Sık sık internet ve bağlantı kopması düşmesi durumu ve çözümü TTNET

Arkadaşlar şu TTNET’in verdiği teknik desteği anlatmayacağım zaten de, en sonunda elit diye bir hizmet çıkarmışlar o da ayrı bir durum, kapıdaki ankastre denen zımbırtıya kadar bakacaklarmış, kalsın kardeşim dedim, 40 tlye kadar çıkabilen bir masrafları da olabiliyormuş ama rahatlayın bazen para almıyorlarmış, nasıl para almıyorlar, 40 TL’ye ben router alırım ya da alacaklarsa alsınlar ne yapalım, eğer şu internetten düşme sorununu halledeceklerse önlerine güller serelim n’apalım  ama rahatlatan bir serinlikte vermiyorlar değil faturaya yansıyor zaten diyorlar, faturaya yansıyınca cepten çıkmıyor doğru, hey allahım ya, siz hissetmezsiniz diyor yani, bir de ben sorun olduğunu zaten bildirmişim, bu hizmet paralı olduğu için benden onay bekliyorlar o daha farklı bir konu, ben arar sorunumu bulurum, baktım çok teknik bir şey lazım, mesela fiber optik kablolar lehimlenecek, apartman bahçesine sondaj yapılacak ancak o zaman ararım sizi tekrar, dedim ve kapattım.

Türlü türlü şeyler yani, yanisi hiç memnun kalmadığım bir hizmet 2 hafta oyaladıkları yetmiyormuş gibi (açtığım her telefonda yok splitterdan ayır, yok kabloları kontrol et, yok modem ışıkları vs..) bir de gelen teknik servis elemanlarının gitgelleri ile uğraşamam abi ben, işimiz gücümüz var, akşam gelin diyorum adam sabah saat 10’da telefonla arıyor, nerdesiniz? İşteyim, iş icra ediyorum. Yahu ona rağmen bakın 2 hafta boyunca teknik servisin gitgellerine rağmen bir bağlantı sorununun çözümünün yine müşterinin onayına bırakılması garip değil mi? Niye benden onay bekliyorsun? Hizmet paralı o yüzden, e diyorsunuz para almama gibi durumları da var. Yahu gelin dibine kadar bakın bulun sorunu eğer ücretli olacaksa o zaman konuşalım, nedir bu, önceden söyleme halleri, gelip ücret alacaklar, sonra başımızı ağrıtmayın yaklaşımı. Önce bana 15dB SNR Margine vereceksiniz sonra bir de para alacaksınız, bravo. Millet 30-40 dB SNR Margine’den bahsediyor yurt dışında ki burda alt yapı olayına hiç girmeyeceğim.

Bu arada şu router ve modem firmalarının telefonda teknik hizmet vermeye çalışan elemanlarını tebrik ediyorum, böyle bir sabır taşı olamaz, adamların sinirlerini almışlar gibi, bravo vallahi.

Az biraz biliyoruz da şu işin ucundan tutabildik.  Bakın ben neler yaptım, sorun ise nerde.

Bu gibi sorun yaşayan kimselere sorulacak soru, fantastik birimiziniz? olmalı, yani evde 2 modem access point, 2 router ve bir tanede menzil genişletici kullanıyor musunuz? gibisinden kişinin setup’ına bakılmalı. Ben telefon açıyorum sık sık kopuyor diyorum adamlar diyor ki evet sık sık kopuyor gerçekten, teşekkür edip telefonu kapat yani. Yahu hocam bu iş telefondan da halledilir kıvamda ama yok yani. Vallahi adamlar bildi, sık sık kopuyor..

Neyse bir tane teknik servis gönderdiler (haftasonu sanırım teknik servis elemanının düğünü vardı) Cuma bıraktığım arızaya ancak pazartesi cevap geldi, neyse adamcağız gelmiş bakmış işte aşağıdaki kutuya portu filan değiştirmiş gitmiş, akşam yine aradım dedim ki abi bu düşmeler düzelmedi, teyzem dedi ki splinterdandır o, ninja kaplumbağlar yemiş senin modemi, hmm dedim, hattı doğrudan modeme taktım bu sefer, ancak gelin görün ki tık yok. Elite hizmet, üzerinde E yazan tshirtlü abiler beklemiyorum tabi ama dedim ya yok kardeşim sizle olmayacak ben bunu kendi kendime halledeyim.

Tam yeni routerı aldığım yere ve markaya sövmeye hazırlanıyorum, dur dedim şu kabloları bir düzelteyim, sistemdeki tüm kabloları, ptt’nin duvara çaktığı kablolar hariç, değiştirdim, tık yok. Benim setup da şöyle, bir tane emektar modem, bu modeme cat5 ile bağlı canavar bir router var. Router taaa 500 metreye sinyal gönderiyor, alan var mı bilmem tabi, neyse. Sorun nerdeymiş biliyor musunuz? Bu routerı yapan adamlar tabi bizim alt yapıyı bilmedikleri için MTU değerini default 1500 olarak ayarlamışlar, e ptt bana veriyor maksimum 1492 o da ppoepaepooopee olayından dolayı, böyle olunca router 1500 geleceği yere 1492 alınca bağlantıda sık sık kopmalar illa ki yaşanıyor. Modemin de routerında MTU değerlerini 1480’e çektim, niye? Modem eski olduğu için o da en fazla o kadar destekliyor 🙂 O andan sonra sık sık yaşadığım kopmalardan eser kalmadı diyebilirim, hani siz de benim gibi fantastik kurulumlara kaçacaksanız bunları gözönünde bulundurun hoş bu fantastik kuruluma kaçacak adamlar her şeyi biliyordur ama bak gözden kaçabiliyor. Bunun dışında ne yapabilirsiniz?

Kanallar çok önemli, iki tane aygıt varsa wireless sinyali dağıtan bunların kanal bulma olayını auto da bırakmayın, biri 1 ken diğeri 11 olsun, birbirine bulaşmasınlar, arayı ne kadar açarsanız o kadar iyidir. Eğer routerın wireless ağını kullanacaksanız o zaman modem gibi kullanmayacağınız wireless ayarlarını, çekim gücünü vs.. hepsini en düşüğe getirin oraya buraya salça olmasın. Bunun yanında baktınız hiç olmuyor eğer çoklu priz, akım korumalı priz kullanıyorsanız, çıkarın o aletlerden ve tüm aygıtları duvardan gelen prizlere doğrudan takın, bazen güç kayıpları ya da gücün yetmemesi gibi durumlarda sık kopmalar yine olabilir, bir de son olarak kabloları tekrar iyi kontrol edin, mesela yanlış adaptörü yanlış aygıta takarsanız, o zamanda adaptör gücü yetmeyecek ve yine sık sık kopmalar olacaktır. Bu sebeple en ufak ayrıntıya baka baka ilerleyin dediğim gibi olayı artık çözemiyorsanız o zaman son olarak başkalarından farklı modemler alarak bir daha deneyin, baktınız o modemlerle oluyor sizin modemlerle olmuyor, o zaman da sorun modemdedir, bir modem almanın zamanı gelmiştir, bunların hiç biri ile olmadı mı? Çağırın elit force’u (ttnet) halletmeye  çalışsınlar artık yapacak bir şey maalesef yok.

Benzer sorunlar yaşarsanız yazın, cevaplamaya çalışırım, şu anda bağlantıda kesilmeler yok, olursa yine güncellerim, olmasın artık.. 🙂 Vallahi 4-5 gün geçti halen bağlantıda kesilme yok, demek ki yaklaşımım doğru.. İnşallah siz de elektronik aletlere zarar verme içgüdünüzü okşayabilecek bu gibi sık sık internet kopması problemlerinden kurtulursunuz, kolay gelsin..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir