Shardana Antivirus Kurtarma diski

Shardana amca ya da hala (geçen dolmuşta hiç tanımadığım bir hişşş halaoğlu şunu uzatsana dedi bu arada parayı uzatıp, bu minübüs muhabbetlerine bir bakın arada, arkadan vermeyen kaldımı der dolmuş şoförü sonra abla sen verdin mi? daha çok var bunlardan googling yapın biraz vaktiniz ya kızarak ya da gülerek ama duygu dolu geçsin) anlaşılan o ki gerçekten sıkılmış ve tüm antivirüs sitelerini ziyaret etmiş, daha sonra karar vermiş bunların kurtarma CD imaj ya da kalıp dosyalarını bir araya getirmeye ve tek bir boot (boot:bilgisayar ilk açıldığında kendini yükleyebilen) cd ya da kalıp dosyası hazırlamaya karar vermiş, güzelde yapmış bunu da bize sunmuş.
Okumaya devam et Shardana Antivirus Kurtarma diski

Microsoft Security Essentials hazır!

Daha önce hiç bahsetmedim ama güvenlikle ilgilenen kimseler bu yazılımı yani MSE’yi beta hatta alfa sürümlerinden dahi tanıyordur çünkü o zamanlarda dahi güvenlik testlerine girmiş ve kendine üst sıralarda yer bulmuştur. Bu sebeple LT size bu yazılımı beğenerek tavsiye tabiki edecektir. 🙂 Şimdi size uygulama hakkında biraz bilgi vereyim isterseniz.
Okumaya devam et Microsoft Security Essentials hazır!

Windows 7’yi USB disk üzerinden kurmak

Netbook sahibiyim windows 7 satın almayı düşünüyorum ve bu işin nasıl yapılacağını çok araştırdım. Gariban 4GB usb diski nasıl kullanacağım diye, ülkemin güzide sitelerinde pek çok anlatım gördüm hepsinin hazırlayanlarına teşekkür ederim ancak tüm o ayrıntılara girmeden sadece bir programla, yazılımla herşeyi sanki basit bir yazılımı next next yaparak yükler gibi bir windows 7 bootable usb sabit disk nasıl oluşturulur ki? Anlatayım..
Okumaya devam et Windows 7’yi USB disk üzerinden kurmak

Notepad yerine notepad2, netbook kullanıcıları için metin editörü önerisi

Daha önceki metin editörü adlı yazımda size 4 tane metin editörünü önermiş ve bunlar hakkında kısa bilgiler vermiştim. O zamanki yazının yoğunluğundan ve okuyucuyu fazla sıkmamak için windowsun öntanımlı metin editörü olan notepad yerine notepad2’nin nasıl yerleştirileceğini anlatmamış ama ilgili bağlantıyı vermiştim. Şahsen o zamanda notepad2 kullansam da benim favori metin editörüm notepad++ olmuştur gelin görünki şu aralar favori editörüm notepad2 ve neden böyle, nasıl notepad ile değiştirilir detaylı bir şekilde anlatayım sizlere.
Okumaya devam et Notepad yerine notepad2, netbook kullanıcıları için metin editörü önerisi

1 yıllık bedava yazılım kampanyası!

Yazılım şirketlerinin yapmış olduğu ve beğendiğimiz forumlarda gerekse de günlüklerde takip ettiğimiz bu gibi kampanyalar iki tarafıda düşündüğümüzde acaba nasıl bir etki bırakıyor. Acaba yazılım satışlarını arttırıyor mu? Kullanıcılar bundan memnun mu?
Okumaya devam et 1 yıllık bedava yazılım kampanyası!

Prevx nedir? Nasıl bir güvenlik yazılımıdır?

