Yurtdışı kargo işlemleri, KIM – Kargo İşleme Merkezi, PIM – Posta İşleme Merkezi

Konu: Merkezi yurtdışında bulunan bir mağazanın (Almanya) internet sitesinden alışveriş yaptıktan sonra paketin Ankara PIM’de elinize geçen süreye kadar yaşadıklarınız ve tecrübeleriniz.


Almanya’daki bir mağazanın internet sitesinden alışveriş yaptım, neden mi yaptım? Belkide size bu yazıyı yazmak için 🙂 şaka bir yana Türkiye’de o ürün bulunmadığı, bulunsa da ikinci eline güvenilmeyeceği için yurtdışından alışveriş yapmak zorunda kaldım, hatta ürünün üretildiği fabrika Almanya’da ve oradan tüm dünyaya dağıtılıyor.

Eğer sizde ebay olsun, başka mağaza olsun, yurtdışında herhangi bir yerden bir ürün getirtecekseniz şu söyleyeceğim aşamaları lütfen dikkatlice okuyun.

1-)Güvenlik :
Ne anamız ne babamız ne de biz parayı sokaktan toplamıyoruz bu nedenle alışveriş yaptığımız yerin güvenli olduğundan emin olmalısınız. Ben bunun için alışveriş yapacağım siteyi, taaa kaynağına giderek buldum. Mesela aradığım ürünün üreten fabrikanın sitesine uğradım. Bu sitenin bir bölümünde “ürünlerimizi satın alabileceğiniz mağazalar” diye bir bölüm ve bu mağazaların bazılarının internet siteleri vardı. İşte bu siteler ilk planda alışveriş yapmayı düşündüğüm güvenli sitelerdi.

Sitenin güvenliği satıcının ne kadar ciddi olduğuna bağlıdır diyebilirim. Alışveriş yapmaya karar verdiğim 3 siteye de posta gönderdim, hangisi daha ilgili ve doyurucu bilgi veriyor ve ciddi bir tavır sergiliyor baktım ve ona göre alışveriş yapacağım siteyi seçtim.

2-)Ödemeler:
Eski bir bilgi olsa da internet üzerinde ödeme yapacaksanız en azından sitenin ödeme sayfasının http: yerine https: ile başlıyor olmasına dikkat edin. Ben siparişi verdiğimde site doğrudan kredi kartından parayı çekmedi, neden diye sordum? Ürün elimize gelmeden işlem yapamayız, ürün elimize gelsin bir gün önce ya da sonra çekeriz dediler. Sonuçta ürün ellerine ulaştı ve ücreti kartımdan çekip ertesi gün kargoya verdiler.

3-) Kargo Takibi:
Bu tamamen alışveriş yaptığınız siteye bağlı, benim alışveriş yaptığım sitede herhangi bir script ya da betik yoktu kargoyu otomatik takip edeceğim bende daha önce defalarca postalarıma cevap vermiş olmalarına güvenerek onlardan kargo takibi için bilgi istedim. Bana aşağıdaki resimde de görebileceğiniz kargoyu gönderdikleri şirkete ait bir bağlantı verdiler. Ve ürün İstanbul Kargo İşleme Merkezine gelene kadar bu şekilde takip ettim. Ürün Türkiye’ye geldikten sonra ise hem telefonla hem de www.ptt.gov.tr sitesinden barkot numarasını kullanarak takip ettim. Şimdi işinize yarayacak telefon numaralarını veriyorum. Tüm bu telefon numaraları sizden kargonun barkot numarasını isteyebilir, kargolayan kişiden ya da alışveriş yaptığınız yerden ısrarla isteyin.

İstanbul Kargo İşleme Merkezi : 212 567 65 65 (Operatörü bekleyin dahili numaralar hep meşgul, operatör sizden barkot numarasını ister, bu numara çok önemli, o yüzden alışveriş yaptığınız kimseden özellikle bu numarayı isteyebilirsiniz.)
Ankara Kargo İşleme Merkezi : 312 343 29 29
Ankara Kargo İşleme Merkezi (Vergi ile ilgili sorular): 312 327 17 56

Ürünün PTT sitesinden takibini ise resimde gösterildiği üzere yapabilirsiniz.

ptt_yurtdışı_kargo

Bu sayede yaptığınız takip sonucu ise şöyle bir sayfa ile karşılaşıyorsunuz.

Ürünün Almanya’dan gönderildiği kargo merkezinin ilgili takip sayfası ise burada bu sayfadaki UPU Code ya da Match Code sizin barkod numaranızdır.

Peki kargo geldi (eğer biraz daha beklerseniz, kargonun geldiğine dair evinize bir kağıt gelir, eğer gümrüğe takılan bir ürünse o zaman bu kağıt gelir ve sizi kargonuzu almaya çağırırlar, eğer takılmayan bir ürünse biraz bekleyin siz gitmeden size getirirler, bu kağıt sizi bilgilendirmek amacıyla gönderiliyor, şahsen ben ürünü almaya giderken bu kağıdı yanımda götürmedim kimse de istemedi sadece kağıdın üzerindeki barkot numarası, ürünü depodan çıkarırken işe yarıyor, bulabilmeleri için) Türkiye’ye ancak teslim alacaksınız da nasıl alacaksınız?
Ben Ankara için size bilgi vereyim. Bu kargo işleme merkezi dedikleri yer, İvedik semtindedir. İvedik semtine Kızılay’dan metroya binerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. indikten sonra illaki ptt arması mont giyen birini görürsünüz, doğrudan peşine takılın, eğer ptt armalı 2-3 kişi ilede aynı yöne gidiyorsanız doğru yöndesiniz. Eğer tüm tarifler sonucu aşağıdaki resimde gördüğünüz yere ulaştıysanız tamamdır. Ama daha bitmedi götürmeniz gereken belgeler var. Bunlar nelerdir?

Kimliğiniz (Nüfus Cüzdanı ya da ehliyet)
Sipariş verdiğiniz internet sitesinden, sipariş sayfasının 2 adet çıktısı
Kredi kartınızın o alışverişi gösteren ektresinin 2 adet fotokopisi

Kargoyu alırken.

Gittiniz KIM’e kargom geldi dediniz. Önce ürünü depodan barkot no ile çıkartırsınız, sonra sizi bir gümrük görevlisinin yanına gönderiyorlar, daha sonra onunla kargonun içeriğini kontrol ediyorsunuz, eğer uygunsa sadece teslim aldığınıza dair bir kağıt ve 2.05 TL vererek ürünü alıp mutlu mesut ayrılıyorsunuz.

Diyelimki aynı üründen 10 tane getirdiniz ya da 150 Euro üzeri, o zaman sizden vergi alıyorlar, kişisel kullanım için aldığınız ürünlerde ve tabi 150 Euro altı olacak vergi uygulamıyorlar.

Evet efendim, böyle uzun bir yolculuğu sizlerle paylaşırken günlük yazmanın hazzını da yaşadım tekrardan, ben böyle bir yazıyı çok aradım ama hiç bir yerde bulamamıştım, umarım ebay vb.. yerlerden alışveriş yapacak kimselere yardımı dokunur.

Kolay gelsin…

36 thoughts on “Yurtdışı kargo işlemleri, KIM – Kargo İşleme Merkezi, PIM – Posta İşleme Merkezi”

 1. Bende zamanında arayıp bulamamış ve yazma gereği duymuştum eğer sadece siz yararlandıysanız ve teşekkür etme gereği duyduysanız, iyki yazmışım yeterlidir benim için 🙂

 2. güzel bi paylaşım teşekkürler ISTANBUL KARGO ISLEME MERKEZI numarası cok işime yaradı bende ebay dan bi ürün aldım sanırım biraz gecikti bu yüzden araştırdım ve ISTANBUL KARGO ISLEME MERKEZI de olduğunu öğrendim artık içim rahat.

 3. bir ürün gönderdim almanydan bodruma ama hennüz gelmemis, ne kadar sürer daha? yarin bir hafta istanbul kargo isleme merkezinde.
  Yardimci olursaniz cok memnun kalirim

 4. Ya ebaydan bir urun aldım Amerikadan 1 aydır kargom gelmedi istanbulda takıldı kaldı cok saol numara icin ozellikle gerci icindeki urunun son kullanma tarihi gelmediyse 🙂

 5. Güzel bir bilgilendirme olmuş.
  Vaktiniz ve emeğiniz için teşekkürler.

  Ayhan

 6. Motorsimkletim ile ilgili istanbul’dan bir firmaya vermiş olduğum siparişim ist.posta işlem merkezine 14 Ekim 2010 tarihinde ulaşmış olduğunu ögrendim.Ancak heniz gümlük işleminin yapılmadığını o nedenle kargonun DHL’le teslim edilmediğini söylediler(DHL aracılığıyla) uzun sürmesinin nedeni veya nezaman işlemin biteceği konusunda yardım istiyorum.Saygılarımla.Ceyhun Ertürk,Bursa. kod no.. CL 916559123 DE

 7. RR073759891TR barkot no
  1.
  Sevk Edildi MERSİN / MERKEZ MERSİN / PİM DAĞITIM, 00115 – 33000
  15/10/2010 14:56:51
  2.
  Sevk Edildi MERSİN / PİM İSTANBUL / UPİM, 00321 – 33115
  18/10/2010 16:35:56

  evrak hala ulaşmadı berline yardımlarınızı rıca ederım

 8. arlik ayinin ikisinde antalyaya paket gönderdim,hala yerine teslim edilmedi

 9. Ya Benım Bı Paket Gelecektı 4 Gundur Hala Istanbul Kargo İşleme Merkezinde Bekletilmekte Neden gelmior Ya İstanbul Kargo İşlemem Merkezinede Ulsamıorum Kargomun Buqun Elıme Ulasması Gerek Aksi Taktırde Kendı Açımdan Sorunlar Olusacak Ltfn Yardımcı Olun Lütfnn

