Google ve 8004071c hatası

Google ürünlerinden google earth ile google chrome yüklemek istediğinizde (ister çevrimiçi isterseniz çevrimdışı yükleyicileri kullanın) almanız olası bir hata mesajıdır. Yazılımın yüklenemediğine dair bir mesaj penceresi karşınıza çıkar ve üzerinde 8004071c hede hede ve hede yazar. Çözümü ise.
Okumaya devam et Google ve 8004071c hatası

Windows 7 ve Vista prefetch ve superfetch değerlerinin değiştirilmesi.

Bu iki uygulamada ne işe yarar? Çok kısa bir tabirle, sık kullanılan uygulamaların daha hızlı çalışabilmesini, açılabilmesini ve onlara daha çabuk ulaşmanızı sağlamak için onlara RAM ayırır. Pretech klasörünün içeriğini silerek bilgisayarın daha hızlı açılacağı hususuna inanan kimselere inat bu gibi bir işlemin bilgisayarda yavaşlama yapacağını dahi söyleyebilirim çünkü windows eğer siz bunun yanında prefetch olayının devam etmesine izin verirseniz o dosyaları yeniden oluşturmaya çalışacak ve yine zaman kaybınız olacaktır ki bu klasörün alacağı dosya sayısı maksimum 128 adettir diy ebiliyorum. O nedenle bilgisayarınızda eğer prefetch ile ilgili bir değişiklik yapacaksanız belirteceğim yöntemle yapın, bu gibi kolay işler için ne-idü-ğü belirsiz programlar kullanmayın. Bu belirteceğim yöntem bilgisayarı hızlandırma yöntemi kesinlikle değildir, bana kalsa hiç dokunmayın ancak merak edenler için yazıyorum.
Okumaya devam et Windows 7 ve Vista prefetch ve superfetch değerlerinin değiştirilmesi.

windows 7 ve vista’da sabit disk kullanımı, hangi uygulama sabit diski çok kullanıyor?

Eski blog okur ve yazarlarımızdan Link kardeşim bir soru sordu “dizüstü bilgisayarımda Vista kullanıyorum ve ilk açıldığında hard disk yaklaşık 4-5 dakika sürekli çalışıyor, bu durum pil kullanım ömrünüde kötü yönde etkiliyor, buna çözüm önerin varmı?” bu konuya biraz eğilelim istedim. Acaba sistemde sabit diskimizi hangi uygulama çok kullanıyor? Okumaya devam et windows 7 ve vista’da sabit disk kullanımı, hangi uygulama sabit diski çok kullanıyor?

Windows search indeks servisinin ya da windows indeksleyerek arama özelliğinin etkisizleştirilmesi

Bu servis yani windowsun indeksleyerek dosya araması sonuçlara daha hızlı ulaşmanızı sağlayan bir uygulama ancak bu uygulamanın bir dezavantajı varsa, geri planda çalışan bir servisinin bulunması ve sürekli çalışması, özellikle benim gibi netbook kullanıcıları için çokta yararlı bir özellik değil, bu servisi etkisizleştiridiğinizde aradığınızı yine buluyorsunuz lakin daha geç sürüyor. Şimdi nasıl yapılacağını iki yolla anlatayım
Okumaya devam et Windows search indeks servisinin ya da windows indeksleyerek arama özelliğinin etkisizleştirilmesi

Acer Aspire 5315’e Windows XP Nasıl Yüklenir?

