Kestane kebap :) kestane evde nasıl pişirilir?

Bu soğuk kış günlerinde -30 dereceleri gördüğüm bir yerden yazıyorum  (duygusala bağlamasam olmuyor), “ufff bir kestane olsa da yesek sıcak sıcak 🙂 ” diyebileceğim soğuklar bunlar ama Rusya değil ne yazık ki. Alın bir yerlerden kestaneyi, toplanın sonra nasıl yapıldığını anlatacağım birazdan. Zengin bir aileden gelmedim, bizim evin kolonları genelde orta kalınlık ve boydaydı yani orta direktik sizin anlayacağınız.  Küçükken evimiz sobalıydı. Soba ile ilgili yapılabilecek ne varsa, elini yapıştırıp yakmak dahil 🙂 her türlü fanteziyi gerçekleştiren bir neslin üyesiyim, belki yeri değil ancak sormak istiyorum hanginiz yanan sobanın üstüne tükermedi ve izlemedi, mesela. 🙂 Neyse konumuza dönelim, resimleri ekleyelim, adım adım anlatalım.

  1. Kestaneler alınır, yıkarsın ya da yıkmazsın, 220 derece sıcaklığa maruz kalacak kestaneden bulaşacak mikrop varsa zaten sen yanmışsın uğraşma boşuna. Kestaneler resimde görülen kestane çizici ile enlemesi, çaprazlamasına ya da boylamasına tercihe göre kesilir, eğer kestane kesiciniz yoksa bir bıçak yardımı ile kesebilirsiniz. Ben tombul yüzlerini kestim düz değil.
kestane kebap
  1. Kestikten sonra 220 derecede önceden ısıtılmış fırına gireceği için, biraz nemli olmasında fayda var o yüzden 10 dk kadar, ılık suda beklettim.
  2. Sonra kestaneleri yine resimdeki gibi fırının telli tepsisine dizdim.
  3. 220 derecede yaklaşık 20 dakika beklettim ve çıkardığımda böyleydi, afiyetle yedik yani ne diyim, size de afiyet olsun şimdiden. Kestanelerin içinin nasıl piştiği konusunda fikir versin diye detay resimler de ekliyorum.

kestane kebap 2

 

kestane kebap 3

 

kestane kebap 4

 

Afiyet olsunn….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir