Bing’e site nasıl eklenir?

Baktımki LT bing’de listelenmiyor Allah Allah bing DMOZ’a bakmıyor herhalde, siteyi google’a nasıl eklediysem bing’e de ekleyeyim dedim, sitenizi bing’e nasıl ekleyeceğinizi anlatacağım şimdi.

1-) Öncelikle bu adrese gidin, windows live hesabınıza (hotmail vs.. olur herhalde denemedim) giriş yapmanızı isteyecek. Girdikten sonra aşağıdaki ekranla karşılaşacaksınız.

bing_s,te_ekleme

Resimde de gördüğünüz gibi ekrana gereken bilgileri, gösterildiği şekilde girin.

2-) Submit düğmesine tıkladıktan sonra ise “Authenticate your ownership of your website” adlı bir sayfa açılacak, burada amaç şu site sahinin siz olduğunuz doğrulanması bunun için bing 2 şeyden birini yapmanızı istiyor, ya bilgisayarınıza indireceğiniz XML dosyasını FTP kullanarak sitenizin kök dizinine aktaracaksınız ki bu noktada bu dosyanın izinlerini bence 755 şeklinde ayarlamakta fayda var ya da vereceği metatag’i siteniz açılış sayfanızdaki etiketleri arasına yerleştireceksiniz. Ben ilkini tercih ettim, belli bir süre sonra MSN ya da bing boot gelecek ve bu doğrulamayı yapacak. Yaptıktan sonra siteniz ile ilgili ayrıntıları yine ilgili sayfada bulabileceksiniz.

Kolay gelsin

SEO – alan adı veya domain seçimi 2

Bu konu ile ilgili ilk yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Bu ikinci yazıyı yazmamın nedeni ilkine bir iki ekleme yapacak olmam ve genç girişimcileri uyandıracak bir fikir vermem, eğer bir webmastersanız ve canınız sıkılıyorsa bu yazıyı okuyun ve en azında bir ajax ya da java uygulaması ile güzel bir proje hazırlayın. Nasıl mı?
Okumaya devam et SEO – alan adı veya domain seçimi 2

SEO – sitem arama motorlarına eklenmiş mi?

google site ekleme

Kısaca “Eğer siteniz eklenmemişse büyük arama motorlarının arama sonuçlarında çıkmaz ya da page rank gibi değerler alamazsınız.” bu konunun önemi de buradan gelmektedir.

SEO ile uğraşan kimseler sitelerinin arama motorlarına eklenmiş olmasının önemini iyi bilir ancak SEO olayını pazara döken kimseler bu konuyu daha da iyi bilir. Bu kimselerden kastım şudur; mesela “google site ekleme” şeklinde internette yaptığınız bir aramada şöyle sonuçlar bulabilirsiniz. “Sitenizi tüm arama motorlarına 20 tl’ye ekliyoruz” …vb. Diyelimki sizde başkalarına para vererek sitenizi eklediniz ancak bu sitenin eklenip eklenmediğinden nasıl emin olabilirsiniz? Şimdi bu konuda size yardımcı olmaya çalışacağım, siteniz 3 büyük arama motoruna eklenmiş mi? Nasıl anlarsınız?
Okumaya devam et SEO – sitem arama motorlarına eklenmiş mi?

SearchStatus ve firefox başlangıç hızı

Bu bağlantıda webmaster arkadaşlara önerdiğim firefox eklentileri hakkkında yazmıştım. Bunlardan bir tanesi ise SearchStatus idi. Ancak farkettimki SearchStatus kaldırdığımda firefox daha da hızlanıyor ancak bu güzel eklentiden neden mahrum kalalım? Tabiki alternattifleri mevcut (seoquake) ancak alışkanlıklardan vazgeçmek zor. Bunun üzerine bu eklentinin yapımıcısına posta gönderdim aldığım cevap sonucu herşey normale döndü ve bu eklentiyi tekrar kullanabiliyorum. Sizlerle paylaşmak istedim.
Okumaya devam et SearchStatus ve firefox başlangıç hızı

SEO – Robots.txt

SEO konusunda ilerleme kaydetmek isteyen webmaster arkadaşların bilmesi gereken önemli bir nokta internet üzerinde gezen ve siteleri dolaşan robotlarla nasıl konuşulacağıdır. Bu robotlarla konuşmak sandığımızdan daha kolay olup bunun için robots adlı ve .txt uzantısına sahip bir dosya oluşturmamız ve bu dosyaya neler yazacağımızı bilmemiz gerekmektedir. Yazının ilerleyen bölümlerinde robots.txt dosyası hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.
Okumaya devam et SEO – Robots.txt

SEO – alan adı veya domain seçimi

Bu yazıda SEO ile ilgili 5 adet ipucu bulacaksınız ve bunları kendi yaptığım ve yapımına eşlik ettiğim sitelerdeki tecrübelerimle birleştirip size aktaracağım, şimdiden kaç tane seri yazacağımı bilmiyorum ancak şunu söyleyebilirim bende ipucu çok 😉 tabi bunları bir yerden kopyalayıp yapıştırmadığım için bazen bir ipucunu birden fazla seride yazmış olabilirim, aldırmayın siz…
Okumaya devam et SEO – alan adı veya domain seçimi

SEO – Arama motorlarından metin gizleme

Bilinen tüm arama motorlarında henüz resim içindeki metni yani OCR formatındaki yazıları tanıma ve indeksine ekleme gibi bir teknoloji bulunmamaktadır. Bu durum webmasterların özellikle mail adreslerini spamdan korumak için sitelerine yerleştireceği zaman etkilidir ve pek çok kimse bunu kullanmaktadır. Bunun yanında yazdığınız yazıyı arama motorlarından saklamak istiyorsanız yazının devamı size göre…
Okumaya devam et SEO – Arama motorlarından metin gizleme

SEO – web sitenizin notu

Web siteniz kaç para ediyor? şeklinde başlayan yazılar yazmayacak kadar bu işlerde yaşlandım 🙂 ancak böyle siteler de var biliyorsunuz değil mi? Bense bu yazıda size bambaşka bir siteden bahsedeceğim, bu siteyi ister SEO konusunda profesyonel danışman olacaksanız kullanın ister kendi siteniz için kullanın neticede bağlantısını vereceğim sitenin SEO konusunda size pek çok bilgi vereceğini ve doğru yönlendirmeler yaparak sizi daha iyiye götüreceğini düşünüyorum.
Okumaya devam et SEO – web sitenizin notu

SEO – Google Ban

SEO ile ilgili daha ayrıntılı yazılar yazmaya karar verdim ve bu konuda hem yeni başlayan webmasterları hem de ileri düzey olanları bilgilendirmeyi ve doğru ve de yeterli bir kaynak sağlamayı hedefliyorum. Öncelikle bir sitenin google’dan banlanması hususuna değineceğim, zamanla SEO konusunda belkide çoğu forum ve sitede bulamayacağınız çeşitli bilgilere ulaşabileceksiniz. Google ban ne demektir? Neden ban yenilmektedir? Yememek için neler yapılmalıdır?
Okumaya devam et SEO – Google Ban