Türkiye’de aşı uygulamaları ve aşıların tarihi seyri

Bazı zaman hastalarım muayeneye geldiğinde, bizim çocuk neden bu aşıyı olmadı? bu aşı önceden vuruluyor muydu? gibi sorularla karşılaşıyorum, bu sorular aşı takvimi ile malesef cevaplanmıyor, bu yazıyı yazdığım tarihte okuduğum güncel bir metni sizlerle paylaşmak istiyorum, meraklılarının da ayrıca ilgisini çekeceğini düşünüyorum, Türkiye’de yani canımız vatanımızda uygulanan aşılar ne zaman uygulanmaya başlamış konusu ile ilgili bir belge ya da resim göreceksiniz. Bu belgeyi internette başka bir yerde bulabileceğinizi sanmıyorum, konu ile ilgili soracaklarınız olursa buradan bana sormak yerine aile hekimlerinize danışınız neticede internetten, televizyondan sağlık olmaz efendim, sohbet olur, seyirlik olur ancak.türkiyede asi uygulamalarının kronolojik seyri 295x300 Türkiyede aşı uygulamaları ve aşıların tarihi seyri

Kalp Atım Hızı Aralığı Hesaplanması

Karvonen formülü kullanarak bu aralığın nasıl hesaplanacağını size göstereceğim. Kısaca eğer antrenman yapacaksanız, kilo vermeye çalışıyorsanız size yardımcı olacak bir formüldür.

Önce dinlenme kalp hızınızı ölçün, uzanın ve 10 dakika dinlenin, 1 dk boyunca nabzınızı sayın bu sizin dinlenme kalp hızınız. Mesela 70 atım/dk diyelim. Yaşınız ise 30 olsun. (kendime göre bir hesaplama yapacağım)

206.9 – (0.67 x 30 (yaş)) = 186.8
186.8 – 70 (dinlenme kalp atım hızı) = 116.8
116.8 * 65% (Kalp atım hızı aralığı alt sınır) ve 85% (kalp atım hızı aralığı üst sınır) = 75.92 ve 99.28
75.72 + 70 (dinlenme kalp atım hızı) = 145.72 (145 diyelim yuvarlayarak)
107 + 65 (rhr) = 169.28 ( 170 diyelim yuvarlayarak)

Neticede hedef kalp atım aralığımı 145-170 olarak belirledim.

Yine kısaca söylemek gerekirse antrenman yaparken kalp atım hızını bu aralıkta tutarsam daha etkili bir kardiyo yapacağım anlamına geliyormuş.

Kalp atım hızının koşarken kontolünün en etkin yolu ise göğüs bantları ile birlikte satılan nabız ölçer saatlerdir, bazı saatler göğüs bandı kullanmamaktadır ancak en etkin ölçüm gögüs bandı kullananlardadır. Bu saatler arasında size marka vereceğim bu markalar bu alandaki en önemli markalardır.

Timex, Polar ve Garmin, fiyatı size uygun olan bir tane seçebilirsiniz.

Bakın yabancılar bu işleri böyle yapıyorken, biz nasıl yapıyoruz, parka in ya da koşu pistine 5 tur at ya da yürü ama ne kalp hızından haberi var ülkem insanının ne de nasıl bir antrenman yapması gerektiğinden, bu konuda birazda olsun ülkem vatandaşını uyandırabildiysem ne mutlu bana.

Bazı kaynaklar bu aralıkta yapılacak antrenmanların özellikle 40 yaşından sonraki kimseler ve daha önce kalp rahatsızlığı geçirmiş kimseler için riskli olabileceği konusunda uyarıda da bulunuryor. Bu yüzden

En ama en önemlisi bu tarz bir antrenmana girmeden önce mutlaka ve mutlaka doktorunuza görünün.

source

Antibakteriyel sabunlar

Böyle şeyleri bazen aklıma çok takarım, araştırmadan duramam. Sabunun yapısını bilmeyenimiz yoktur yağ asidi ve baz karışımından oluşur (trigliserit+Sodyum Hidroksit), temelde bu moleküllerin suyu sevip sevmemesi ise kirlerin çıkarılmasını ya da yağlı maddelerin çözülmesini sağlar ama düşündüm antibakteriyel sabunların içinde, bunları antibakteriyel yapan ne var, özelliği nedir, ilaç mı bu? Okumaya devam et Antibakteriyel sabunlar