Nasıl kilo verilir? Nasıl zayıflanır?

Birazdan okuyacağınız yazı 40 günlük bir süreçte 101 kilodan 91 kiloya yani 40 günde 10 kilo vermenin, birebir şahitleriyle, tüm yönleriyle, açıklamalarıyla hikayesidir gerçek ve yaşanmnış bir olaydır. Kilo vermek isteyen vatandaşlar, günlük okuyucuları belki bu yazdıklarımın hepsini gerçekleştiremeyecek, belki buna yaşları, sağlıkları müsade etmeyecek ancak mutlaka kendilerine katacakları birşey bulacaklar. Evet 40 günde 10 kilo vermemin hikayesini tüm tıbbi verilerle ve bilimsel açıklamalarla ama halk dilinde yazacağım, oradan buradan alıntı olmadığı, yok soğan diyeti yok havuç diyeti, insanlara günde 1 kilo elma yedirten işkence ve tek yönlü sağlıksız diyetler yok burada, sıradan bir vatandaşın yaşamından bir kesit. 5 şınav çektikten sonra nefes nefese kalan arkadaşlar, 40 şınavı rahatla çekebilecekler, hatta 200 metre koşunca tıkananlar 2000 metre sonra dur bir tur daha atayım diyecekler, bunları ben yaptım siz de yapabilirsiniz….


Başlamadan önce kendimle ilgili bazı tıbbi veriler vermek istiyorum, tüm bu adımları atmadan önce lipid profilim şu şekildeydi,

Kolesterol: 276 (üst sınır 200) HDL: 39 (alt sınır 40) LDL: 197 (üst sınır 130) Trigliserit: 534 (üst sınır 150) -> Bitmiş durumdayım 🙁

Sonra ise

Kolesterol:199(üst sınırın altına indim) HDL: 42.4 (iyi kolesterol yükseldi) LDL: 131 (üst sınıra çok yaklaştım eminim bir sonraki ölçümlerde daha iyi olacak) Trigliserit: 127 (üst sınırın altına indim) -> Yeniden dünyaya gelmiş durumdayım 🙂

Bahsettiğim sürecin olmazsa olmazlarını aşağıda madde madde yazdım, birazdan bu maddeleri açacağım ve tüm ayrıntılarını vereceğim.

Diyet
Spor
Takviye Ürünler
Sabır

Bu dörtlü sizi zirveye taşıyacaktır, önemli olan bu dörtlüyü öyle bir kullanabilmek ki hepsi birbiri ile sinerjik bir etki göstersin, mesela hem diyet hem spor yaparsanız vücuttan yağ yanında protein kaybıda yaşarsınız yani kaslarınızdan da kayıplar olabilir evet zayıflarsınız ancak sağlıksız bir zayıflama olabilir ama bunu aza indirmek için hem takviye ürünler kullanabilir hem de diyette düzenlemeler yapabilirsiniz. Bu sihirli dörtlüyü nasıl birarada kullandığımı ayrıntıları ile anlatacağım.

Diyet

Temel diyet önerilerim şu şekilde.

