NFReader

Daha önce bir yazıda bahsetmiştim NFReader’ın ne olduğundan, kendisi bir RSS Okuyucusudur. Özellikle USB bellek için tercih ettiğim bir yazılım olması yanında kurulum gerektirmemesi ve boyutunun çok küçük olması (338 KB) benim bu yazılımı seçmem konusunda etkili oldu diyebilirim. Yazılımın beni kendisine çeken diğer bir özelliği ise küçük RSS simgesinin (turuncu üstünde bir nokta ve 2 çizik olan) yazılımın her yerinde olması, bilinç altımda bu simgeye karşı bir sempati duyduğuma karar verdim. Şimdi ise ekran görüntüleri ile birlikte size tanıtmak istiyorum.
Okumaya devam et NFReader

RSS Reader veya RSS Okuyucu

RSS, değişen site içeriklerinden tarayıcı ile site site gezmemize gerek kalmadan fark etmemizi ve ulaşmamızı sağlayan, içeriği biz gitmeden ayağımıza getiren bir uygulamadır. RSS ile ilgili daha önce yazdığım bu yazıyı okursanız bilgilendirici olacaktır. Bu başlıkta RSS Reader veya RSS Okuyucu yazılımlar önereceğim sizlere ve zaman zaman bu başlığı güncelleyeceğim.

Okumaya devam et RSS Reader veya RSS Okuyucu

XnView ile watermark (filigran) nasıl eklenir?

Watermark:Türkçe’si filigran olan bu terim, belge üzerine basılı damgadır diyebiliriz, bu damga o belgenin gerçek olduğunu, size ait olduğunu gösterir bunun dışında değişik şekillerde de kullanılır illa bir belge ve ona basılan damga ile sınırlamamak gerekir, mesela bir DVD’ninde filigranı vardır, bir ses dosyasının da ya da bir resmin üzerine başka sitelerde izinsiz yayınlanmasını önlemek istiyorsanız filigran ile kendi site adınızı ekleyebilirsiniz ya da bir pdf dosyasına kendi adınızı ya da şirketinizin logosunun filigran olarak ekleyebilirsiniz, parayı ışığa tuttuğumuzda beliren Atatürk resmi de o paranın filigranıdır. Bu yazıda resimlerinize nasıl filigran ekleyeceğinizi XnView ile bunu nasıl yapacağınızı anlatacağım, bu yazılımını seçtim çünkü multiplatform yani linux, windows ve mac üzerinde çalışabilen bir yazılım.

Okumaya devam et XnView ile watermark (filigran) nasıl eklenir?

AM-Deadlink

Daha önceden AM-NoteBook adlı yazılımın Türkçe çevirisini yapmıştım, Firefox 3.0’da bir güvenlik açığı çıktığı için birazda Firefox’tan açık konuşmak gerekirse sıkıldığım ve değişiklik aradığım için eski gözdelerimden olan Opera kullanmaya başladım. Opera ile ilgili yazılar okurken bu yazılım ile karşılaştım, öncelikle ücretsiz bir yazılım olduğunu belirtmeliyim, Opera ile birlikte bu yazılımı özellikle yer imlerini düzenlemek için kullanıyorum, mesela aynı yer imine ait birden fazla giriş varsa buluyor, yer imleri için faviconları indirebiliyor ve yer imlerini yedekleyebiliyor bunu sadece Opera için değil, firefox, internet explorer, mozilla tarayıcıları için de yapabiliyor. Yer imleriniz, sık kullanılanlarınız, favorileriniz ya da bookmarklarınız ile ilgili düzenlemeler yapmak için am-deadlink bence gayet yararlı ve başarılı bir yazılım.

Bilmeyen Opera kullanıcıları olabilir, Opera tarayıcısı yeni yani 9.5 sürümünde faviconları kaydederken aynı zamanda ilişkili bir .idx dosyası oluşturuyor, eskiden böyle bir .idx dosyası oluşturma gibi bir durum söz konusu değildi, inanın sebebini bilmiyorum araştırmadım, neyse am-deadlink 3.2 bu özelliği desteklemezken bu beta sürümü destekliyor, kullanıcılara duyrulur.

Look’n’Stop Personal Firewall

Look’n’Stop Personal Firewall uzun arayışlar sonunda keşfettiğim ve Türkçe’ye çevirip sizlere sunmaktan gerçekten çok zevk aldığım bir program.

Look’n’Stop hakkında o kadar çok konuşulabilirki bunları size maddeler halinde sunmak sanırım hem anlatım hemde zaman açısından en ekonomik olanı olacaktır.

Okumaya devam et Look’n’Stop Personal Firewall

Güvenli dosya silinmesi, shredding ve wiping

Bu yazıda çoğunuzun kullandığına inandığım windows işletim sisteminde dosyaları silmenin farklı bir boyutunu ele alcağız buna ingilizcede wiping ya da shredding denmektedir.

Olayın temeli aslında aynen bu örnekte anlattığım gibidir.

Okumaya devam et Güvenli dosya silinmesi, shredding ve wiping