Bilgisayarınızı en yeni tehditlere karşı koruyan bir yazılım diyebiliriz. Bunu nasıl yaptığını kısaca özetlersek, bilgisayarınızda prevx yüklü ve bir zararlı bulundu bu zararlı ayrıntıları ile birlikte anında prevx sunucularındaki veritabanına gidiyor, o an dünya üzerinde hangi bilgisayarda prevx yüklü ise o bilgisayarda bu zararlı hakkındaki bilgi sunuculara ulaştığı an koruma altına alınıyor. Bunun yanında prevx veritabanlarına bağlı olmadan davranış temelli koruma da sağlıyor. Bunda antivirüs yazılımı ile farklı olan ne var bana biraz daha ayrıntılı bilgi verir misiniz? derseniz yazının devamında sıkılacağınız kadar ayrıntı bulabilirsiniz.
Okumaya devam et Prevx nedir? Nasıl bir güvenlik yazılımıdır?

Subversion nedir? Trunk, branch ve tag klasörlerinin görevleri nelerdir?

Günümüz yazılım geliştiricileri, kaynak dosyaları belirli bir yerde toplayarak işlerini kolaylaştırmaktadırlar, bu konuda en büyük yardımcıları ise Subversion’dur. Artık yazılımlar sadece bir ülkeden ve aynı dili konuşan geliştiriciler ile değil, pek çok ülkeden farklı dilleri konuşan geliştiricilerin katkılarıyla oluşturulmaktadır ve onların işini kolaylaştıracak her araç önemlidir.
Okumaya devam et Subversion nedir? Trunk, branch ve tag klasörlerinin görevleri nelerdir?

Gönderilmiş postaların geri çağrılması

İlginç bir konu değil mi? Birine e-posta gönderiyorsunuz ve bu e-postayı karşı taraf okumadan onun gelen kutusundan geri çağırabiliyorsunuz ve hiç posta göndermemiş gibi oluyorsunuz, hack ya da benzer birşey değil, microsoft outlook yazılımının bir özelliği. Daha sonra derin bir araştırmaya başladım acaba thunderbird’de de böyle bir özellik var mı, bu özellik aslında nedir? İlginç ve bir o kadar da bilgilendirici bilgiler edindim ve sizlerle paylaşmak istiyorum.
Okumaya devam et Gönderilmiş postaların geri çağrılması

Orca Browser

Avant browser‘ı bilmeyen yoktur değil mi? Siteleri görüntülemek için internet explorer’ı kullanan bir arayüz (yazıyı tekrar okurken fark ettim çok çıkarcı bir yazılımmış gibi geldi 🙂 ) ve kullanıcılarına internet explorer’ın sunmadığı pek çok özelliği sunabiliyor (bu cümlede toparlamışım biraz). Çoğu zaman Firefox‘un açık kaynak kodlu olduğundan bahsetmiştik, bu sayede bireysel olarak ayarlar yapabiliyorduk. Ama herhangi bir grup çıkıp, madem Firefox açık kaynak kodlu, madem herkes tonla ayar yapıyor, o zaman bunu elealalım ve Firefox tabanlı daha gelişmiş bir tarayıcı oluşturalım dememişti. Ama artık böyle bir tarayıcı var OrcaBrowser, Firefox tabanlı ve Firefox‘un çoğu özelliği geliştirilmiş durumda mesela
Okumaya devam et Orca Browser

AVG Safe Search

AVG ücretsiz antivirüs yazılımını yükleyim dedim, ne yalan söyleyim uzun zamandır AVG kullanmıyordum. Hatta en son geçenlerde yabancı bir sitede AVG’nin Avusturalya’da bir forumun yöneticileri tarafından “AVG kullanan kullanıcılarımız fazladan band genişliği harcıyor” şikayet edilmesiyle aklımın bir köşesine takıldı herhalde, neyse ki bu hata AVG’den kaynaklanıyormuş ve yeni bir yazılım güncellemesi yayınlayarak durumu kurtarmış AVG. Neyse yüklemesine yükledim ancak AVG Safe Search diye birşey çıktı karşıma, nedir yenir mi içilir mi?
Okumaya devam et AVG Safe Search