*Bol su, günde en az 2 litre su içtim. Sabah uyanınca geceden doldurduğum 1 litre suyu bitirdim ve günün geri kalanında 1 litre su daha tükettim.
*Tereyağı, margarin, ayçicek yağını tamamen diyetten çıkardım ve bu yağları içeren ürünleri kullanmaktan kaçındım, ne yaparsam zeytin yağı kullandım hem de istediğim kadar, buraya bir not ekleyeyim kızaran zeytin yağı etrafa sıçrar eğer yemek yaparken böyle bir sorun yaşarsanız zeytin yağı kızarırken bir tuz ekleyin, etrafa sıçramayı büyük ölçüde azaltırsınız.
*Şeker’i diyetten tamamen çıkardım, meyve suyu dahi içmedim, meyve suyu içmedim ama dilediğim kadar meyve yedim, hatta dut’un yağ emilimini azalttığına dair bazı yazılar okumuştum. Yani meyveden korkmayın ama abartmamakta fayda var. Dediğim gibi şekeri diyetten çıkardım ama yerine ne kullandım? İki seçenek var tercihi size bırakıyorum, bunlardan ilki canderel, diyet-tat gibi aspartam içeren tatlandırıcılar ancak aspartam’ın vücuda verdiği zararlar ile ilgili makaleler var, kullanacaksanız bunu aklınızda bulundurun, bunların dışında İngiltere’de çok uzun yıllardır kullanılan Splenda, Splenda biraz daha pahalı diğer ürünlerin 3 katı fiyatında ancak sağlıkla ilgili yan etkisi yok denilecek kadar az ve yanılmıyorsam Türkiye Kanserle Savaş Vakfı bu tatlandırıcıyı ne alaka ama destekliyor(aldığım bir kutunun üzerinde bu yazıyordu) ancak şu da bir gerçek splenda şekerin moleküler yapısı değiştirilerek oluşturulmuş bir ürün, bunun yanında birde bitkisel ve şekerle alakası olmayan bir çözüm var, stevia (stevya) diye bunu da amerika’da çok kullanırlar ve Türkiye’de Balen dağıtım ya da üretim yapıyor, diğer markalarda vardır tabiki, araştırıp bulabilirsiniz mesela greenlite bunlara örnektir. Bu üç alternatifte içeceklerinize tat sağlıyor merak etmeyin. Eğer tatlandırıcılar ile ilgili sorunuz varsa bu forum başlığına yazabilirsiniz.
*Cola gibi ürünlerin ise diyet türlerini kullandım. Bunun yanında yoğurtu diyet, sütü ise normal, peyniri light, zeytini normal kullandım, yumurtayı kesmedim.
*Diyet ürünleri, çikolatanın dahi diyeti çıkmış. Benim bu diyet esnasındaki favorilerim şu diyet ürünleriydi. Mısır Pirinç Patlağı ve annemin öğretmen suntası dediği ülker altınbaşak ya da eti form bisküvilerdi bunlar bol su ile içildiklerinde yaklaşık olarak 2 saat sizi rahatlıkla tok tutar. Yine annem dedi “çünkü midede şişermiş ve tok hissettirirmiş” canım öğretmenim benim, annem yani.
*Ekmek: Kesinlike beyaz ekmekten kaçtım, yediysem kepek ekmek yedim ancak ekmek miktarını buna rağmen azalttım ve 2 dilimden fazlasına kaçmamaya özen gösterdim.
*Aldığınız her türlü ürünün açıklamalarını okuyun ne kadar yağ, ne kadar şeker içiriyor hepsine bakın ve bilinçli tüketici olun, bazı diyet ürünleri bildiğinizden veya düşündüğünüzden fazla yağ hatta şeker içerebilir sonra siz onu çokca tüketmeye başlar 2 hafta sonra neden kilo veremiyorum demeye başlarsınız.

Spor

Olmazsa olmaz, hayat için olmazsa olmaz birşey. Diyet yapmıyorsanız dahi yapın, ben size kendi spor programımı yazacağım, bunun dışında ne spor salonuna gittim ne de başka biryere. Ama yemek yediyseniz spordan önce en az 2 saat bekleyin.

Önce yürüyerek başladım çünkü 200 metre koşamıyordum. Acı ama gerçek, ilk 1 hafta hızlı yürüyüşler ve evde de yaptığım toplam 10 şınavla geçti. Bu arada size sporla ilgili 2 tavsiyem var. İlki pedometre denen alet, bu alet attığınız adım sayısını hesaplıyor, bazıları sağlıklı bir vücut için 6000 bin adım atın günde diyor bazıları ise 10000 adım, ama bence bir yerden yola başlamak gerekiyor, bende adımsayar yani pedometre ile spora başladım ama koşu pistinde kaybettim, tabi bulan götürmüş, ondan sonra ise pedometresiz devam ettim. Spor yaparken bir bayan yanıma gelip sormuştu bu pist ne kadar, ona da önerdim pedometre almasını böylece isterse tüm Ankara’yı gezebilir ve kaç kilometre yürüdüğünü bulabilirdi. Peki hangi pedometreyi alacağız? Bu konuyuda çok araştırdım size bulabileceğiniz en iyi pedometreyi sunuyorum. Alacaksanız bu markadan alın markamız Omron, model ise değişebilir, kullanma özelliğinize göre seçebilirsiniz, benim kontrol ettiğim OMRON – HJ-113 içinde herşey var merak etmeyin, hatta benim gibi kaybetmezsiniz dahi çünkü boyuna dahi asılıyor.

Diğer bir konu ise kalp atım hızı aralığı, eğer yağ yakmak istiyorsanız mutlaka bu yazımı okuyun ve sporu ona göre yapın. Tabi mutlaka doktorunuza başvurun, herkes için geçerli değil orada yazdıklarım.

Sakın ama sakın bölgesel zayıflama saçmalıklarına kanmayın, yok van gölü tuzu ile karını eritin yok kalçaları eritin, gibi karına bağlanan bantlar ya da vücudun sadece bir tarafını erittiği söylenen tüm ürünler bence gereksizdir. Çünkü vücut yağı depodur, bu depo ise bir bütündür, sadece karını çalıştırmak ve kalçaları çalıştırmak, oradaki yağlara değil ayrıca başka yerlerdeki yağlarada etkilidir. O yüzden vücudun neredeyse tüm kas gruplarını çalıştıran koşu bunun için birebirdir. Yapacaksanız koşu en iyi spordur. Eşofman giyip kendinizi ter içinde bırakmanıza da gerek yok bu sıcaklarda. Sadece düzenli spor, ben dediğim gibi ilk hafta ancak hızlı hızlı 2 tur atabildim parkuru buda yaklaşık 1600 metreydi, ikinci hafta 2 tur yürüyerek attım 3’üncü turu ise koşabildiğimi fark ettim, 3 üncü hafta 1 tur yürüdüm ve 2 tur koştum, 4’üncü hafta artık 3 tur rahat koşuyordum, 5’inci hafta piste gittiğimde 3 tur koştuktan sonra 4 turuda koşabildiğimi fark ettim ve koştum yani eğer devamlılık sağlarsanız spor performansınızda gittikçe artıyor.

Bakın yağ yakmada ve oksijen kapasitenizi geliştirmede size bir ipucu daha vereyim. HIIT, fartlek ya da interval antrenman dediğiniz 20-30 dakikalık antrenman bir saat yaptığınız düz koşudan daha fazla yağ yakmanızı sağlayabilir. Lütfen bu antrenman ya da spor çeşidini araştırın, ben bu antrenmandan da yaptım. Mesela ben pisti 100 metrelere böldüm, 100 metre hızlı koşuyor, 100 metre yavaş yürüyerek pisti 1 defa tamamlıyordum. Tabi pisttekiler deliye bak, bu ne yaptığını sanıyor çocuk gibi falan diyebilir ama benim bildiklerimi bilmeden düşünüyorlardı, çünkü hitt ya da fartlek denen antrenman türü ile sadece koştuğunuz zaman değil, koşuyu bıraktıktan sonraki 24 saat boyuncada yağ yakmaya devam ediyorsunuz. Lütfen aklınızda bulunsun, bu arada kalp atım hızınızın belli bir aralıkta olmasının önemli olduğundan bahsedeyim.

Dedim ya şınav çekiyordum ama ilk hafta 10 tane, son hafta kardeşimi çağırdım, dedimki sence kaç şınav çekebilirim, en fazla 25 çekersin oda spor yaptığın için dedi, iddaya girdik, tam 40 adet çektim, kafayı kaldırdığımda ağzı açık kalmıştı. 😀 koşunun yanına böyle bir spor aktivitesi ekleyebilirsiniz. Bu konuyuda araştırdım ama sizi sıkmak istemiyorum, şınav nereyi geliştirir, dar şınav nedir, geniş nedir, hatta şu ara şınav çekerken kollarımla zıplıyor ellerimi birbirine vurarak rahat 10 şınav çekebiliyorum. 🙂

Takviye Ürünler

Ben kullandım ama kullanıp kullanmamak sizin sorumluluğunuzda çünkü bu ürünler her yapı için aynı etkiyi yaratmayabilir. Tabiki steroid vs.. önermiyorum, iki adet ürün önereceğim, başkasına çok gerek olduğunu sanmıyorum.

CLA ONE ve L-KARNITIN. Bu ürünlerin hepsini hardline marka kullandım ve alışverişi ise hizlial.com‘dan yaptım. İkisinden de birer kutu bitti. Önemli iki nokta var, ilki bu ürünleri bol su ile alın ikincisi bu ürünleri çok fazla kullanmak çok kilo kaybettirmez sakın üzerlerinde belirtilen dozajı aşmayın ve bu ürünler sporsuz işe yaramayabilir. Kullanımı şöyle gerçekleştirdim.

SPOR YAPMADIĞIM GÜNLER

*Sabah 1 karnitin 1 litre su ile ve öğünlerden 30 dakika önce 1 cla one yine en az 1 bardak su ile.

SPOR YAPTIĞIM GÜNLER

*Öğünlerden önce 1 cla one en az 1 bardak suyla
*Spordan 30 dakika önce 1 cla one ve 2 karnitin, spordan hemen sonra 1 karnitin ve 1 cla one daha hepsi bol su ile.

Evet değerli günlük okuyucularım ben 40 gün içinde 10 kiloyu bu şekilde verdim, 5 şınavdan 40 şınava böyle çıktım ve yakın zamanda tatile gidiyorum hem de güzel bir şekilde, sanırım buna fit diyorlar 😉

4’üncü maddeyi unuttum, SABIR, belki ilk hafta hemen pat diye 5 kilo veremezsiniz ancak verebileceğinizi bilerek hareket etmelisiniz yani kendinize olan güveninizi hiçbirşey sarmasın, ben canlı bir örneğim aklınıza beni getirin arkadaşlar.

Eğer konu ile ilgili sıkıntılarınız olursa lütfen bu foruma yazın ve orada tüm yönleri ile bunu tartışalım ve yardımlaşalım.

215 thoughts on “Nasıl kilo verilir? Nasıl zayıflanır?”

