jebo/lifetech dış filtrelerde tıkırtı ses sorunu (resimli)

Akvaryum forumlarında bazı kullanıcıların resim bulamadıklarına dair bilgiler gördüm, ben de bulamamıştım ve garip karşılamıştım, bunun üzerine hem kısa bir anlatım hem de resim ekliyorum. Yeni başlayan ve nasıl yapacaklarını merak edenlere bilgi vermesi dileğiyle, kıymetli akvarist arkadaşlarım.

Şimdi öncelikle bu ses yapan bilye olayı nedir? Tek yönlü bir kapak gibi düşünebilirsiniz, filtrenin su çıkış deliğinde bir plastik bilye var, su çıkarken çıkmasını engellemiyor ama filtreye dışardan hava, su girmesini engelleyen tek yönlü bir kapak gibi. Ancak bilye su çıkış kısmında cuk diye oturan değilde suyun akışı ile çıkış kısmının duvarlarına hafif hafif çarpabilen ve ses çıkartan bir yapısı var, resimde göreceksiniz bilye su çıkış borusuna nazaran ne kadar küçük, su bilyeye vurup hortuma giriyor ama bu sırada suyun yaptığı girdap ve akıntı ile savrulan bilye, çıkış borusunun duvarlarına vuruyo, ses bu şekilde oluşuyor diye düşünüyorum.

Eğer bu bilyeyi çıkarırsak karşılaşacağımız olası felaket senaryoları nedir? Neticede üretici kullanılmayacak ve ses yapacak bir maddeyi oraya neden koysun?Çok büyük felaketler olacağını zannetmiyorum, siz de düşünerek karar verin sorumluluk kimseye ait değil, içerden dışarıya herhangi bir madde çıkışını engellemiyor, sadece çıkış borusundaki suyun ya da bu boru aracılığı ile filtreye dönebilecek herhangi bir şeyin dönmesini engelliyor.

Kısaca anlatayım resimlerin üzerinde zaten anlattım.

Öncelikle 4 tane vida var onları sökün, daha sonra filtre kafasını açmanız lazım, vidaları söktükten sonra iki kapağı birlikte tutan sadece su giriş ve çıkış kısımlarına girmiş musluklar ve contaları var, o yüzden yumuşak yumuşak alıştıra alıştıra çekerek muslukları kapakla birlikte su giriş ve çıkış borusundan çıkarıyoruz, zorlamayın lütfen ve dikkat edin. Çıkardıktan sonra 2. resimdeki su çıkış deliğinin içinde bilyeyi görmeniz lazım, hafif yana çevirdiğinizde bilye düşecek, şimdi o ünlü ses yapan bilyeyi ya da küçük plastik topu çıkardınız, işlemleri tersten yapıp filtre kafasının kapaklarını birleştirin ve deneyin, ses gitmişse ne mutlu, ses gitmemişse ikinci en sık ses sebebi olan, mil mıknatısı başındaki pervanenin dönerken yalpa yapması aklınıza gelsin ki bu da zamanla olur, olurda talep olursa onun da nasıl yapılacağını resimlerle anlatırım yok eğer uğraşmam diyorsanız yedekleri piyasada satılıyor alır takarsınız. Bu arada bilyeyi de atmayın, belli olmaz filtreniz bozulur geri vermek ya da garantiye göndermek istersiniz bilye yok diye garantiye kabul etmezler 🙂

Sıhatli balıklar efendim.. Bol yavru almanız dileğiyle..jebolifetech dış filtrelerde ses tıkırtı sorunu 2jebolifetech dış filtrelerde tıkırtı ses sorunu 1

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir