Mac OSX – Batarya kalibrasyonu nasıl yapılır?

Daha uzun ömürlü bir bataryanız olsun istiyorsanız, ayda ya da iki ayda bir yapmanız gereken işlemlerden birisi bataryanın kalibrasyonudur. Macbook ve türevlerinde kullanılan batarya türü Lityum-İyon olduğu için anlatılan kalibrasyon yöntemi PowerBook G4, Macbook, Macbook Pro ve Macbook Air için aynıdır. Bunun yanında düşündümde çoğu taşınabilir bilgisayar aynı tür batarya içermekte neden diğerleri için geçerli olmasın?
Okumaya devam et Mac OSX – Batarya kalibrasyonu nasıl yapılır?

Mac OSX – .bin .cue ve açılmayan diğer kalıp dosyaları

Mac kullanırken belkide en fazla yararlandığım uygulamalardan biri poweriso yazılımıydı. ISO gibi standart kalıp dosyalarını açması hiç zor değilken bazı kalıp dosyalarının çalıştırılması zor. O nedenle bu ve benzer kalıp dosyalarının nasıl çalıştırılabileceğine dair bir araştırma yaptım. Bu araştırmayı yaparken kullanıdığım mac os x 10.5.6 sürümü. Mac kullananlara faydalı olacağını düşündüğüm için ekleme gereği duyuyorum.
Okumaya devam et Mac OSX – .bin .cue ve açılmayan diğer kalıp dosyaları

Openoffice word belgesi header kısmına sayfa numarası nasıl eklenir?

Ben çok iyi bir abiyim hatta iyi ötesi bulunmaz bir abiyim, çünkü gecenin üçünde yataktan kalkıp kardeşimin tezine sağ üst tarafa nasıl sayfa numarası koyacağını buluyorum, o yetmiyor ikinci openoffice belgesini 25 numaradan başlatabiliyorum, şu anda gayet sakinim, güzel uykumdan uyanmış olmam hiç önemli değil gerçekten, hiç olmadığım kadar sakin ve huzurluyum, hem n’olacak canım gözümden uyku akmıyor, yarın işede gitmeyeceğim. Neyse kısaca nasıl yapılıyor anlatayım eğer sizinde başınıza gelirse buradan bakarsınız 🙂
Okumaya devam et Openoffice word belgesi header kısmına sayfa numarası nasıl eklenir?

Windows Özelliklerine resim ve yazı eklemek

Bilgisayarın en güzel özelliklerinden biri, kendi isteklerinize göre düzenleyebilmeniz, özelliklerinde müsade edildiği müddetçe değişiklik yapabilmenizdir. Heryerde sık denk gelmeyeceğiniz bir değişiklikten ve nasıl yapılacağından bahsetmek istiyorum. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi sizde kendinize göre bir resim seçebilir (takım, bayrak, sevdiğiniz manzara, sevgiliye sempatiklik 🙂 ) ve bunu windows işletim sisteminin özellikler penceresine ekleyebilirsiniz. Konunun devamında bir örnekle birlikte gerekli anlatımlara ulaşabilirsiniz.

Okumaya devam et Windows Özelliklerine resim ve yazı eklemek

Thumbs.db nedir, nasıl kaldırılır.

Bu dosya belki bir klasörü .zip ya da .rar şeklinde arşivleyip birine göndereceğiniz zaman, belkide FTP aracılığı ile sisteminizden dosyaları hostunuza atacağınız zaman varlığı ile sinirinizi bozmaya yetebilir. Hatta bazen bu dosyanın ne olduğunu bilmediğiniz için silmek dahi istemeyebilirsiniz ancak tereddüt etmeden silebilirsiniz. Peki bu dosya nedir, nasıl kaldırılır kısaca anlatmaya çalışayım.
Okumaya devam et Thumbs.db nedir, nasıl kaldırılır.

truecrypt anlatımı – truecrypt tutorial – Dosya Şifreleme

Merhabalar,
truecryptlogo81b04a6pv2 truecrypt anlatımı   truecrypt tutorial   Dosya Şifreleme
Bilgisayarınızda kim bilir sizin için ne kadar önemli
veriler var, kredi kartları bilgilerinizi tuttuğunuz bir metin belgesi,
önemli telefonlar, ve kimseyle paylaşmak istemeyeceğiniz pekçok şey.
Okumaya devam et truecrypt anlatımı – truecrypt tutorial – Dosya Şifreleme