 1. ben daha 11 yasındayım boyum 1.50 kilom 43,5 sizce iyi mi ? Gerçekten cevap verirseniz sevinirim çünkü ben kilomu fazla buluyorum ama eger durumuma göre kilom iyi ise kendimi zorlamak,kilo vermeye çalışıp boşuna saglıgımı bozmak istemiyorum.Yardımcı olabilirmisiniz acaba ? 🙂

 2. arkadaşlar SABAH AÇ KARNINA GÜNDE 50 TANE MEKİK ÇEKİN BAKIN YAĞ FALAN HİÇ BİŞEY KALMIOR 🙂 BEN ŞU ANDA ÇOK MUTLLUYUM MEKİK VE ŞINAV ÇOK ÖNEMLİİİİİİİİİİİİ

 3. VE ONDAN SONRA SABIRLI OLUN UNUTMAYIN BU KİLOLARI BU KDAR KOLAY ALMADIK KOLAYDA VERMEMİZ BİRAZ SABIR İSTER SABIR TÜM SIKINTILARIN ANAHTARIDIR ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUNN SELAMETLE …

 4. arkadaşlar yardım edin bana sıkıntıdan öleceğim 😀 geçen sene hazirandan beri yürüyüş yapıyorum. şuan 62.7 kilodayım ama 55e düşmek istiyorum. bütün psikolojim dağılmış durumda. ne kadar yürüsem de tam abur cubur delisiyim diyet hayatta yapamıyorum. ben şimdi ne yapmalıyım. ağutosa kadar 55 olmam lazım yardım edinnn 🙂

 5. 15 Yaşındayım Boyum 1.70 Kilom 83 Body Gidiorm Ve 4 Günde 2 Kilo Verdim Tabi İlk Verdigim Kiloların
  Su Oldugunun Farkındayım Fakat L-Cartine Kullanmaya
  Basladim Bi Zarari Olurmu ? Her gün Düzenli Olarak Spor Yapiorm Ve Hergün Bir Yerim Agriyip Eve Gidiorm 🙂 İlk Hafta Oldugu İcin Heralde

 6. aslında yapmayı isterim çünkü her bayan zayıf olmayı ister ama siz ürün öner mişiniz hele ki pedometre.Benim bunu bulmam imkansız diyebilirim. hem öyle yiyecek ürünleri onları da alamam ne olur 20 günde 5 kilo vermem için yardım edin ama ürünler alamam yani ailem izin vermez sizden haber bekliyorum 🙂

 7. hala bu yazınla ilgili takipte bulunuyor musun bilmiyorum ama benimle iletişime geçersen çok sevinirim

 8. Ben cok kilolu degilim ama kilo vermek istiyorum bu yazdiklarinizi da uygulamak istiyorum ama kalp rahatsizligim var ne yapacagimi bilmiyorum ne olursunuz bana yardim edin

 9. Evet bende yememe içmeme dikkat ederek 1 haftada 2 kilo vere vere devam ediyorum spor yapmazsam olmuyor ve sabırlı olmazsan pes edersen asla kazanamazsın..

 10. Arkadaşlar 1.60 Boyundayım 61 Kiloyum Ve Şişman Gözüküyorum Göbeğim Ve Kalçam Çok Yağlı Napmalıyım Tavsiye Pls

 11. bende 5-6 kilo vermek istiyorum. yaş 15 boy 1,74 kilo 64 . 1 ayda verebilirmiyim ? zaten günde 2,5-3 saat spor yapıyorum en az 750-850 kalori yakıyorum.

 12. arkadaslar kilo vermek icin oncelikle
  yag ve sekerden uzak duracaksiniz takviye yada sporada gerek yok vucut oncelikle her gun bagirsaklariniz bosaltmaya calisin yani surekli yemek yemek bagirsak ve mideye basnc, tikaniklik, bogukluk yapar neden gunde 2 litre su icin deniliyor
  bir makinayi dusunun fazla kati seyleri carklarina attinmi zorlanir bogulur ya isinir ya yanar yada durur stop eder insanda tipki bir makine gibidir kati yaglar sekerler bogar oldurur
  ama yagsiz sulu yiyecekler az sekerli saglikli beslenme formu kazandirir

 13. slm ben 1.62 boyundaım 80 kıloyum cok sabırsızım kılo wermedıgımı dusunurek gerı bırakıorum herseyı bıde hareket onemlı demıssınız benım ısım masa bası sabah 8 aksam 5 o yuzden hareketlı deılım kılo vermek ıstıoooruum ne yapmalıyımm :(( yardımcı olursanız sewınırımmm

 14. Sporu sadece kilo vermek değil sağlıklı bir yapı için de önermek gerekirken, siz kalkıp hiç spor yapmayın diyorsunuz, ben ne diyeyim?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir