Bootmgr eksik , ctrl alt del basıp yeniden başlatın (BOOTMGR is missing Press Ctrl Alt Del to restart)

Merhaba,

Yaşadığım bu sorunla ilgili olarak sizlere ufak bir bilgi vermek ve benim başıma nasıl geldiğini anlatmak istedim.

Kendime bir adet önyüklenebilir ya da boot edilebilir Linux USB hazırladıktan sonra bu USB aracılığı ile sistemi başlatmaya çalıştığımda aldığım bir hataydı.

Çözümü ise o kadar zor değil, benim bu hatayı almamım nedeni, USB diskin formatı ya da biçiminin NTFS olması idi, bu format FAT32’ye çevrildiğinde ortada bir sorun kalmamıştı.

Benzeri bir sıkıntı yaşarsanız, yukarda söylediğim çözüm önerisini dikkate alabilirsiniz.

Kolay gelsin..

Taşınabilir diskten EFİ GPT sistem bölümü ve kurtarma recovery bölümünün silinmesi

Aldığınız bilgisayarda 64bit windows işletim sistemi kuruluysa ve bu bilgisayardaki sabit diski çıkarıp taşınabilir bir disk gibi kullanmak istiyorsanız (belki yerine SSD takmak isteyeceksiniz) çıkardığınız  sabit diske format atarsınız, böylece belki başka bir bilgisayarda HDD ya da alacağınız disk kutusu ile taşınabilir disk şeklinde de kullanabilirsiniz.

Bu format işlemini windows arayüzü ya da yönetimsel araçlar kısmındaki disk yönetiminden yapmak isterseniz, silemeyeceğiniz ya da format atamayacağınız bazı bölümler olduğunu görürsünüz. Bu bölümler başlıkta da bahsettiğim EFİ sistem bölümü ve kurtarma bölümü ya da recovery bölümü olarak geçer. EFİ yine çok yer tutmasa da kurtarma bölümü 20-25 GB yer kaplar, işte biz artık taşınabilir özellikte kullanacağımız bu disk için gerekli olmayan bu bölümleri silerek ekstra yer kazanabiliriz.

Bunun için Donatılar -> Komut İstemi uygulamasını çalıştırın.

Ekrana diskpart yazın, diskpart bir windows disk düzenleme uygulamasıdır.

list disk komutunu verin ve böylece sistemde olan diskler listelenecektir. Burada işletim sisteminin yüklü olduğu ya da önemli verileri kaydettiğiniz diskleri diğerlerinden ayırmanız lazım, bunun için boyutu kullanabilirsiniz. Mesela aşağıda şekilde gördüğünüz gibi benim işletim sistemimin yüklü olduğu sabit disk boyutu 111 GB ve asıl formatlamak istediğim ve başka bir bilgisayardan çıkardığım disk ise 750 GB, bu yaklaşık değerler ile işlem yapamk istediğim disk numarasının 1 olduğunu buluyorum. Sizde biçimlendirmek istediğiniz disk numarasını disk boyutunundan yararlanarak bu şekilde bulabilirsiniz, aşağıdaki select disk komutunun yanına burada bulduğum ve biçimlendirmek istediğim diskin numarasını yazıyorum, tekrarlıyorum bu numara sizin sistemde farklı olacaktır.

Select Disk 1(unutmayın 1 yerine siz işlem yapacağınız disk numarasını yazacaksınız, o kadar dil döktüm sorumluluk kabul etmem yani 🙂 yanlış bir şey silersiniz, aman dikkat!)

Ve son olarak vereceğim clean komutu ile bu disk üzerindeki tüm bölüm bilgilerini siliyorum ki daha sonra Denetim Masası -> Yönetimsel Araçlar -> Disk Yönetimi penceresinden sabit diski biçimlendirebileyim.

efi diskpart 300x148 Taşınabilir diskten EFİ GPT sistem bölümü ve kurtarma recovery bölümünün silinmesi

Evet bu işlemde bu kadar…

Not: Ancak bu işlemlerin herhangi bir noktasında istediğiniz verimi alamazsanız ya da sonuca ulaşamazsanız o zaman  çoğu sabit disk işlemini yapmanızı sağlayan ve ücretsiz olan EaseUS Partition Master Home Edition  adlı yazılımı kullanmanızı tavsiye ederim.

 

c004c008 hata kodu

Windows etkinleştirirken alınan bir hata kodudur, bu durumda windowsunuzu internet aracılığı ile etkinleştiremezsiniz, bunun için yapmanız gereken şey, telefon ile etkinleştirmektir,  bunun için iki adet numara vereceğim bunlar 08002113939 (ücretsiz) ve 02123366999 (ücretli) telefonla etkinleştirme hatlarıdır, buraları arayarak, internet aracılığı ile etkinleştiremediğiniz ürününüzü çok kolay bir şekilde etkinleştirebilirsiniz. Önemli olan nokta telefonla etkinleştirme seçeneğini seçtikten sonra windowsun size vereceği 54 haneli numrayı telefonda girmek daha sonra aynı şekilde size 54 haneli bir etkinleştirme kodu verilecek ve bu kodu da aynı pencereye girerek işletim sisteminizi etkinleştirebilirsiniz.

Bir G/Ç aygıt hatası nedeniyle istek yürütülemedi

Geçen gece harici sabit diske yaklaşık 15 GB boyutunda dosya atıyorum, dosya gidiyor geliyor %25 de takılıyor ve başlıktaki hatayı veriyor. Tabiki derin araştırmalara girdim, böyle bir hata aldığınızda yapılacak işlemler kısaca şöyledir.

  1. Öncelikle harici diski farklı bir USB’ye takıp tekrar deneyin
  2. USB Kablosunu değiştirin
  3. Sabit diskinizde ve harici disk üzerinde bad sector taraması yapın, bunun için hdtune kullanabilirsiniz.
  4. Windows’un konu ile ilgili açıklamasına göz atın.

Böyle bir hata almamın nedenini bu şekilde araştırdım ve sonuçta sabit diskte bad sector nedeniyle aldığımı gördüm, bu bad sectorlar baş belasıdır ki bu yüzden bir sonraki sabit disk tercihim SD olacaktır, fiyatlarının biraz daha inmesini bekliyorum.

Bu bad sector konusunda neler yaptığıma gelince

  1. chkdsk ile tarattım o bölümü
  2. spinrite level 5 kullandım
  3. sabit diski birleştirdim mydefrag ile

Şu anda olabildiğince iyi, yani çok iyi değil ve halen veri kaybı yaşayabilirim çünkü halen var olan bad sectorlerin artması mümkün bunun yanında bu bad sectorlerin fiziksel zarardan mı yoksa manyetik zarardan mı olduğundan emin değilim, manyetik zarardan olmuşsa mutlaka bir şekilde düzelir ancak fiziksel hasarsa çok içaçıcı bir durum değil.

Böyle bir durumda kullanıcı iki şey yapabilir.

  1. Sabit diski anında yedekleyip yeni bir sabit disk alır
  2. Sabit diskini kullanmaya devam eder ama 3-5-7 gün yani belli aralıklarla bu diski yedekler ve önemli bilgilerini bu diskte bulundurmaz.

Ben sanırım 2.yi deneyeceğim.

Kolay gelsin

dosya veya dizin bozuk ve okunamaz durumda

Bugün 320 GB içinde önemli belgelerin olduğu taşınabilir diski windows 7 kurulu olan bilgisayara taktım değişik hatalar aldım. Mesela birinde diski biçimlendirmemi istiyor diğerinde de dosya türü RAW diyor. İçinde de pek çok bilgi var, neyseki kurtardım ve şimdi eskisi gibi çalışıyor. Aşağıdaki adımları takip edin lütfen.

1-) Başlat -> Tüm Programlar -> Donatılar -> Komut istemi
2-) Açılan DOS ekranına chkdsk /r E: yazın burada E harfi sizin diskinizin aldığı harfle değişmeli.
3-) Enter tuşlayın ve 2-3 saat kadar bekleyeceksiniz, tabiki diskin ve sorunun boyutuna göre bu süre değişebilir.

verdiğimiz komutun anlamı ne onu kısaca açıklayayım, diyebilirsiniz neden bunu komut satırından yapıyoruz, doğrudan sağ tık vs.. ile yapamazmıyız, denedim olmuyor, sadece komut satırı ile oluyor.

buradaki /r komutu ile anlatmak istediğimiz şu: Diski tara, kötü sektörleri belirle ve bu sektördeki halen okunabilir haldeki verileri kurtarmaya çalış.

Kolay gelsin..

OEM mi Kutu mu?

Windows işletim sistemi satın almaya gitmeden önce sorulan en önemli sorulardan birisidir. Aynı ürünün kutulu ve oem olarak satılan sürümleri arasındaki fiyat farkını gören ve bunda bir çapanoğlu olabilir şeklinde düşünen ya da bu farkın nedeni nedir, oem almam bir dezavantaj sağlar mı ya da kutu almam bir avantaj sağlar mı diye düşünen herkesin merak edebileceği bir soruyu aydınlatmaya çalışacağım. Öncelikle oem nedir? Açılımı “Original Equipment Manufacturer”, bu kelime oyunlarını bir kenara bırakalım, kafa ütülemeyelim, en basit sorudan başlayalım ve tüm soruları yanıtlayalım. 🙂
Okumaya devam et OEM mi Kutu mu?

Windows arama kutusu geçmişi

Windows 7 kullananlar, bir klasör açtıklarında sağ yukarıda bulunan arama kutusunu kullanarak dosya aratması yapabilirler ancak bu yaptıkları aramayı ya da arama yaparken kullandıkları kelimeler windowsun belleğine alınır aslında kayıt defterinde tutulur. Bir kaç aramadan sonra bu bölgeye fareyi getirdiğinizde diğer arama kelimelerinin göründüğünü fark edersiniz. Yaptığınız eski aramaları nasıl silersiniz onu anlatacağım.
Okumaya devam et Windows arama kutusu geçmişi

Sistem Geri Yükleme’nin kapatılması

Sistem geri yükleme özelliğini kullananlar muhakkak vardır ancak ben kullanmayanlar kervanındayım bunun bazı nedenleri var, öncelikle sabit diskte belli bir yer kaplayan dosyalar oluşturuyor, sistemi yerli yersiz zorlayabiliyor, bazı virüsler taramalardan kaçmak bu özelliği kullanabiliyor ve kendisini sistem geri yükleme noktasına kopyalayabiliyor bu arada sizde ben şu geri yüklemeyi kurayımda virüsten kurtulayım diyorsunuz ancak ne mümkün, yükleyeceğiniz geri yükleme çoktan enfekte olmuş. Bu nedenlerden dolayı sistem geri yüklemeyi kapatarak kullanmayı tercih ediyorum. Peki geri yüklemeyi kapattım ancak sabit diskte daha önce eğer yapılmışsa kalan geri yükleme dosyalarını nasıl sileceğim? Şimdi size bunun anlatacağım.
Okumaya devam et Sistem Geri Yükleme’nin kapatılması