Facebook RSS ile Takip

Bir facebook sayfasını beğendiyseniz ve takip etmek istiyorsanız, facebook’a üye olmanıza gerek yok, benim yıllardır kullandığım RSS besleme özelliği ile tüm sayfaları takip edebilirsiniz çünkü facebook’un tüm sayfalarında RSS desteği bulunmakta. Üye olmak yerine kullanacağınız herhangi bir RSS yazılımı ile, tüm ilgilendiğiniz sayfaları takip edebilir, güncellemelerden anında haberdar olabilirsiniz, bunu yapmak küçük bir çaba istediği için bu yazıyı yazma gereği duydum. Yapmanız gereken şey aslında çok basit, anlatıyorum

Okumaya devam et Facebook RSS ile Takip

Sitenin RSS özelliği yoksa o siteyi takip edemeyecek miyiz?

Tabiki hayır, RSS site takip etmekte, sitelerdeki değişiklikleri izlemekte gerçekten büyük kolaylık sağlıyor ancak bazı siteler bazı nedenlerle RSS özelliğini etkinleştirmemiş olabiliyor.

Bu durumda yapılması gereken tek birşey kalıyor, oda page2RSS sitesinden yararlanmak, kısaca özetlemem gerekirse bu site, RSS özelliği barındırmayan sitenin URL yani adresini kullanarak size RSS okuyucunuza ekleyebileceğiniz siteye ait bir RSS ya da feed adresi sunuyor ve sizde böylelikle değişiklikleri rahatlıkla takip edebiliyorsunuz.

Örneğimizde google anasayfasını kullanacağız böylece özel günlerde değişen google resimleri hakkında değiştirdikleri an bilgi alabileceğiz.

Yapmamız gereken ilk şey page URL denen bölüme izlemek istediğimiz sitenin adresini yazmak ve to RSS düğmesine tıklamak. Mesela www.google.com. Şimdi bizi http://page2rss.com/page?url=www.google.com/ şeklinde bir adrese yönlendirdi, bu aşamada iki şey yapabiliriz ya bu adresi RSS okuyucumuza alabiliriz ya da tarayıcımızda bu adres açıkken RSS düğmesine bastığımızda karşılaşacağımız http://page2rss.com/rss/ff90821feeb2b02a33a6f9fc8e5f3fcd gibi bir adresi alabiliriz, tercih size kalmış arkadaşlar.

Kolay gelsin

NFReader

Daha önce bir yazıda bahsetmiştim NFReader’ın ne olduğundan, kendisi bir RSS Okuyucusudur. Özellikle USB bellek için tercih ettiğim bir yazılım olması yanında kurulum gerektirmemesi ve boyutunun çok küçük olması (338 KB) benim bu yazılımı seçmem konusunda etkili oldu diyebilirim. Yazılımın beni kendisine çeken diğer bir özelliği ise küçük RSS simgesinin (turuncu üstünde bir nokta ve 2 çizik olan) yazılımın her yerinde olması, bilinç altımda bu simgeye karşı bir sempati duyduğuma karar verdim. Şimdi ise ekran görüntüleri ile birlikte size tanıtmak istiyorum.
Okumaya devam et NFReader

RSS Reader veya RSS Okuyucu

RSS, değişen site içeriklerinden tarayıcı ile site site gezmemize gerek kalmadan fark etmemizi ve ulaşmamızı sağlayan, içeriği biz gitmeden ayağımıza getiren bir uygulamadır. RSS ile ilgili daha önce yazdığım bu yazıyı okursanız bilgilendirici olacaktır. Bu başlıkta RSS Reader veya RSS Okuyucu yazılımlar önereceğim sizlere ve zaman zaman bu başlığı güncelleyeceğim.

Okumaya devam et RSS Reader veya RSS Okuyucu