Eğer sen benim kardeşime tutarda dizüstü bilgisayarına Windows XP yüklemek için “ki kendisinde Orijinal Lisanslı XP yükleme diski varken” 100 dolar alırım dersen bende Vista önyüklenmiş gelen dizüstüne nasıl XP yüklenir bedava anlatırım. Siz olsanız ne yaparsınız? Sinirlenmez misiniz? Olacak iş değil inanın, bir arada kız arkadaşımın bilgisayarına virüs girmiş ve virüsü temizlemek için 20 YTL alırım diyen adama böyle sinirlenmiştim. Tabiki bu gibi insanların sorunları giderilecek ancak bu insafsızlık ve paraya düşkünlük nedir? İnanın bir iş yaparım eğer hakkım olmadığına inanırsam gram para alamam, virüs temizlemenin nersi 20 YTL olabilir ya da bir dizüstüne başka bir işletim sistemi yüklemek neden bir harici disk parası kadar pahalı olsun? Hadi bunları geçtim bu kimseler diyorlarki bilgisayar bizde kalacak, eğer sen bu işleme ok demişsen bilgisayar o adamda kalmalı tabiki yanlışlar silsilesi ancak yeme ihtimalin yüksek olan kazığın üstüne bir de bilgisayarındaki özel verileri böyle kimselere emanet edeceksin, kardeşime de kızdım ne akla hizmet? Neyse sizlere bu konudaki tavsiyem bilgisayarınızda eğer özel verileriniz bulunuyorsa ne amaçla olursa olsun tanımadığınız kimselere iyi niyet gösterip emanet etmeyin, aklının yarısını kullanmayı bilmeyen ve kendine hacker diyen internet cafe farelerinden bu işi ustaca yapan kimselere kadar geniş bir çerçevemiz var. Paranoyak olun demiyorum ancak bir işiniz hallolacak diye başka bir işiniz çıkmaza girmesin yukarıdaki örneklerde anlatmaya çalıştığım gibi. Şimdi konunun başlığına dönelim….
Okumaya devam et Acer Aspire 5315’e Windows XP Nasıl Yüklenir?

Windows Vista Memory Cache – RAM Önbelleği

Eğer XP kullansaydık ve RAM yetmiyor gibi bir şikayetimiz olsaydı yapacağımız işlem boşta kalan ancak çalışıyor gibi görünen RAM’i serbest bırakmaya yarayan bir yazılım kullanmak olurdu. Ancak Vista’da eğer bilgisayarınızın yavaşladığını hissediyorsanız ve bunun RAM ile ilgili olduğunu düşünüyorsanız elimizde çok değil sadece 2 seçenek var 1-) Ya RAM satın alacaksınız 2-) ya da yukarıda bahsettiğim gibi boşta ya da askıda kalan RAM’leri serbest bıraktırıp kullanacaksınız. Demiştim ya XP için bunu yazılımlar aracılığı ile yapıyoruz ancak Vista için bunu masaüstünde oluşturacağımız bir kısayolla yapmak çok kolay ve ek bir yazılımagerek yok. Nasıl yapıldığına anlatayım.
Okumaya devam et Windows Vista Memory Cache – RAM Önbelleği

Vista’da bittorent, emule ve diğer p2p yazılım hızlarının arttırılması

Vista’ya geçen kullanıcılar p2p yazılımlarını kullanırken indirme ve gönderme hızlarının azaldığından şikayet edebilirler. Bu azalmanın nasıl düzeltileceği konusunda bir araştırma yaptım ve sonuçta bunun nedeninin vistanın TCP/IP bağlantıları üzerinde etkili AutoTuning özelliğinden kaynaklandığını buldum. Eğer sizde Vista’da böyle bir yavaşlama hissederseniz AutoTuning özelliğini etkisizleştirebilirsiniz. Nasıl etkisizleştireceğinizi ya da tekrar etkinleştireceğinizi anlatayım.
Okumaya devam et Vista’da bittorent, emule ve diğer p2p yazılım hızlarının arttırılması

Windows Xp Service Pack 3 ve Windows Vista Service Pack 1 için Haziran 2008 güvenlik DVD’si

Bu imaj dosyası windows xp service pack 3 ve windows vista service pack 1 için gerekli olan, kritik değerde önem taşıyan güncellemeleri içermekte. Bu imaj dosyası 2.5 GB büyüklüğünde indirdikten sonra DVD’ye yazdırmalısınız. Bu iso imajı windowsun desteklediği her dil için gerekli olan güncellemeleri içermekte yani sadece ingilizce değil aynı zamanda Türkçe işletim sistemleri için de kullanılabilir. Bu paket içinde aslen 3 adet kritik değerde güncelleme mevcut, bunlardan biri bluetooth için diğer ikisi ise internet explorer için ve bu 3 adet kritik güncelleme nerdeyse tüm windowsları etkiliyormuş. Dosyayı bu bağlantıdan indirebilirsiniz.
Kolay gelsin.