Hesap İşletim Ücreti Nedir, İade Edilir mi?

8 NİSAN 2011 – 1.GÜN – Bankadan gelecek cevap bekleniyor:

Kafama yeni dank etmedi, sadece uğraşacak zamanım yoktu ancak şimdi kendimi bunlarla uğraşacak kadar boş ve aynı zamanda dirençli hissediyorum. Bugün sabah uyandığımda şu hesaplarımdan birinin ekstrelerini ayrıntılı olarak kontrol edeyim dedim. Baktım ki zamanın birinde bundan yaklaşık 3 ay kadar önce hesabımdan (vadesiz mevduat) hesap işletim ücreti adı altında 40 TL çekmişler, hemen ilgili dekontu edindim (internet bankacılığına teşekkürler) ve yazıcıdan çıktı aldım ve daha sonra bir dilekçe yazdım (daha sonra kendi uyarladığım bu dilekçeyi sizlerle paylaşacağım) ve bu dekontu dilekçeye EK-1 şeklinde ekledim. Tam PTT ile iadeli taahütlü gönderecekken, dedim ki; gel şu banka ile bir anlaşma zemini bul yani yasal olmayan sempatik yollardan bir sor bakalım nedir durum, geri ödeyecekler mi bilgi iste vs.. bunun üzerine yazdığım dilekçeyi bir kenara koydum ve bankaya e-posta gönderdim (müşteri memnuniyeti sayfasından), şimdi onlardan gelecek cevabı bekliyorum. Ve bu cevaba göre şekillenecek aksiyonları buradan sizlere aktaracağım.

15 Nisan 2011 – 8.Gün – Bankadan Cevap Geldi, İstikamet Kaymakamlık

Bankadan beklediğim cevap dün geldi, bir sürü şey yazmışlar, şunu şunu yapandan bu ücret alınmıyor da vs… sayfanın sonunda hesap işletim ücreti iade talebinize olumlu yanıt veremeyeceğiz demişler. Peki o halde dedim hatta peküüüüü dedim ve kaymakamlığı aradım (Tüketici Sorunları Hakem Heyeti), dedim böyle böyle hesap işletim ücreitne itiraz edeceğim, peki dediler şu belgeler lazım.

 1. Bankanın hesap işletim ücreti aldığına dair dekont (internet bankacılığından edinin ya da bankaya gidip hesap dökümünüzü isteyin, size neden bu dökümü istiyorsunuz dediklerinde, hesap işletim ücreti için istiyorum demeyin)
 2. İtiraz dilekçesi
 3. Bankanın cevabı ve daha önce banka ile iletişim kurduğunuza dair belge (Bunu ben ekledim iyice ispatlamak için, yoksa dilekçede banka ile daha önce iletişim kurduğunuz ve olumsuz yanıt aldığınızı belirtiyorsunuz zaten)
 4. İlgili kararlar (Ben iki tane karar ekledim hepsini aşağıdaki bağlantıda verdim)

Daha sonra hakem heyetinin adresini aldım ve hakem heyetine bu belgeleri içeren zarfı PTT’ye gidip iadeli taahhütlü şekilde postaladım. Neden böyle yaptım elden veremezmiydim? Verebilirdim ama siz de böyle yapın vardır bir bildiğim!

Şimdi şu dosyaları sizinle paylaşayım

Hakem Heyetine Verilecek Dilekçe (iyi okuyun, kendinize göre düzenlemeler yapabilirsiniz)

Banka hesap işletim ücreti iade kararı

Banka hesap işletim ücreti iadesi yönünde tüketici mahkemesi onama kararı

Bakalım seyir nasıl olacak hep birlikte göreceğiz, eğer bu ücreti geri alabilirsem bu da değerli okuyucularıma bir emsal teşkil etsin.

19 Nisan – 12. Gün – Posta Kaymakamlığa Ulaşmış

Az önce PTT sayfasından barkod numarasını girerek kontrol ettim.  Şöyle yazıyor..

Serbestçe girilemeyen yerde yetkilisine teslim.

Bakalım kaymakamlık ne kadar süre içinde olayı çözüme ulaştıracak. Takibe devam..

