SEO – alan adı veya domain seçimi 2

Bu konu ile ilgili ilk yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Bu ikinci yazıyı yazmamın nedeni ilkine bir iki ekleme yapacak olmam ve genç girişimcileri uyandıracak bir fikir vermem, eğer bir webmastersanız ve canınız sıkılıyorsa bu yazıyı okuyun ve en azında bir ajax ya da java uygulaması ile güzel bir proje hazırlayın. Nasıl mı?


Öncelikle bir iki öneride daha bulunacağım alan adı ya da domain seçimi konusunda.

1-)Alan adını kolay söylenir seçin, karşınızdakine söylediğinizde size ikinci defa sormayacağı bir alan adı olsun.
2-)Alan adını belirlediyseniz birde google ile aratın karşılaştığınız arama sonucu ne kadar az ise seçtiğiniz alan adı o kadar kısa sürede yükselir diğer taraftan benzer alan adı çoksa onların arasında kayboladabilir.
3-)Yasal konulara takılmamak için telifhakkı barındıran isimlerden kaçının mesela hepsiburadanerede.com diye bir alan adı alırsanız yarın hepsiburada.com’un avukatları sizi ararlar derlerki ver bakalım o alan adını, hemen demeseler dahi alan adı google ya da benzeri yerlerde zıplama yaparsa postacı kapıyı iki defa çalar.
4-)Eğer alan adı alıyorsanız mail yani posta bilgileriniz whois bilgisi ile tüm dünya tarafından görülür bu nedenle spamlardan kaçınmak için alan adı aldığınızda birde whois guard ya da whois için koruma satın alın zaten çoğu alan adı satan site ilk alan adı alışında bu whois korumasını ücretsiz sağlıyor.

Şimdi ise bizim webmasterlara söylemek istiyorum. Neden bir site yapmıyorsunuz kullanıcılara hangi alan adını almalarını söyleyen ya da onlara önerilerde bulunan? Mesela bu söylemek istediğimi size iki site ile örnek vereyim gerisini artık siz düşünün, ben mi neden yapmıyorum? Oralara girmeyelim hiç çok sebebi var inanın.

Bu ve BU sitelerin özellikleri şu, eğer yaratıcı değilseniz ve alan adı ile mi uğraşacağım diyorsanız. İki kelime giriyorsunuz önce size alan adları öneriyorlar daha sonra ise bu alan adlarını internet üzerinde kontrol ediyorlar, eğer çok orijinal bir fikriniz yoksa denenmeye değer diye düşünüyorum.

Kolay gelsin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir