Sanal bellek ile ilgili yazıya da bir gözatın.

Google ve 8004071c hatası

Google ürünlerinden google earth ile google chrome yüklemek istediğinizde (ister çevrimiçi isterseniz çevrimdışı yükleyicileri kullanın) almanız olası bir hata mesajıdır. Yazılımın yüklenemediğine dair bir mesaj penceresi karşınıza çıkar ve üzerinde 8004071c hede hede ve hede yazar. Çözümü ise.
Okumaya devam et Google ve 8004071c hatası

Dijital imza ile zararlı taraması

Herşeyi anti-virüs ve anti-malware yazılımlarından beklemek gerekli değil mi? Dijital imza bir dosyanın sahiplenilmesi demektir. Dijital imzası olan bir dosyanın sahibi vardır ve sahibi olan dosya zararlı değildir ancak zararlı bir dosyaya kimse imza atmaz. O zaman bizde bilgisayarımızı zaten windowsta bulunan bir yazılım aracılığı taratabiliriz böylece dijital imzası olmayan bir yazılım var mı diye kontrol edebiliriz. Eminim bu taramayı güvenlik yazılımları gerçekleştiriyordur ancak birde bu pencereden kendimiz deneyerek görelim.
Okumaya devam et Dijital imza ile zararlı taraması

Dosya klasör silinmiyor erişim engellendi

Eğer windows kullanıyorsanız ve bir dosyayı silmek istediğinizde böyle bir uyarı alıyorsanız tecrübelerime göre bunun iki anlamı vardır. İlk önce bilgisayara bir zararlı bulaşmıştır ve bu dosyayı kullanıdığı ve o an hafızada çalışır halde olduğu için silmeniz imkansızdır. Ya da windows’a ait bir uygulama mesela explorer.exe ya da bilgisayarınızdaki bir uygulama bu dosyayı kullanıyordur. Bunu silebilmek için önce bu programın sonlandırılması gerekmektedir. Şimdi çözüm yollarına bakalım.
Okumaya devam et Dosya klasör silinmiyor erişim engellendi