 10. 11/03/2011 tarihinde canadaya 1 koli gönderdim.internetten baktığımda halen topkapı posatanesinde görünüyor.teslim süresi için bana 11 ile 19 gün arası demişlerdi.14 gündür aynı yerde bekliyor.selamlar

 11. Merhaba bende strawberry’den bir ürün aldım, ürün İsveçten 4 Mayıs 2011 tarihinde çıktı, 7 Mayısta İstanbul’a geldi, Ama oradan Ankaraya yaklaşık 15 gündür gelemedi.. Barkod numarasından ptt.gov.tr’den takip ettiğimde;
  1. Torbaya Eklendi – İstanbul 10.05.2011
  2. Teslim Edilemedi – Ankara KİM 17.05.2011
  diye bir ibare var… eee ne yani buradan ne anlamam gerekiyor ve şimdi ne yapmam gerekiyor anlamadım… Ankara KİM’i aradım verdiğiniz numaradan hatta bir numara daha buldum;
  0312 397 4720 ve 0312 343 2929 ikisinde de ne operatör bağlanıyor nede rasgele çevirdiğim bir dahili no tıkandım şimdi hocam başka bir tüyon varmı yardımcı olabilecek, aksi gibi ben Kayserideyim ama teslimat Ankaradaki bir adrese yapılacak, yani şunu demek istiyorum Ankarada olsam hiç durmayacam gidicem İvediğe ama öyle bir durumum da yok… Cevabını bekliyorum teşekkürler…
  Dip Not: Bu ara 0312 343 2063 olarak verdiğiniz telefon numarası bir eve ait isterseniz orada bir düzeltme yapın çünkü açan adam kardeşim burası ev ev deyip durdu belli ki çıldırmış gelen telefonlardan. :))

 12. Belliki ürün gümrükte takıldı, gümrüğe gitmeniz lazım. 🙁 Adamı arayıp bir özür dileyeyim, sonra numarayı sileyim, saolun bilgilendirme için 🙂

 13. ıyı aksamlar. ben yurtdısına gıden postayı gönderdım ama daha cıkıs yapmadan durdura bılırmıyım acil cevap lutfen

 14. birader saol allah razı olsun cidden faydali bir bilgi….almanyadan bir paketim geldi ama hala alamıyorum sanırım gümrüge Takildi

 15. kargo işlemleri dahili124 ve 125 ama cevap veren yok allah bunları kahretsin sinir sres sahibi oldum yaa

 16. ben de çinden aldım bekliyorum da peki evime getirmiyoralr mı benim illa bu gererksiz belgelerle ivedike mi gitmem lazım

 17. merhabalar.konunuz güncelmi emin olamadım fakat konu 2010 da yazılmış görünüyor.ben genede sansımı denemek istedim.kargonun ticarete girmesi için 150 euro ustu olması gerek demişsiniz bu rakam hala gecerlimidir yoksa üstünde bir güncelleme yapılmışmıdır? ve diyelimki vergi ödenmesi gerekti mal ticarete girdi malı gümrükten çekebilmek için şirket olmak mı gerekiyor yoksa hiçbişeysiz gidip kendimiz ödemesini yapabiliyormuyuz?şimdiden teşekkür ederim

 18. Yeni yasalar geldi sınırın şu ara ne olduğunu bilmiyorum ancak ne olursa olsun eğer değer üstündeyse gümrüğe takılacak ve vergi ödemenize neden olacaktır.

 19. Torbaya Eklendi – İSTANBUL(AVR)(İST ULUSLARARASI KİM) boyle oldugunda ne oluyor

  bılgısı olan

 20. Selam, benim İsviçredeki nişanlım oradan Almanyaya sipariş verdi ve ödemeyi İsviçreden Havale ile yaptı, Fatura adresi de kendininki, sadece alıcı adresi benim adıma (Akçay/Edremit/Balıkesir) ve Pakette 340€’luk Elektronik Sigara Malzemeleri bulunuyor, ve Fedex ile gönderim yapılıyor.
  Sorularım şunlar:
  1.Ödeme benim tarafımdan yapılmadığı ve Fatura adıma kesilmediğine rağmen ve tamamen kendi özel kullanımım için malzemeler bulunması yinede Gümrük işlemlerini gerektirir mi,yoksa Hediye konumuna geçmezmi?
  2.Fedex ile gelen gönderimler yine Ptt merkezleri üzerindenmi yürütülüyor?(Fedex Türkiyede MNG Kargoyla çalışmaktadır)
  3.Burası küçük bir ilçe, Gmrükte talılsa ozaman hangi Gümrüğe başvurmam gerekiyor? Akçay,veya Ayvalıkta Deniz Kapısı ve Gümrük Şubeleri mevcut, yoksa ta Balıkesir Merkezemi soruşturmam ve oradanmı almam gerekiyor?
  Lütfen bilgi verebilirsen çok müteşşekkir olurum,
  Saygılar,
  Mustafa Ayhan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir