Bu sayfaya erişmek için yeterli izniniz yok, bir wordpress hatası!

Yanılmıyorsam uzun zamandır eski bir wordpress sürümü kullanıyordum, daha sonra bu sürümü güncelledim ve güncelledikten sonra hiç girmedim çünkü uzun bir tatile çıkmıştım, neyse girip şuraya bir iki kelam yararlı bir şeyler paylaşayım dediğimde bu hatayı aldım, admin olarak giriyorum, şifre sıfırlıyorum olmuyor, daha sonra aşağıda bahsettiğim uygulamayı gerçekleştirdim ve wordpress’e sorunsuz girmeye başladım. Böyle bir hata ile karşılaşırsanız deneyebilirsiniz.

wp-config.php dosyasını açın ve bu dosyanın içinde aşağıdaki satırları bulun

define(‘AUTH_KEY’, ‘buraya eşsiz karakter kümenizi yerleştirin’);
define(‘SECURE_AUTH_KEY’, ‘buraya eşsiz karakter kümenizi yerleştirin’);
define(‘LOGGED_IN_KEY’, ‘buraya eşsiz karakter kümenizi yerleştirin’);
define(‘NONCE_KEY’, ‘buraya eşsiz karakter kümenizi yerleştirin’);

Bu satırları bu bağlantıdaki benzeri satırlarla değiştirin. Daha sonra yaptığınız değişikliği kaydedip, siteye tekrar girmeye çalışın, büyük ihtimalle sorununuz çözülmüş olacaktır.

wordpress yazı yazma sorunu

WordPress sürümü yükselttiğinizde bazen yazı yazma sayfasında görsel editörün olmadığını, etiketler bölümündeki ekle düğmesinin kaybolduğunu görür ve işlevsel bir şekilde yazı yazmak konusunda sıkıntı çekersiniz, yazı yazma ya da post-new.php uzantılı adresin açtığı sayfada editörde bu eksiklikleri görürüseniz yapmanız gerekn bir kaç şey var, öncelikle bunları yapıp eğer çözüm bulamazsanız daha derin bir araştırmaya girmenizi tavsiye ederim.
Okumaya devam et wordpress yazı yazma sorunu

WordPress » (raquo) simgesinin başlıklardan kaldırılması ve yerine yenisinin yerleştirilmesi

WordPress öntanımlı olarak başlıklarda bu ayıracı kullanıyor, bu da arama sonuçlarına LT Bilge Blog » Torrent Nedir? şeklinde yansıyor, kişisel olarak böyle görünmesinden hoşlandığım söylenemez o yüzden değiştirmeye karar verdim, nasıl yapılıyor anlatmak istiyorum, basitte olsa zorda olsa anlatacağım… 🙂
Okumaya devam et WordPress » (raquo) simgesinin başlıklardan kaldırılması ve yerine yenisinin yerleştirilmesi

WordPress otomatik yazı gönderme, zamanlanmış yazılar

Çoğu günlüğün ve LT’nin de kullandığı bir yazılım olan WordPress hergün yenilenen bir özellikle karşımıza çıkmakta, bu yeni özelliklerin tanıtımlarıyla sık karşılaşıyoruz. O yüzden bu yazıda size WordPress’in eklentiye ihtiyaç duymayan zaten içerisinde eskiden beri bulunan yararlı bir özelliğinden bahsedeceğim.
Okumaya devam et WordPress otomatik yazı gönderme, zamanlanmış yazılar

WordPress resimleri yeniden boyutlandırma, otomatik sığdırma, küçültme

Geçenlerde günlüğü geziyorum, bazı sayfalarda resimlerin yazı alanları dışına taştığını ve günlüğe hoş olmayan bir görüntü verdiğini düşündüm, nasıl yapsamda bunu düzenlesem ve resimleri metin yazdığım alana taşmadan sığdırsam diye düşünüyordum. Daha sonra baktım olacak gibi değil hemen her Türk gencinin yapacağı ve bir kısmınında yapmayacağı gibi eklenti avına düştüm ama eklentiye gerek olmadığını kolay bir css düzenlemesi ile bunun ayarlanabileceğini anlamam uzun sürmedi. Büyük ihtimalle sizinde wordperss tema klasörünüz içinde style.css içinde bir dosya vardır. Bu dosyayı bir metin editörü ile açalım, daha sonra aşağıdaki css kodunu style.css dosyası içine yerleştirelim.

p img {padding: 0; max-width: 100%}

Bundan sonra resimleriniz metin yazdığınız yere sınırlı kalacak, taşmayacak (altta 1024*768 bir masserati’nin nasıl sığdırıldığını göreceksiniz), eğer resim çok büyük bir resim ise resmin üzerine tıklayan kullanıcılarınız, tam resme ulaşabilecekler. Bunun yanında eğer illa resmin altında resim yeniden boyutlandırılmıştır gibi bir ibare istiyorsanız, tabiki javascrpit destekli bir eklentiye ihtiyacınız var ancak ben o kadar eklenti meraklısı değilim, bence sizde olmayın 🙂 böyle gül gibi geçinip gidiyoruz.

2639628258 1286341166 o Wordpress resimleri yeniden boyutlandırma, otomatik sığdırma, küçültme

WordPress spamdan korunmak için WP-reCAPTCHA

Belli bir süredir anlamadığım derecede fazla miktarda kullanıcı kaydı yapılıyordu günlüğe, bunun önüne geçmek istedim, bir ara kullanıcı kaydını kapatayım dedim ancak kalıcı bir çözüm olmayacaktı, kendi kendime captcha sayfası hazırlamak istedim ancak zaman kısıtlı olduğu onun yerineWP-reCAPTCHA eklentisini kullandım. Captcha’nın ne olduğu konusunda burada bir yazı yazmıştım ancak bu güne kadar günlükte kullanmamıştım ama günlüğün popülerliği ve PR değeri arttıkça bir gereklilik haline geldi. CAPTCHA Wordpress spamdan korunmak için WP reCAPTCHA Çoğumuz Captcha girmekten hoşlanmıyoruz ancak konunun bir de site yönetme durumu söz konusu, alınan spamların sayısı arttıkça insana yapacak fazla birşey bırakmıyorlar.Kısaca nasıl yükleyeceğinizden bahsedeyim, wp-recaptcha klasörünü /wp-content/plugins dizinine atıyor daha sonra wordpress yönetici panelinden Eklentiler sekmesini seçip, bu eklentiyi etkinleştiriyorsunuz. Etkinleştirdiğinizde yine wordpress yönetici bölümündeki ayarlar kısmında reCAPTCHA adlı bir bölüm ortaya çıkıyor, bu sayfada reCAPTCHA Key denen ve girmenizi gerekecek Public Key ve Private Key alanları bulunmakta, bu alanlara girilecek değerleri ise recaptcha sitesinden alacağınız hesapla ulaşabilirsiniz. Bu bölgelere de gerekli bilgileri girdikten sonra ne için bu korumayı etkinleştirmek istediğinizi yine bu keyleri girdiğiniz bölümden seçeceksiniz, ben sadece kayıt bölümü için kullanmak istedim, dilerseniz yorumlar için de kullanabilirsiniz.

Not: Uygulamanın Türkçe arayüze sahip olanı da bulunmakta bu nedenle günlüklerinize koyduğunuz zaman yeni kayıt yaptıracak kullanıcılar “bu ne yahu” 🙂 demeyeceklerdir.

n
{democracy_archives}
Democracy WordPress eklentisi sorunu

Bu wordpress eklentisi günlüğünüze anket eklemenizi sağlıyor, bu anketleri yazılarınızın içine, sidebar’a ya da anket arşivi oluşturmak istiyorsanız bir sayfaya yansıtabiliyorsunuz. Eklentinin indirileceği sitenin bağlantısı bu, ancak buradan indireceğiniz biçimiyle ile bir anket arşivi yapmak isterseniz, ekranda sadece n harfininin olduğu bir sayfa ile karşılaşabilirsiniz. Bu sorunu engellemek için yapmanız gereken
Okumaya devam et n

{democracy_archives}

Democracy WordPress eklentisi sorunu

Tema değişikliği 2 ve son

Sanıyorum bu son tema değişikliği olacak, önümüzdeki günlerde bu kadar zaman bulamayabilirim. Neden janjanlı ya da cancanlı olan tema yerine böyle sade bir tema tercih ettim çünkü eski temamızda bir sorun hasıl oldu (elim ayağım rahat durmadığı için) hemde uyumama 5 var, teknik bir sorundu ve uykusuzluğun verdiği yorgunlukla uğraşmak ve sorunu çözmek istemedim, daha sonra temaları gezerken bu tema ile karşılaştım, ilk önce birbirimize bakındık sonra saçlarından tuttuğum gibi 🙂 işte karşınızda, sade, sütunlu, widget destekli vs’li kullanışlı bir tema, sanmıyorum artık değişmez arkadaşlar. 🙂
Hayırlı olsun diyelim.