Bir G/Ç aygıt hatası nedeniyle istek yürütülemedi

Geçen gece harici sabit diske yaklaşık 15 GB boyutunda dosya atıyorum, dosya gidiyor geliyor %25 de takılıyor ve başlıktaki hatayı veriyor. Tabiki derin araştırmalara girdim, böyle bir hata aldığınızda yapılacak işlemler kısaca şöyledir.

  1. Öncelikle harici diski farklı bir USB’ye takıp tekrar deneyin
  2. USB Kablosunu değiştirin
  3. Sabit diskinizde ve harici disk üzerinde bad sector taraması yapın, bunun için hdtune kullanabilirsiniz.
  4. Windows’un konu ile ilgili açıklamasına göz atın.

Böyle bir hata almamın nedenini bu şekilde araştırdım ve sonuçta sabit diskte bad sector nedeniyle aldığımı gördüm, bu bad sectorlar baş belasıdır ki bu yüzden bir sonraki sabit disk tercihim SD olacaktır, fiyatlarının biraz daha inmesini bekliyorum.

Bu bad sector konusunda neler yaptığıma gelince

  1. chkdsk ile tarattım o bölümü
  2. spinrite level 5 kullandım
  3. sabit diski birleştirdim mydefrag ile

Şu anda olabildiğince iyi, yani çok iyi değil ve halen veri kaybı yaşayabilirim çünkü halen var olan bad sectorlerin artması mümkün bunun yanında bu bad sectorlerin fiziksel zarardan mı yoksa manyetik zarardan mı olduğundan emin değilim, manyetik zarardan olmuşsa mutlaka bir şekilde düzelir ancak fiziksel hasarsa çok içaçıcı bir durum değil.

Böyle bir durumda kullanıcı iki şey yapabilir.

  1. Sabit diski anında yedekleyip yeni bir sabit disk alır
  2. Sabit diskini kullanmaya devam eder ama 3-5-7 gün yani belli aralıklarla bu diski yedekler ve önemli bilgilerini bu diskte bulundurmaz.

Ben sanırım 2.yi deneyeceğim.

Kolay gelsin

USB 3.0

Şu an kullandığımız çoğu anakart, harici disk vs.. bilgisayar donanımları USB 2.0 desteğine sahip, bu doğrultuda kablolar ve bu aygıtlarda sürücüler kullanılıyor ancak USB 3.0 geldiğinde bu bağlantı yaptığımız kablolar ve bundan daha önemlisi USB 3.0 destekleyen ürünler gelecek. Temelde USB 3.0 bize veri transferinde USB 2.0’dan yaklaşık 10 kat hızlı bir aktarım gücü sağlayacak. Kağıt üstünde ise tam olarak USB 2.0 480Mbps aktarım hızı sağlarken USB 3.0 5Gbps aktarım hızı sağlıyor.
Okumaya devam et USB 3.0

Windows 7’yi USB disk üzerinden kurmak

Netbook sahibiyim windows 7 satın almayı düşünüyorum ve bu işin nasıl yapılacağını çok araştırdım. Gariban 4GB usb diski nasıl kullanacağım diye, ülkemin güzide sitelerinde pek çok anlatım gördüm hepsinin hazırlayanlarına teşekkür ederim ancak tüm o ayrıntılara girmeden sadece bir programla, yazılımla herşeyi sanki basit bir yazılımı next next yaparak yükler gibi bir windows 7 bootable usb sabit disk nasıl oluşturulur ki? Anlatayım..
Okumaya devam et Windows 7’yi USB disk üzerinden kurmak

Canon 2,155,0 hatası ve Canon yazıcılara reset atmak!

Yazıcıyı çalıştırıyorsunuz bir resim taratmak istiyorsunuz size 2,155,0 şeklinde bir hata ile birlikte size aşağıdaki resmi gösteriyor.
Unlimited Free Image and File Hosting at MediaFire
Kabloya bakıyorum,tarayıcıya bakıyorum, tüm ayarları kontrol ediyorum ancak bir resmi taratamıyorum.
Okumaya devam et Canon 2,155,0 hatası ve Canon yazıcılara reset atmak!

USB Flash diskinizi anahtar gibi kullanın

USB flash diskinizi bilgisayarınızın anahtarı gibi kullanma fikri sizin de hoşunuza gittiyse bu yazıyı okumaya devam edin derim, windows işletim sistemi yüklü bilgisayarlarda bir de netframework 2.0 yüklüyse USB diskinizi bu amaçla kullanmamanız için tek eksiğiniz predator adında bir yazılım. Her ne kadar win+L tuş kombinasyonu size bir kolaylık sağlıyorsa da bilgisayarınızın tekrar açılması için elinizdeki flash diske ihtiyaç olduğunu bilmeniz ve o diski yanınızda taşımanız sanırım size daha ayrı bir rahatlama hissi verecektir.
Okumaya devam et USB Flash diskinizi anahtar gibi kullanın

USB diski virüslere karşı korumak

Geçenlere bir sunum hazırladım (bu arada sunum harika geçti, tebirkler yağdı tebrikler) neyse efendim, ben bu sunumu macbookta hazırladım windows kurulu bilgisayarda sunacağım, tam taktım USB’yi PC’ye, birden USB virüs aldı, adamlar rahat durmuyor Türkiye’de genele açık her bilgisayarda virüs tehlikesi var herkes bu virüslerin hangi sitelerin gezilmeye çalışılırken alındığını biliyor zaten bu tipler duvara tırmanırken bilgisayar kullananlar grubunda. Dedimki acaba bunun için ne yapılabilir nasıl yapsakta USB diskleri korusak sadece USB diskeri değil 1 TB harici disk aldığınızı ve tüm verinizi buna depoladığınızı düşünün…
Okumaya devam et USB diski virüslere karşı korumak

Skype USB üzerinden nasıl çalışır

Skype, msn messenger ve türevlerine benzeyen en azından aynı kategoride bulunan anında mesajlaşma yazılımlarından biri, ileride kullanım alanı daha da artacak bir yazılım gözüyle bakıyorum kendisine. Taşınabilir sürümü resmi sitesi tarafından sağlanmıyorken bu yazılımı nasıl USB disk üzerine yükleyeceğiz? Anlatalım…
Okumaya devam et Skype USB üzerinden nasıl çalışır

TrueCrypt and USB

Hi,

I assume that you already know something about Truecrypt, simply it is a security application for our valuable documents to forbid unauthorized persons who want to access them without our knowledge.

Now we discuss how we can secure our USB devices with Truecrpyt and at the end we would have our precious documents within an USB device and we are going to access them on any computer which has windows operating system already.
Okumaya devam et TrueCrypt and USB