Dijital imza ile zararlı taraması

Herşeyi anti-virüs ve anti-malware yazılımlarından beklemek gerekli değil mi? Dijital imza bir dosyanın sahiplenilmesi demektir. Dijital imzası olan bir dosyanın sahibi vardır ve sahibi olan dosya zararlı değildir ancak zararlı bir dosyaya kimse imza atmaz. O zaman bizde bilgisayarımızı zaten windowsta bulunan bir yazılım aracılığı taratabiliriz böylece dijital imzası olmayan bir yazılım var mı diye kontrol edebiliriz. Eminim bu taramayı güvenlik yazılımları gerçekleştiriyordur ancak birde bu pencereden kendimiz deneyerek görelim.
Okumaya devam et Dijital imza ile zararlı taraması

Dosya klasör silinmiyor erişim engellendi

Eğer windows kullanıyorsanız ve bir dosyayı silmek istediğinizde böyle bir uyarı alıyorsanız tecrübelerime göre bunun iki anlamı vardır. İlk önce bilgisayara bir zararlı bulaşmıştır ve bu dosyayı kullanıdığı ve o an hafızada çalışır halde olduğu için silmeniz imkansızdır. Ya da windows’a ait bir uygulama mesela explorer.exe ya da bilgisayarınızdaki bir uygulama bu dosyayı kullanıyordur. Bunu silebilmek için önce bu programın sonlandırılması gerekmektedir. Şimdi çözüm yollarına bakalım.
Okumaya devam et Dosya klasör silinmiyor erişim engellendi

Vba32 yeni yılda kampanya yapacakmış

Bilgilendirme amaçlı bir yazı bu ancak pek çok güvenlik yazılımı ya da şirketi bu alanda kampanyalar başlatacaktır. VBA32 ise bir lisans fiyatına 3 yıllık lisans vereceğini ifade ediyor. Konu ile iligili ayrıntılı bilgiye bu siteden ulaşabilir ve daha sonra google translate kullanabilirsiniz aynı zamanda bu yazılımın Türkçe arayüze sahip olduğunu da hatırlatayım. Kullanan çevreler tarafından Dr.Web’e benzetilir, genel pazarı Rusya, Belarus ve Almanya’dır. Sezgisel analizi güçlüdür. Sürekli tırmanışta olan bir antivirüstür ancak yazılımın isteğe bağlı tarama hızı yavaş olarak değerlendirilir. Denemenizi tavsiye ederim.

Hitman Pro güvenlik yazılımı

Son zamanlarda cloud teknolojisine kafayı takmış durumdayım, bu nedenle bu alanda isim yapmaya aday ve çeşitli güvenlik sitelerince ön plana çıkan yazılımlar hakkında bilgi vermek hoşuma gitmiyor değil. Kısaca size hitman pro’yu tanıtayım. Bir arkadaşınız ya da akrabanız size bilgisayarından dert yanıyor, virüs bulaştı diyor. Hitman Pro ile ne yapabileceğinizi ve nasıl temizlik yapacağınızı ve hitman pro ile ilgili ayrıntıları vereyim.
Okumaya devam et Hitman Pro güvenlik yazılımı

Wireless kablosuz güvenliği için basit adımlar

Artık tahmin ediyorumki çoğu insanın evinde her ne kadar yaydığı sinyallerden ötürü taşıdığı zarar bilinse de wireless yani kablosuz modemler bulunmakta ancak bu kablosuz modemler nasıl güvenlik altına alınır? Bazı güvenlik yazılımları bunu da sağlamakta ancak kendi alacağımız basit önlemler bulunmakta ben bunları size madde madde birer cümle ile yazmaya çalışacağım. Wireless yani kablosuz ağınıza sızan bir kimse bilgisayarınızdaki çoğu bilgiye rahatlıkla ulaşabilir, şimdi bu güvenlik tehditinin nasıl aza indireceğimize bir bakalım.
Okumaya devam et Wireless kablosuz güvenliği için basit adımlar

a-squared Anti-Malware 4.5 11 kasım’da ücretsiz!

a-squared Anti-Malware 4.5 adlı yazılım 11 kasım’da herkese bir yıllık lisans sağlayacak. Yazılım olarak daima beğendiğim bir yazılım olmuştur kendisi. Kendisi ile iki adet motor kullanması ile övünür genelde bunlardan bir kendi geliştirdiği diğeri ise ikarus antivirus motorudur. Ayrıca yine güzide yazılımlardan biri olan Online Armor ++ yani antiviruslu sürümü Kaspersky kullanırken hangi nedenle olduğundan net emin değilim ancak a-squared’in çift motoruna geçiş yapmıştır. Yazılımın normal ücreti 40 dolar ve genelde sitelerine uğradığım ülkeniz için %50 indirimi sık sık görmüşümdür. Bence bu kampanya değerlendirilmeli. Peki yapmanız gereken nedir? Şu adresteki geri sayan sayacı takip edin o sayaç sıfırladığında konu komşu akraba bakkal amca vs.. alabildiğiniz herkese alın şeklinde bir tavsiyede bulunacağım.

Panda Cloud Antivirüs kararlı sürüm yayımlandı!

Son zamanlarda yapılan güvenlik testlerinde beta sürümü ile dahi olsa yüksek sonuçlar alarak gelecek vaad ettiğini gösteren ve aynı zamanda yeni cloud teknolojisini kullanan panda cloud antivirus sonunda ilk kararlı sürümünü yayımladı. Bu adresten indirebilirsiniz. İndirdikten sonra yapmanız gerekenler ise
Okumaya devam et Panda Cloud Antivirüs kararlı sürüm yayımlandı!

Safeonline prevx’in yeni işlevi!

Prevx nedir bu yazımda anlattım, bu uzun ve bilgilendirici yazıyı okumak istemeyenler için kısaca: cloud yani online yani çevrimiçi veritabanı kullanarak ve veritabanını bilgisayarınıza indirmeden bilgisayarda güvenlik sağlayan bir güvenlik yazılımıdır. Peki safeonline özelliği nedir?
Okumaya devam et Safeonline prevx’in yeni işlevi!

Kaspersky Green Zone

Kaspersky ya da ülkemde daha iyi bilinen adıyla Kaspers yahut kaspersıkay 🙂 2010 ile birlikte yeni bir kampanya, tanıtım yüzü geliştirmiş, buna green zone diyorlar yani yeşil bölge, yan taraftaki bannerda da göreceğiniz gibi fırtınalı bir hava resmi içerisinde bir oyana bir buyana gidip gelen yeşil bir çerçeve ve içinde de başka bir resim var. İçindeki resmi merak ediyorsanız buraya tıklayın tamamını görebilir ya da sisteminize masaüstü arkaplanı ya da duvar kağıdı yapmak için indirebilirsiniz.
Okumaya devam et Kaspersky Green Zone

USB Flash diskinizi anahtar gibi kullanın

USB flash diskinizi bilgisayarınızın anahtarı gibi kullanma fikri sizin de hoşunuza gittiyse bu yazıyı okumaya devam edin derim, windows işletim sistemi yüklü bilgisayarlarda bir de netframework 2.0 yüklüyse USB diskinizi bu amaçla kullanmamanız için tek eksiğiniz predator adında bir yazılım. Her ne kadar win+L tuş kombinasyonu size bir kolaylık sağlıyorsa da bilgisayarınızın tekrar açılması için elinizdeki flash diske ihtiyaç olduğunu bilmeniz ve o diski yanınızda taşımanız sanırım size daha ayrı bir rahatlama hissi verecektir.
Okumaya devam et USB Flash diskinizi anahtar gibi kullanın