Masaüstü simge ya da icon boyutlarının değiştirilmesi

Belki sizler de 10 inch ya da küçük boyutlarda bir bilgisayar kullanıyorsunuz. Gerçi bunlara bilgisayar değilde netbook demek daha doğru olur bana kalsa hepsi compüter ama modaya ayak uydurmakta fayda var. Bu netbooklara ise genelde ya linux ya da şu ara moda oldu XP (hatta xp’nin miyadı bu nedenle uzadı diyebiliriz) kurulu olarak geliyor. Ancak gelen masaüstlerindeki simgelerin boyutları çok büyük ve inanın eğer 15 tane program kurup hepsininde masaüstünde simge oluşturmasını isterseniz vay halinize, bu büyük bir laptopta 640*480 çözünürlükte vistaya bakmakla aynı şey gibi 🙂 yazının ilerleyen bölümlerinde ilave bir yazılıma ihtiyaç duymadan bu simgelerin boyutlarını nasıl değiştirebileceğinizi anlatacağım.
Okumaya devam et Masaüstü simge ya da icon boyutlarının değiştirilmesi

Acer Aspire 5315’e Windows XP Nasıl Yüklenir?

Eğer sen benim kardeşime tutarda dizüstü bilgisayarına Windows XP yüklemek için “ki kendisinde Orijinal Lisanslı XP yükleme diski varken” 100 dolar alırım dersen bende Vista önyüklenmiş gelen dizüstüne nasıl XP yüklenir bedava anlatırım. Siz olsanız ne yaparsınız? Sinirlenmez misiniz? Olacak iş değil inanın, bir arada kız arkadaşımın bilgisayarına virüs girmiş ve virüsü temizlemek için 20 YTL alırım diyen adama böyle sinirlenmiştim. Tabiki bu gibi insanların sorunları giderilecek ancak bu insafsızlık ve paraya düşkünlük nedir? İnanın bir iş yaparım eğer hakkım olmadığına inanırsam gram para alamam, virüs temizlemenin nersi 20 YTL olabilir ya da bir dizüstüne başka bir işletim sistemi yüklemek neden bir harici disk parası kadar pahalı olsun? Hadi bunları geçtim bu kimseler diyorlarki bilgisayar bizde kalacak, eğer sen bu işleme ok demişsen bilgisayar o adamda kalmalı tabiki yanlışlar silsilesi ancak yeme ihtimalin yüksek olan kazığın üstüne bir de bilgisayarındaki özel verileri böyle kimselere emanet edeceksin, kardeşime de kızdım ne akla hizmet? Neyse sizlere bu konudaki tavsiyem bilgisayarınızda eğer özel verileriniz bulunuyorsa ne amaçla olursa olsun tanımadığınız kimselere iyi niyet gösterip emanet etmeyin, aklının yarısını kullanmayı bilmeyen ve kendine hacker diyen internet cafe farelerinden bu işi ustaca yapan kimselere kadar geniş bir çerçevemiz var. Paranoyak olun demiyorum ancak bir işiniz hallolacak diye başka bir işiniz çıkmaza girmesin yukarıdaki örneklerde anlatmaya çalıştığım gibi. Şimdi konunun başlığına dönelim….
Okumaya devam et Acer Aspire 5315’e Windows XP Nasıl Yüklenir?

Windows Xp Service Pack 3 ve Windows Vista Service Pack 1 için Haziran 2008 güvenlik DVD’si

Bu imaj dosyası windows xp service pack 3 ve windows vista service pack 1 için gerekli olan, kritik değerde önem taşıyan güncellemeleri içermekte. Bu imaj dosyası 2.5 GB büyüklüğünde indirdikten sonra DVD’ye yazdırmalısınız. Bu iso imajı windowsun desteklediği her dil için gerekli olan güncellemeleri içermekte yani sadece ingilizce değil aynı zamanda Türkçe işletim sistemleri için de kullanılabilir. Bu paket içinde aslen 3 adet kritik değerde güncelleme mevcut, bunlardan biri bluetooth için diğer ikisi ise internet explorer için ve bu 3 adet kritik güncelleme nerdeyse tüm windowsları etkiliyormuş. Dosyayı bu bağlantıdan indirebilirsiniz.
Kolay gelsin.

WinSCP – WinDirStat – 7zip – CDBurnerXP – Putty – Greatnews

Belirli zaman aralıkları ile size beğendiğim yazılımları, toplu bir şekilde ve bir kategori altında kısa anlatımları ile tanıtmayı düşünüyorum, eğer bu yazılımlar windows yazılımları değilse, başlıkta belirtilecek eğer windows yazılımı ise belirtilmeyecektir. Özelliği ise tüm yazılımların açık kaynak kodlu ve ücretsiz olması ön planda tutulacak olması, çok beğenilen ücretli bir yazılım tavsiye edeceksem nedenlerini size sayacağım :)..Başlayalım…. Okumaya devam et WinSCP – WinDirStat – 7zip – CDBurnerXP – Putty – Greatnews