Safeonline prevx’in yeni işlevi!

Prevx nedir bu yazımda anlattım, bu uzun ve bilgilendirici yazıyı okumak istemeyenler için kısaca: cloud yani online yani çevrimiçi veritabanı kullanarak ve veritabanını bilgisayarınıza indirmeden bilgisayarda güvenlik sağlayan bir güvenlik yazılımıdır. Peki safeonline özelliği nedir?


Bildiğiniz gibi adres satırına yazdığımız adresler http:// şeklinde başlar. Bazıları ise https:// ile başlar. Buradaki s harfi secure yani güvenli bağlantı anlamına gelir ve bunu SSL sertifikaları ile sağlanır. Yani giden bilgi sadece o siteye gidecek ve size gelen bilgide bilgisayarınıza güvenle ulaşacaktır. Alışveriş sitelerinin sipariş adreslerine, mail adreslerinize ya da banka adreslerine baktığınızda https ile başladığını görürsünüz. Olayın temeli budur. 2010 yılına kadar bu konuda bir sıkıntı yoktu. Sadece http üzerinden gönderilen veriler tehlike altındaydı yani bu veri gidişi gelişi sırasında ortada bir güvenlik sertifikasıda olmadığı için bilgiler hackerlar aracılığı ile çalınabilirdi. Sonra s geldi ancak şimdi https bağlantılarda güvenli değil ve prevx dahil pek çok güvenlik yazılımı bu secure yani güvenli bağlantıları da korumak için teknolojiler geliştiriyorlar.

Özet olarak, internette girdiğiniz bilgiler ya siz bu bilgileri girerken (ekran görüntüsü, klavye tuşlamaları kaydı) ile ya da verileri girdikten sonra gönderirken ya da siz gönderdikten sonra size cevap gelirken tehdit altında ve çalınabilir.

Dedimya keyloggerlar, ekran yakalayıcılar vs… bir sürü zararlı yazılım var bilgisayarınızdan bankanıza girerken kullandığınız verileri çalabilecek hatta bunların bazılarının adını da vereyim sizlere. SilentBanker, Bancos, Zeus, Torpig, ve Curtwail bu gibi yazılımlara örnek. Şimdi bazı güvenlik yazılımları bunları birebir hedef alarak güvenlik sağlamakta, belli bir oranda başarılı olduklarını söylemeliyim. Prevx safeonline ile şunu yapmakta, tarayıcınızı sistemden tamamen izole ediyor böylece güvenlik tehditi ne olursa olsun sizin bu bilgilerinize erişemiyor. Şimdi diyeceksinizki eeee sandboxie‘den ne farkı var? Acele etmeyin efendim, biraz daha okuyun yazacaklarım var daha 🙂

Safeonline eğer etkinleştirilirse tarayıcıda belirtilen o adresi açan tarayıcı sekmesi ile sistem arasına yerleştriyor kendini ve sizin verilerinizi çalmak isteyen yazılımların önüne geçiyor. Bunun için tarayıcıyı özel olarak başlatmanıza gerek yok sadece mavi prevx simgesini tıklayarak o adresin açıldığı sekmeyi güvenlik altına almanız ve simgenin yeşil olduğunu görmeniz yeterli.

Ama ne kadar sığ değil mi? Yani maviyken korumuyor yeşilken koruyor, yani bu özelliğin yaptığı tek ayar bu mu? Tabiki değil, nelerden nasıl koruyacağı hakkındaki bilgilere ve ayarlara sadece o belirttiğiniz adres için ulaşabilirsiniz, mesela ne ayarlar var?

*Phishing ve bilinen zararlı adreslerden koruma.
*Çerezleri ve kayıtlı website bilgilerini koruma.
*MITM ya da Janus ataklarını engelleme (Veri aktarımı yapan iki kişi ya da server arasına girip veriyi çalma ama bu esnada bu paylaşımı yapanların halen güvenli paylaşım yaptıklarını sanmaları hedesidir)- http://vimeo.com/1853810 videosunu izleyin derim.
*Keylogger ve clipboard yakalayan zararlılardan koruma ve bunlar gibi 5-6 koruma özelliği daha var.

Uzunca yazmadım özellikleri ancak çok başarılı olduğu bir gerçek.

Ayrıca sadece önlemekle kalmıyor aynı zamanda eğer bu gibi saldırıları yapmış bir yazılım varsa tespit ediyor ve engelliyor 😉

Ayrıca prevx topluluk tabanlı korumada sağlıyor yani çoğunluğun yeşili tıklayarak girdiği alan adları güvenli olarak algılanıyor ve sizde aynı adreslere güvenle girebiliyorsunuz bunun yanında kendilerine oluşturdukları birde veritabanı var.

Prevx gerçekten parasını hak eden bir yazılım diyebilirim.

Şu anda KIS 2010 ile birlikte netbook’ta çooookkk rahat kullanıyorum.

Kolay gelsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir