Opera 9.51

Henüz resmi olarak duyrulmadı o yüzden duyuru notlarına sahip değilim ancak FTP adreslerine yerleştirmişler şimdiden, 9.51 RC3 1 Temmuz 2008, 11:45:04 tarihinde duyurulmuştu akabinde çok fazla değişiklik yapmamışlarki 02.07.2008 sularında win, mac ve linux FTP klasörlerini kararlı sürümler ile güncellemişler yanılmıyorsam bugün duyururlar. Ama duyrulmadan önce indirmek isterseniz aşağıdaki adreslerden yararlanabilirsiniz.

Windows Opera 9.51
Linux Opera 9.51
Mac Opera 9.51

AM-Deadlink

Daha önceden AM-NoteBook adlı yazılımın Türkçe çevirisini yapmıştım, Firefox 3.0’da bir güvenlik açığı çıktığı için birazda Firefox’tan açık konuşmak gerekirse sıkıldığım ve değişiklik aradığım için eski gözdelerimden olan Opera kullanmaya başladım. Opera ile ilgili yazılar okurken bu yazılım ile karşılaştım, öncelikle ücretsiz bir yazılım olduğunu belirtmeliyim, Opera ile birlikte bu yazılımı özellikle yer imlerini düzenlemek için kullanıyorum, mesela aynı yer imine ait birden fazla giriş varsa buluyor, yer imleri için faviconları indirebiliyor ve yer imlerini yedekleyebiliyor bunu sadece Opera için değil, firefox, internet explorer, mozilla tarayıcıları için de yapabiliyor. Yer imleriniz, sık kullanılanlarınız, favorileriniz ya da bookmarklarınız ile ilgili düzenlemeler yapmak için am-deadlink bence gayet yararlı ve başarılı bir yazılım.

Bilmeyen Opera kullanıcıları olabilir, Opera tarayıcısı yeni yani 9.5 sürümünde faviconları kaydederken aynı zamanda ilişkili bir .idx dosyası oluşturuyor, eskiden böyle bir .idx dosyası oluşturma gibi bir durum söz konusu değildi, inanın sebebini bilmiyorum araştırmadım, neyse am-deadlink 3.2 bu özelliği desteklemezken bu beta sürümü destekliyor, kullanıcılara duyrulur.

Opera wand hakkında bilgiler

Opera kullananlarınız bilir, bilmeyenler için söylüyorum, Opera’nın şifre yöneticisine wand deniyor ve şifreleriniz wand.dat adlı dosyada saklı kalıyor. Eğer bir siteye kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmak isterseniz aşağıdaki gibi bir pencere ile karşılaşıyorsunuz.

2578094551 fbf5180314 Opera wand hakkında bilgiler

Bu pencerede giriş bilgilerinizi bu sayfa için mi yoksa bu alan adı için mi kaydetmek ya da kaydetmemek istediğiniz soruyor, kutucuğu tıklarsanız sadece o sayfa için kaydetmeyi kabul ediyorsunuz. Ãœç tane düğme var, sırayla kaydet-asla-şimdi değil şeklinde, bu şekilde giriş bilgilerinizi opera tarayıcısına kaydediyorsunuz daha doğrusu opera profil klasöründeki wand.dat adlı dosyaya kaydediyorsunuz.
Okumaya devam et Opera wand hakkında bilgiler

Opera 9.50 Final (Build 10063)

Opera için 9.27 sürümünden bu yana pek çok değişiklik yapılmış hepsini sıralamak gerçekten zor, o yüzden bu değişikliklerin hepsi nedir görmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Opera 9.5 için temelde güvenlik ve yazılımın stabilitesi ile ilgili aşamalar kaydettiğini ve mail/rss uygulaması için yeni bir depolama ve indeksleme biçimi geliştirdiğinden bahsediyorlar bu arada daha öncede belirttiğim gibi varsayılan arayüzde değişiklikler olmuş.

Bu arada size bu tarayıcılar için yapılan acid testi sonuçları ile ilgili birde bilgi vermek istiyorum. Acid 3 testinde son tarayıcıların 100 üzerinden aldıkları puanlara bakmalısınız.

  • Opera 9.5 Final –> 83
  • Firefox 3.0 RC3 –> 71
  • Internet Explorer 8 Beta 1 –> 20 (ev ödevi vermek gerek)

Bu arada opera’nın CEO’su, başkanı, herşeyi Jon S. von Tetzchner bu final sürümü ile ilgili yazısına da buradan ulaşabilirsiniz.

Windows için Buradan indirebilirisiniz.
Linux için buradan indirebilirsiniz.
Mac OSX için buradan indirebilirsiniz.

Opera’dan yeni arayüz

Opera bilindiği üzere uzun süredir tarayıcı arayüzünü değiştirmiyordu, çeşitli arayüzler daha sonradan eklense de varsayılan arayüzde sunumlar arasında değişiklikler gözlenmiyordu. 9.5 kararlı sürümünden önce opera bir değişiklik yaparak arayüzünde marjinal bir değişiklik yaptı, yaptıda fena mı oldu? Sanmıyorum.
sharpfba812md8 Operadan yeni arayüz
Bu yeni sürüme bu sayfanın en altında bulunan bağlantılardan ulaşabilirsiniz ancak unutmamak lazım bu kararlı değil ara sürüm bu nedenle ufak tefek hatalar olabilir, yine sisteminizde opera kurulu ise bunu üzerine kurmanız zaten kurulu olan Opera ayarlarınızı etkilemeyecektir.