17 Temmuz- 12. Gün – PARA HESABA GERİ YATIRILDI, 3.YORUMA BAKIN

20 thoughts on “Hesap İşletim Ücreti Nedir, İade Edilir mi?”

 1. Daha önce bende şikayet siteleri üzerinden hesap işletim ücreti iadesi talebinde bulunmuştum. Banada iadenin mümkün olmadığını söylediler. Devamını getirmemiş ama fazla kurcalamıştım. Seyir olumlu ilerlerse bende de bir Direnç oluşacaktır 🙂

 2. Eğer sonunç olumlu olursa beni de haber ederseniz mail adresimden memnun olurum. Umarım olumlu bununla ilgili sanıyorum başvuran olumlu sonuç alıyor diye biliyorum ama bende hiç denemedim.

 3. Değerli okuyucularım bugün Akbank’tan mektup geldi, kargo şirketi getirdi mektubu,içeriğin hazırlanış tarihi 21.07.2011 ve yazıyor ki başvurunuz incelenmiş olup bahsedilen tutar hesabınıza yatırılmıştır. Bu süreç neden uzun sürdü? Çok net söylüyorum, kaymakamlığın bu işlemi yapmak için 3 ay hakkı var, 3 ay içinde mutlaka olumlu olumsuz neticeleniyor ve her iki şekilde size haber veriliyor, eğer kaymakamlıktaki kimsenin başı kalabalık değilse 15 gün içinde dahi halledilebilir. Bana iadeli taahhütlü posta ile kaymakamlıktan bilgi geldi sanıyorum ancak ben tatildeydim ve postayı alamadım, geldiği gibi geri gitti. Bugün de kargo dediğim mektubu getirdi, hesapları kontrol ettim evet para geri yatırılmış. Yukarıda yazdıklarımdan ne eksik nede fazla yaptım, yolunuz açık olsun.

 4. Geçen yıllarda aldıkları miktarıda iade ediyorlar değil mi? Yani yalnızca bu yılın değil!

 5. Onların senden para aldığını belirten bir belge lazım, bunun için bankadan geçmiş yıllara ait hesap özetlerini istemen lazım,ne için sorarlarsa ve paraları geri almak için istiyorum dersen vermezler,birşekilde alman gerekiyor ki,parayı aldıklarını belgeleyesin,dediğim gibi ben dekont almıştım.Yani otomatik ödeme yapmıyorlar, benden aldığınız paraları geri verin diyemiyorsun!

 6. yapı kredi bankasından araç kredisi kullandım. 6 ay sonra hesap işletim ücreti kestiler. bende hem şubeye hem genel müdürlüğe şikayet dilekçesi yolladım.miktar iade edildi. 6 ay sonra tekrar aynı şey oldu. yine iade aldım. 3.6 ayda ise kesilen parayı tüm çabalamama rağmen alamadım. artıl şubelerden yetkinin alındığını söylediler. genel müdürlüğü aradığımdaysa da binbir bahaneyle iadeyi reddettiler. zaten o kadar çok konuşuyolar ki artık şu sussun diye paradan geçiyosunuz.
  ayın 13ünde banka aradı ve kredimin eksik yattığını iletti. ne kadar eksik deyince yine hesap işletim ücreti kesildiğini anladım.internette küçük bir araştırma yaptım ve bu sayfayı okuduktan sonra bankayla konuştum. müşteri temsilcisine kibar bir şekilde diğer bankalardan araç kredisi kullanan arkadaşlarımın da aynı şeyi yaşadığını ve hakem heyetine gidip parayı aldıklarını, benimse bunlarla vakit kaybetmek istemediğimi ama iade olmazsa heyete gideceğimi belirttim. benim için genel müdürlükle konuşacağını, yalnızca özel müşterilerine iade yapıldığını belirtti.
  ertesi gün beni arayıp hesaba paranın yattığını iletti.
  demek ki kandırabildikleri insandan alıyorlar bu parayı. hesap işletim ücreti adı altında insanların emeğinden çalıyorlar.
  lütfen onlara haketmediği parayı yedirmeyelim..

 7. iyi günler.. ben de aynı sorunu yapı kredi bankasıyla yaşadım.. bu yazıyı okuyup bankaya itiraz dilekçesi vermiştim.. bu sabah beni müşteri hizmetleri aradı.. (öğrenciyim ben ) yeni döneme ait öğrenci belgesi getirmediğim için hesaptan para kestiklerini söylediler.. iadesi olmucanı ama bundan sonraki dönemlerde para kesmenin önüne geçiceklerini söylediler.. ben de bu yoldan paramı geri alabilirmiyim acaba biri ön ayak olabilirmi bana… ??

 8. Peki kredi kartlarından alınan kart ücretleri aidat adı altında aldıkları vat ya 40-60 Tl arası o ne olacak. Onu da veriyorlar mı geri?

 9. Üzerinde çalışıyorum ama veriyorlar diye biliyorum! Onu da bu şekilde yazı olarak paylaşacağım!

 10. @serkan tabiki alabilirsin durduğun hata, öğrenci adamdan kesiyorlar, bir kereden birşey olmaz diyorlar öyle mi?

 11. merhaba,

  ben de burada anlatıldığı şekilde bankaya dilekçemi yazdım. bankadan gelen cevap olumsuz oldu.
  bunun üzerine bugün tüketici hakem heyetine dilekçe yazdım. ekine yukarıda verilen mahkeme kararlarını, bankaya gönderdiğim dilekçeyi, gelen cevabın çıktısını ve bulabildiğim kadar (ben 2 yıl geriye dönük bulabildim) dekont ekledim.
  Az evvel PTT’ye gidip iadeli taahütlü olarak gönderdim.
  bakalım sonuç ne olacak.
  olumlu yada olumsuz buraya yazarım.

 12. slm kredi kartı aidatını mutlaka geri isteyin. Eğer vermezlerse kartımı iptal edin deyiniz ve korkmayın kartınızı iptal etseler dahi 1-2 sonra sizi ararlar hem kartınızı açarlar hem de iade yaparlar.

 13. Selam,
  Benim durumum da aynı sizinki gibi. Söylediklerinizi de aynen yaptım fakat Bayraklı Tüketici sorunları hakem heyeti tarafından görevsizlik kararı geldi. Cevap şöyle : “Yargıtay 11.Hukuk Dairesi 2009/2029 E 2009/2700 K kararı uyarınca uyuşmazlığın tüketici kredisi veya kredi kartlarından kaynaklanmayıp, bankacılık işlemlerinden kaynaklanmasından dolayı T.T.K. 3 ve 21. maddeleri de gözetildiğinde GENEL MAHKEMELERDE genel hükümler çerçevesinde görülmesi gerektiğinden …” Siz veya bu mesajı okuyan herhangi biri bana yol gösterebilirse çok sevinirim.

 14. slm benden de böyle bi kesinti oldu bende kaymakamlığı aradım tüketici hakem heyetini bana bizim bu işlemler ile ilgili bi yetkimiz yok dediler.ne yapmam gerekiyor?

 15. İşi bilmedikleri içindir, ben yaptım oldu @ece, bastırman lazım, başka kaymakamlığa versen de çözmeleri gerekiyor illa nüfusa bağlı olduğuna vermek zorunda değilsin diye biliyorum.

 16. @Erol bu durumla hiç karşılaşmamıştım, incelemek gerekli, bir avukata danışmak ve sonra adım atmak lazım, tüketici derneğini aradınız mı?

 17. merhaba,
  Başka bir internet sayfasında kişinin tüketici sorunları hakem heyetine başvurduğunu ve mahkeyeye çkıtığını anlatmış işin özetinde iadesi almış.
  Böyle birşey var mı mahkemeye çıkılıyormu?Yoksa sacede yazışmalar posta yolu ile halledilebiliyormu?Bilenler açıklık getirebilirse çok sevinirim.

 18. slm..geçen gün avukatımla görüştüm ve bana laf arasında banka kredin varsa hemen şu dilekçeyi doldur ve başvur..kesilen dosya masrafı paralarını geri iade al dedi.Aynı şekilde elektrik faturalarındaki kayıp kaçak bedeli içinde olacağını söyledi.Ancak üzerine basa basa adres kayıt sistemine göre nereye kayıtlıysan oranın hakem heyetine vereceksin dedi..bakalım şimdi evrakları hazırladım iadeli yollayacağım..inşallah ‘ben bilmez’ mantığıyla hareket etmezler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir